Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Външно склонно да призове правозащитници и чужди експерти за делото в Либия

0 коментара

Не е изключено докладът на либийските лекари, според който заразяването със СПИН на близо 400 деца в болницата в Бенгази е умишлено, а не резултат от вътреболнична инфекция, да бъде предоставен на международни правозащитни организации. Ако се наложи, по делото срещу подсъдимите български медици ще бъдат призовани и чужди експерти, заяви говорителят на МВнР Любомир Тодоров.

България да се обърне към Световната здравна организация (СЗО) за експертиза по СПИН-делото в Либия, предложи акад. Вадим Покровски, ръководител на Руския федерален център по СПИН. В интервю за предаването "Блиц" на Би Ти Ви и радио "Свободна Европа" днес руският специалист каза, че експертизата на СЗО ще е най-неуязвима от гледна точка на обективността.

Според него не е учудващо, че в доклада на либийските експерти за виновни се посочват българските медици. Ако е имало вътреболнична инфекция, каквото е становището на световните експерти по СПИН Люк Монтание и Виторио Колици, вината ще падне върху либийските лекари, затова не е изненадващо, че се правят опити за прехвърлянето ѝ върху българите.

Заключението на либийските медици е обидно и недостойно за българската лекарска школа и трябва да бъде коригирано, се заявява в декларация на Национален алианс "Живот за България" и в. "Български лекар". По повод заключението, че българските медици умишлено са заразили със СПИН децата в болницата в Бенгази, колегите им пишат: "Като изразяваме дълбокото си съчувствие към приятелския либийски народ и близките на пострадалите от тази ужасяваща и нелепа вътреболнична инфекция, заявяваме, че е абсолютно невъзможно подобно вандалско деяние да е причинено от представители на българската медицинска школа, изграждана повече от столетие и отличавала се винаги със своя висок хуманизъм и морал".

Докладът в своята същност не представлява истински медицински доклад - такъв, какъвто изготвиха учените Монтание и Колици, каза вчера и либийският адвокат на медиците Осман Бизанти. Той очаква съдът да не се съобрази и със заключението на лекарите, и с доклада на двамата учени.

Вицепрезидентът Ангел Марин заяви, че държавата трябва да направи всичко възможно, за да не станат нашите сънародници жертва на несправедлива присъда. Според вицепрезидента, цитиран от БТА, държавата не е реагирала своевременно в началото на скандала с българските медици в Либия.

По думите на Ангел Марин, сега трябва да бъдат положени усилия от страна на българските институции и да бъде взето решение дали да бъде упражнен натиск или да се търси друг подход по случая. Той допълни, че това е въпрос на преценка на хората, които са "в кухнята на нещата", преди всичко Министерството на външните работи.

В отговор на въпрос Марин каза, че няма информация за дата на евентуална визита на президента Георги Първанов в Либия.

България няма да допусне компромиси в прозрачността и справедливостта на делото срещу българските медици в Либия, заяви говорителят на Външно министерство.

По думите му преводът на доклада на либийските експерти по СПИН-делото срещу българските медици в Либия ще приключи навреме, за да бъде подготвена адекватно българската защита. Освен на български, документът ще бъде преведен и на английски.

Докладът ще бъде разгледан на заседание на междуведомствената комисия по делото в Либия, насрочено за 8 януари от министъра на правосъдието Антон Станков.

Целта на заседанието е да бъдат формулирани становища, които да подпомогнат защитата на шестимата български медици по време на предстоящото заседание на Наказателния съд в Бенгази по делото на 12 януари 2004 г. На заседанието ще бъде изслушана информация от министъра на външните работи Соломон Паси за срещата му с полковник Муамар Кадафи в Либия на 20 декември 2003 г.

На заседанието в четвъртък са поканени адвокат Пламен Ялнъзов и експертът д-р Данаил Бешков.

Досега сериозни аргументи, че заразяването е умишлено, няма. Надявам се да не открия такива и в доклада на либийските експерти, каза д-р Бешков в интервю за Би Ти Ви. Според него в изключително краткия срок, за който е изготвен докладът- две седмици, практически е невъзможно да се анализират всички обстоятелства по случая.

Здравният министър Славчо Богоев също изрази надежда, че съдът няма да вземе под внимание този доклад, защото е извършен набързо. Според него въпросът бил дали в доклада има нови факти. Ако няма, достатъчно големи капацитети били двамата учени Монтание и Колици.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.