Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Въпреки настояването на Полша, Русия отхвърля вина

94 коментара
Въпреки настояването на Полша, Русия отхвърля вина
Бивши врагове и съюзници отбелязаха заедно във вторник 70-тата годишнина от началото на Втората световна война, подчертавайки необходимостта да се помни най-кръвопролитният военен конфликт на 20 век, за да не бъде никога повече повторен, предаде АП.

Руският премиер Владимир Путин, чиято държава беше на страната на нацистка Германия в началото на войната, започнала с инвазията срещу Полша на 1 септември 1939 г., заяви, че войната и нейните последствия трябва да бъдат проучени от всички гледни точки.

"Ние ще проучим всичко, довело до трагедията на 1 септември 1939 г.", заяви Путин, докато седеше редом до полския министър-председател Доналд Туск, след като двамата се срещнаха преди началото на официалната церемония. "Ние трябва да направим това по такъв начин, че тази трагедия никога повече да не се случва", добави Путин.

Преди отбелязването на годишната в присъствието на близо 20 европейски лидери, премиерът и президентът на Полша участваха в първата възпоменателна церемония, която се състоя преди изгрев слънце на балтийския полуостров Вестерплате, точно в часа, когато преди 70 години германският кораб "Шлезвиг-Холщайн" дава първите изстрели срещу Полша. По същото време германският вермахт напада Полша от изток, запад и юг. Нападението над Полша предизвиква Великобритания и Франция да обявят война на Германия два дни по-късно.

"Вестерплате е символ, символ на историческата битка на по-слабия срещу по-силния", заяви полският президент Лех Качински. "Той е доказателство за патриотизъм и за несъкрушим дух. Слава на героите от онези дни, слава на героите от Вестерплате, слава на всички онези войни, които през Втората световна война се биха срещу Нацистка Германия и срещу болшевишкия тоталитаризъм", заяви Качински.

Премиерът Туск заяви в словото си, че е опасно да се забравят уроците от войната.

"Събрали сме се тук да си спомним кой започна войната, кои бяха виновниците, кои бяха палачите и кои бяха жертвите на тази агресия", каза Туск и добави, че без честна памет за истината и източниците на войната, Полша, Европа и целият свят няма да бъдат в безопасност.

Сто осемдесет и двама полски войници са отбранявали форта при Вестерплате, като очакванията са били да го удържат 12 часа. Независимо от огъня по суша, въздух и вода, те са устояли срещу многократно превъзхождащия ги противник от над 3 000 германски войници, в продължение на 7 дни.

Според социологическо проучване, публикувано в понеделник, Вестерплате и най-важният символ на полската съпротива по време на цялата война.

Нападението над Полша слага началото на над петгодишна война, която поглъща Европа и взема над 50 милиона жертви.

Само Полша е дала 6 милиона жертви, половината от които евреи.

Обама: Полша днес е защитена като член на НАТО

Президентът Барак Обама, който не присъства на церемонията край Гданск, изпрати послание, в което посочва, че днес, като член на НАТО, Полша е защитена от кредото на пакта, според което нападението срещу една страна от НАТО е нападение срещу всички останали.

"Ние честваме заедно решимостта на полския народ да се бори срещу авторитаризма и да избере демокрацията и свободата", казва още Обама.

Германският канцлер Ангела Меркел, която взе участие в отбелязването на годишнината, заяви преди това пред телевизия АРД, че нейната страна никога няма да забрави, че именно тя е предизвикала Втората световна война. "Ние причинихме безкрайно страдание на света", каза тя.

Путин отрича отговорност на Русия

Путин отрича Русия да носи отговорност за войната, като посочи, че и други страни са преговаряли с Нацистка Германия преди избухването на конфликта. В същото време той изтъкна ролята на Съветския съюз за разгрома на нацистите.

"Днес е специален ден....денят на началото на Втората световна война, по време на която руснаците и поляците заедно се биха срещу общ враг, нацистите", каза Путин.

Общо разследване на болезнени страници от общата история

Полският премиер обеща Полша и Русия заедно да разследват "болезнените елементи от нашата обща история".

Ако в миналото това е било възможно за поляците е германците и за руснаците и германците, защо, за Бога, да не е възможно между поляци и руснаци, запита риторично той.

Владимир Путин призна, че има "проблеми" в историята на двете страни, които трябва да бъдат анализирани.

Той обаче смята, че Москва и Варшава трябва да се издигнат над проблемите от миналото и да решават проблемите на бъдещето. След каза това, Путин продължи да говори за търговското и енергийно сътрудничество между Русия и Полша, предаде ББС.

Русия и бившите ѝ сателити от Източна Европа спорят за ролята на съветския диктатор Сталин през 1939 г., когато той подписа пакт за ненападение с нацистка Германия.

Докато руснаците се гордеят много с победата на страната им над хитлеристка Германия през 1945 г., поляци, литовци, латвийци и други народи настояват, че Сталин носи пряката вина за избухването на войната заради поделянето на Полша и на балтийските страни с Хитлер.

Полша смята, че нацистко-съветският пакт за ненападение, подписан седмица преди началото на войната, е пусковият механизъм на германската инвазия, припомня ББС. Само две седмици след като Германия навлиза в Полша, в средата на септември 1939 г., Съветската армия окупира източната част на Полша.

