Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Въпреки напредъка в Генуа разногласията между САЩ и Русия за въоръженията остават

0 коментара

Сделката относно контрола върху въоръженията, постигната в Генуа между президента на САЩ Джордж Буш и руския му колега Владимир Путин, отвори пред техните страни пространство за маневриране по ключовия въпрос за американския ракетен щит. Сега двамата лидери могат да представят у дома като успех своята среща.

Обаче между Вашингтон и Москва остават съществени различия в политиката, което личи от направените в понеделник изявления от Буш и от Путин. Ден след като двамата се съгласиха да обвържат противоракетната отбрана и преговорите по разоръжаването, Буш заяви, че Путин ще разполага с "предостатъчно време" да реши как да бъде преодоляна забраната за построяването на такава отбрана, формулирана от Договора за ПРО от 1972 г. Той не очерта за какъв период от време става дума, но отбеляза, че би желал такова споразумение да бъде постигнато скоро. "Времето е от значение", каза той пред репортери в Рим, намеквайки, че САЩ биха продължили сами с изграждането на противоракетния щит, ако измине прекалено дълго време.

Завърналият се в Москва Путин отрече, че срещата в Генуа е довела до "принципен пробив" по спора за ракетната отбрана. Пред висши членове на своето правителство той каза, че Русия е потвърдила привързаността си към Договора за ПРО.

На отменянето или сериозното ревизиране именно на този договор се надява Буш. Според документа, датиращ от 1972 г. Буш смята договора за реликва от епохата на Студената война, а неговата администрация планира до 2004 г. да разработи противоракетен щит. Обаче Русия, мнозина европейски лидери и демократите в Конгреса смятат този въпрос за крайъгълен камък в контрола върху въоръженията.

Путин отрича наличието на пробив, но говори за "забележително придвижване напред". Въпреки че съветничката на Буш по националната сигурност Кондълиза Райс заминава тази седмица за Москва само за начални разговори по някои нови теми, близки до главната, руският президент изрази мнение, че въпросните разговори "ще изиграят положителната си роля в решаването на тези тежки проблеми. Райс обаче твърди, че дискусиите ѝ с нейните руски колеги няма да бъдат истински преговори, а по-скоро "разговори по планирането на отбраната".

Буш и Путин имаха възможност да спечелят престиж от постигнатото през уикенда разбирателство, твърдят наблюдатели. Пред стопанина на Белия дом се открива възможност да прояви способността си да постига важни споразумения на световната сцена. Бившият губернатор на Тексас пое поста с малък опит в международната политика, а европейските съюзници се опасяват, че противоракетните му планове може да разпалят нова надпревара във въоръжаването с Русия. Буш ще има и шанс да покаже, че не е солист или едностранчив във външната политика.

За Путин споразумението е основание той да претендира, че все още е световен играч и напомняне на другите световни лидери, че Русия все още е респектираща ядрена сила. То предоставя на руския президент и възможността чрез натиск върху Буш да изпълни предизборното си обещание да съкрати броя на ядрените бойни глави и, ако е възможно, евентуално да ограничи обхвата на американския противоракетен щит.

"И Буш, и Путин разполагат с предимството да продължат разговорите по този въпрос", казва Санди Бъргър, който беше съветник по националната сигурност на бившия президент Бил Клинтън. И двамата искат да изглеждат благоразумни в очите на останалия свят, твърди Бъргър и добавя: "Най-лесното нещо на света е да се съгласиш на разговори. Сега идва по-трудното".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.