Окончателно решение по искането на САЩ България да експулсира дипломатическите представители на Багдад все още няма. Външно министерство ще поиска в понеделник допълнителни разяснения от американска страна. Това обяви зам.-министърът на външните работи Любомир Иванов.
На днешното си заседание членовете на координационния център към МС са обсъдили полученото късно в четвъртък официално писмо от американска страна. "Първоначалният ни анализ сочи, че трябва внимателно да се разгледа международно правната основа и по-специално Виенската конвенция за дипломатическите отношения. В понеделник ще поискаме и допълнителни разяснения от американска страна и в рамките на близките дни ще обявим окончателната си позиция", посочи Иванов. Той обясни още, че в искането се използва формулировката "суспендиране на дипломатическото присъствие", което включва експулсиране на представителите на иракското правителство у нас и запориране на сметките на посолството, но не и прекратяване на дипломатическите отношения с Багдад. Именно използваната формулировка била и причината за забавянето на окончателното решение от българска страна, защото нашите дипломати били затруднени да намерят термина "суспендиране" в международното право. "Във Виенската конвенция такъв термин няма да откриете - това е и една от причините да имаме затруднения с позицията и анализа. Има термини като скъсване на дипломатически отношения, изтегляне на мисии, но това не е същото", обясни зам.-министърът на външните работи.
В същото време той посочи, че редица страни, сред които Полша, Португалия, Франция, Белгия, Холандия, са отказали на искането. Действия по неговото изпълнение са предприети от Румъния и Австралия. Иванов обаче подчерта, че преди време от Багдад са били експулсирани румънските дипломати, така че решението на Букурещ можело да се разглежда като "реципрочна мярка".
Иванов косвено призна, че сондажи за експулсиране на ираските дипломати са водени отдавна. Информацията, че Румъния е предприела такива стъпки е отпреди близо месец, от МВнР обаче така и не казаха дали има отправено подобно искане и към нас. "Искането за суспендиране е от четвъртък вечерта и отпреди това сондажи по него не са водени. Правете разлика между суспендиране и експулсиране", заяви днес Иванов и обясни, че първият термин има много по-широк обхват от втория.
Зам.-министърът на отбраната Иво Иванов обясни, че все още не е готово многостранното споразумение между САЩ и останалите страни- членки на коалицията, в което ще бъде определен и статутът на нашия контингент. Причината не била в българска страна. Ние сме си приготвили всичко, обясни Иванов. Според него обаче все още не била възникнала остра необходимост от нашия контингент, за да се търси по-бързо решаване на въпроса със споразумението. Зам.-министърът изрази надеждата, че през следващата седмица този документ вече ще е факт.
Правителството: Ние не сме във война, САЩ, Великобритания и Испания - са
Това стана ясно от днешните разяснения на казуса, направени от говорителя на МС Димитър Цонев. В предаването "Седмицата" на Дарик радио той обясни, че България не е във война, защото български войник няма да участва в преки военни действия. "България е част от тази коалиция, която със сила ще налоги изпълнението не само на резолюция 1441, но и на всички останали 16 резолюции от 1990 насам, които режъм в Багдад отказа да изпълни", посочи той, но добави: "Но задачите, които изпълняват отделните членове на коалицията са абсолютно различни - част от нея - САЩ, Великобритания и Австралия изпълнява бойни задачи и воюва на територията на Ирак. Останалите страни, между които и ние, дават логистична подкрепа".
Ирак стрелял срещу Кувейт с ракети Скъд
Зам.-външният министър обяви още, че има информация за изстреляни седем ракети Скъд от Ирак срещу Кувейт. Това, по думите му потвърждавало, че Багдад е и продължава да нарушава резолюциите на ООН, в частност 687, която постановява премахване на този клас и на всички ракети и средства за пренасяне на бойни глави с радиус над 150 км.
Информацията, че Багдад е използвал ракети, за чието съществуване отричаше, се появи в световните агенции още в първия ден на атаката, но официално потвърждение за това от американска страна все още няма.
Членовете на координационния щаб не дадоха оценка на навлизането на турски военни части в Северен Ирак. "Все още не разполагаме с точна информация за споразумение между САЩ и Турция по въпроса - Турция го поставяше в пакет с въпроса за прелитанията", каза Любомир Иванов и добави, че ако подобна договореност не се постигне, ще следят въпроса отблизо, за да не се получи напрежение в Северен Ирак между местното население и туруските части. Той припомни, че от повече от 10 години Северен Ирак фактически не е под контрола на Багдад - има самостоятелна администрация и самостоятелни въоръжени отряди, наброюващи общо около 60 000 души. Засега обаче данни за появяването на подобно напрежение нямало.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.