Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Външните министри на Германия и Франция призовават за засилване на политическия съюз в ЕС след Брекзита

0 коментара
 Франк-Валтер Щайнмайер и Жан-Марк Еро

Външните министри на Германия и Франция Франк-Валтер Щайнмайер и Жан-Марк Еро призоваха в съвместен документ да се усили политическата интеграция в Европа в отговор на решението на Великобритания да излезе от ЕС, предаде Франс прес.

"Ще продължим напредъка към политически съюз в Европа и приканваме другите европейски държави да се присъединят към тази наша инициатива", пишат Щайнмайер и Еро в документа, публикуван в сайта на германското външно министерство.

Решението за укрепване на политическия съюз в ЕС е взето от двамата министри след срещата им в Прага с колегите им от Вишеградската четворка (Полша, Унгария, Чехия и Словакия).

По-рано Еро заяви, че е "необходимо да се съхрани съюзът на 27-те страни от ЕС, но за целта трябва да има множество преговори. Има няколко пътя към съхраняването на съюза, но никой не трябва да решава от името на другите", каза френският външен министър.

Външните министри на 4-е централноевропейските страни - нови членки на ЕС, изразиха известни резерви по френско-германското предложение за засилване на политическия съюз в Европа след разговор с външните министри на Франция и Германия Франк-Валтер Щайнмайер и Жан-Марк Еро в Прага днес, предаде Франс прес.

Чешкият външен министър Лубомир Заоралек подчерта, че Еро и Щайнмайер наричат предложението си от 9 страници "работен документ". "Говорихме за текста и ние (Полша, Унгария, Чехия и Словакия) изразихме известни резерви по него, но не и по отношение на интеграцията като цяло", добави Заоралек. Той уточни, че частта, в която се говори за парламент на еврозоната, "предизвиква притеснения от наша страна". Словакия е единствената страна от Вишеградската четворка, която е част от еврозоната.

Във френско-германското предложение се призовава и за интегрирана европейска система за приемане на бежанци - идея, която страните членки от Източна Европа отхвърлиха, припомня АФП.

Полската телевизия публикува англоезична версия на френско-германското предложение, като го представи като "ултиматум" и проект за създаване на "супердържава в Европа, доминирана от големите страни", и заяви, че страните членки трябва на практика да се откажат от собствени въоръжени сили и национални специални служби. Говорителят на френското външно министерство Ромен Надал обаче определи тези твърдения като неоснователни.

След срещата в Прага френският външен министър заяви пред медиите, че Европа е общо благо, което трябва се развива, за да се запази, но не трябва да се правят големи прокламации или да се избързва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.