Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Външно обмисля два варианта, за да угоди на Доган за Шенген

0 коментара

Два временни варианта на паспорти, които да позволят и на българите с двойно гражданство, живеещи в страни извън Шенген, да влизат безвизово в зоната, обмислят във Външно министерство по настояване на ДПС, съобщи говорителят на МВнР Любомир Тодоров.

Първият е паспортите за тези наши сънародници да бъдат друг вид, като Тодоров не уточни каква ще е разликата в правата, които ще предоставя той. Вторият е и за тях паспортът да е същият, но с по-малък срок на валидност - 1 или 2 години. Българските паспорти за пътуване в чужбина са с 5 години валидност.

Според сегашния закон, действащ от 2001 г. - когато бяха премахнати Шенгенските ограничения за българите - наши граждани, които живеят повече от 180 дни извън страната и имат и друго гражданство, нямат право на български задграничен паспорт. Те запазват само българската си лична карта и в комбинация с чуждестранния си паспорт могат да влизат и напускат свободно България.

Този режим се оспорва от ДПС заради невъзможността на българските турци, изселили се в южната ни съседка, да ползват правата да пътуват свободно, без визи, в страните от Шенгенското пространство. По този повод вчера депутати от ДПС специално се срещнаха с министър Соломон Паси и колежката му Меглена Кунева. Хората на Доган настояха турците с двойно гражданство - българско и турско, живеещи постоянно в южната ни съседка, да имат равни права с тези на гражданите в България. След срещата Лютви Местан заяви, че сегашните ограничения засягали около 300 - 350 хил. български граждани по рождение, изселили се в Турция не по свое желание, предимно по време на т.нар. "възродителен процес". Местан специално подчерта, че България не може да жертва права на свои граждани по рождение за сметка на преговорен процес с който и да е, макар че изрази оптимизъм за намирането на решение, удовлетворяващо едновременно и ДПС, и незатрудняващо преговорния процес с ЕС.

Днес говорителят на Външно министерство обясни, че е имало две причини за налагането на законови ограничения пред нашите сънародници в чужбина. Страните от ЕС се опасявали, че българите извън страната ни трудно биха могли да бъдат възпрени да не станат мигранти в Евросъюза. Второто опасение било на българските власти, че тези граждани трудно биха могли да бъдат санкционирани по начина, предвиден за живеещите в България, ако нарушат законодателството на страните членки на ЕС. Отделно това ще повлияе негативно на имиджа на България и би затруднило позициите ни пред държави като Белгия, Холандзия и други, в които вече на няколко пъти беше повдиган въпросът за връщане на визите заради българи - нелегални емигранти.

Говорителят на МВнР каза, че продължават разговорите за намиране на решение на проблема, което щяло да бъде временно, докато приключат цялостните преговори с ЕС. След това можело да се мине към либерализиране на режима спрямо тези малцинства извън България. Той специално подчерта, че това временно решение ще важи не само за българските турци, които са електорат на ДПС, но и за всички български малцинства зад граница.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.