Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Външните министри от ЕС приеха само препоръка за статута на Сърбия

Окoнчателното решение бе блокирано от Румъния

10 коментара

Външните министри от ЕС решиха, след повече от шест часа дебати, да препоръчат на Европейския съвет да даде на Сърбия статут на кандидат за членство на предстоящата среща на върха на съюза на 1 и 2 март, съобщиха осведомителните агенции във вторник.

Външните министри трябваше днес да вземат решение за статута на Сърбия, което Съветът на ЕС на ниво президенти и премиери на страните членки само да потвърди. Вместо решение външните министри приеха препоръка.

С това решението на практика е предоставено на Европейския съвет. От общо 27 страни членки 26, включително и Германия, се обявиха за даване на зелена светлина на Сърбия, а изненадата бе твърдата позиция, която Румъния заради въпроса за влашкото малцинство в Сърбия.

Румънската делегация неочаквано отказа да подпише споразумението с искане за гаранции, че правата на малкото етническо влашко малцинство в Сърбия ще бъдат защитавани по-добре. Букурещ заяви, че иска да има дискусия по този въпрос на срещата на върха на ЕС в четвъртък и петък, на която се очакваше да бъде одобрен формално статутът на Сърбия, казват дипломати, цитирани от Ройтерс.

В Сърбия живеят около 30 000 етнически румънци. Някои представители на 40-хилядното етническо влашко малцинство в страната също се считат за румънци, докато други власи се възприемат за сърби. Румънският президент Траян Бъсеску каза в края на миналата година, че Сърбия трябва да даде на етническите румънци правото да се обучават на румънски език, да посещават румънски православни църкви, да издават вестник на румънски език и да имат румънска телевизия, припомня Ройтерс.

Регионалната телевизия Бор, която предава в Източна Сърбия, където живее по-голямата част от влашкото малцинство, съобщи днес, че ще допълни програмата си със субтитри на влашки. Инициативата ще бъде финнасирана от сръбското министерство на културата.

Някои власи останаха изненадани от намесата на Румъния. "Няма проблеми с положението на влашкото малцинство в Сърбия", каза Радиша Драгоевич, ръководител на Националния съвет на власите. "Румънските власти искат да видят как Белград ни нарича румънци, нашата общност се противопоставя на това".

Букурещ иска Белград да интегрира власите в румънското национално малцинство в Сърбия.. Много от власите обаче се противопоставят на това, защото те не считат, че имат румънски произход, предаде АП.

"Смятам забележките на Букурещ за неоснователни, защото правата на влашкото малцинство в страната не се нарушават", заяви сръбският президент Борис Тадич, допълвайки, че "Сърбия е изпълнила обективно всички условия не само за да получи статут на държава кандидат за членство в ЕС, но и за определяне на дата за начало на преговорите".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    До 9- Ами докогато не станем икономически и политически силни и независими...Тоест състоянието ще остане такова завинаги...Никога никой /освен нас самите/ не е имал интерес от силна България на Балканите. То не, че са имали интерес от силна Сърбия...За това Югославия беше разпадната.

  2. Анонимен
    #9

    Докога България във всички посоки ще граничи със СЕБЕ СИ?

  3. Анонимен
    #8

    Защо нашето правителство не защити правата на българите от западните покрайнини.Сега беше времето това да стане.Свидетели сме на поредното национално предателство на нашите управници.

  4. Анонимен
    #7

    Браво на Румъния ! А къде е нашето правителство да защити правата българите в Западните покрайнини,ежедневно и грубо погазвани от сръбските власти ? Къде е великият дипломат Младенов да изрази позиция ?

  5. Анонимен
    #6

    Ние ли сме най-големите самаряни на Балканите, та всеки, който поиска, ни прекарва ? Съгласно Ньойския договор Западните покрайнини и района на Струмица са откъснати от България и предадени заедно с населението им на кралство Югославия. Сега, когато то юридически не съществува, на какво основание с тях се разпореждат Сърбия и ФИРОМ ? Българското правителство е исторически длъжник на своя народ и без ослушвания трябва най-малко да поиска предоговаряне на условията на този договор, включително и чрез международния арбитраж !!!

  6. Анонимен
    #5

    4 глупави мнения отдолу. Нещо да сте спечелили от ЕС? И кво ви пречат пък сърбите, да не би да не слушате тайно сръбска музика?

  7. Анонимен
    #4

    Докаде я докарахме, Румъния да защитава българските интереси.Защото България НЯМА никакъв интерес Сърбия да влиза в ЕС при положение,че правата на българите вСърбия жестоко се нарушават.Такова продажничество на нашите управляващи едва ли има някъде по света.

  8. Анонимен
    #3

    Българските Тупедавци да взимат пример от Гърция и Румъния. То бива, бива да нямаш самоуважение, но като българските политици няма други, дори в света. Продажни, без самочуствие, пълни лекета. На всяко едно ниво...МатРЯла, маТРяла Бат Бойко е от много ниЗко качество. Направо боклук.

  9. ДИМИТЪР ШОПОВ
    #2

    АМИ-И-И-И, ТОВА Е ПОЛОЖЕНИЕТО. ТРЯБВА ДА СТИСНЕМ ЗЪБИ И ДА СЕ ОПИТАМЕ ДА ЗАБРАВИМ.

  10. Анонимен
    #1

    Румъния просто не иска още един откровен Троянски кон на Русия да се намърда в ЕС. Освен това се грижи за малцинството си, е, колкото да покаже физиономия и характер. Но истинската причина е първата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.