В словото си по време на ранната сутрешна церемония полският президент Лех Качински заяви: "На 17 септември... Полша бе прободена в гръб...Този удар дойде от Болшевишка Русия."

Постоянно се правят опити да се внушава, че Втората световна война е избухнала заради пакта Молотов-Рибентроп, каза Путин по време на пресконференцията с полския си колега. Той цитира редица други споразумения, предшествали пакта Молотов-Рибентроп, като Мюнхенския договор, участието на Полша в разпокъсването на Чехословакия през 1938 г. и полско-германския договор за ненападение от 1934 г.

Качински: Да не се пренаписва историята

"Трябва да се противопоставим категорично на опитите за пренаписване на историята, за оспорване на истините на Втората световна война, за мащабите на нацистките кланета, както и за комунизма като цяло", пише Качински в статия в полския в. "Жечпосполита", цитирана от Ройтерс.

Полският дисидент от комунистическата епоха Адам Михник изтъква в "Газета виборча": "За нас, както за мнозина руски демократи, Сталин е престъпник и агресор.

Създателят на Гулаг е напълно съпоставим с Хитлер."

На възпоменателна церемония на полуостров Вестерплате, Качински сравни избиването на 20 хиляди полски офицери в Катинската гора и на други места с нацисткия геноцид срещу евреите.

"Не Полша е тази, която трябва да се научи на смиреност. Други се нуждаят от това", посочи Качински пред ветерани и правителствени представители.

Полша иска от Русия да се извини за клането в Катинската гора, припомня Ройтерс.

Десетилетия наред обаче Русия обвиняваше нацистите, че са избили полските офицери. След разпадането на СССР Москва призна, че те са били разстреляни по заповед на Сталин.

Разсекретяване на архиви за Катин

"Два вида тоталитаризъм решиха съдбата на тази война, първо като съюзници,а после като врагове. Не можем обаче да забравим огромния "кръвен данък", платен от съветските войници. Нищо, случило се след 1945 г., не може да промени този факт", подчерта Туск.

"Истината може да е болезнена, но не бива да унижава никого. Ако изявленията на премиера Путин означават, че за Русия търсенето на истината за тези събития не е унижаване, а размисъл, премислена стратегия за бъдещо разбирателство, тогава ние ще сме доволни", подчерта Туск, цитиран от Ройтерс.

Полша настоява Русия да разсекрети документите за избиването на 22 000 полски офицери и интелектуалци от сталинския НКВД през 1940 г. в Катинската гора, в СССР. Премиерът Путин каза, че Русия ще отвори архивите, ако Полша стори същото. Но полските архиви са отворени за международни изследователи, напомни веднага след изявлението на Путин представител на полския Институт за национална памет.

Руското разузнаване: Полша носи частична вина за войната

Междувременно в Москва бяха оповестени документи на руското разузнаване, според които Полша носи частична отговорност за избухването на Втората световна война. Генерал Лев Соцков, съставител на сборника документи "Тайните на полската политика:1935-45 г.", посочи, че унищожаването на Полша като суверенна държава от нацистите е било "цената на късогледството на някои полски политици".

Службата за външно разузнаване публикува 400 страници секретни документи от онази епоха. "Те за първи път са разсекретени", подчерта Соцков. Според него сегашното ръководство на Полша не може да разполага с публикуваните

материали, тъй като през войната нацистите са изнесли целия ѝ държавен архив. "От тази гледна точка, мисля, че поляците трябва да са доволни от тяхното публикуване", допълни той.

Според анализатори това изявление изглежда е част от кампанията на Русия срещу опитите за пренаписване на историята, отбелязва ДПА, цитирана от БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

94 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. aleks
    #95

    r u s i a ruschiteli ubiizi sadisti izrodi azia

  2. aleks
    #94

    r u s i a rushciteli ubiizi sadisti asiatzi

  3. Резун
    #93

    почна за земя, но третата със сигурност ще почне за някоя тръба!

  4. Българан
    #92

    Поляците също са се правили на "велика сила" и са откъснали части от Чехословакия година преди да ги сгазят немците!

  5. ivan4o
    #91

    poemat li otgovornost za tova che nakaraha bulgarite v Pirinska makedoniya da se pishat makedonci?

  6. reakzioner
    #90

    генерал Плисудцки е била най верният съюзник на Германия! Също така следва да се помни полската окупация през началото на 20те години на Украина и прибалтийските републики, както и присъесиняването на части от Чехословакия след нацисткото настъпление там!

  7. reakzioner
    #89

    немският Кönigsberg, в който е живял и работил Имануел Кант. Да се чуди човек откъде накъде , поляците честват тази годишнина точно там, при положение, че Данциг, през 1939 въобще не е бил полски град, а е бил свободен град под опеката на Лигата на народите!

  8. Захариса
    #88

    Техеран може и да е жребий. Катин може и да е залог. Англия може и да е имала интереси.Но Гората на Смъртта си е на Русия. И на Балканите осъществиха в пълна степен интересите си не англичаните, а Сталин и следовници.

  9. Иван Грозни
    #87

    Тук във форума има доста недоносени олигофрени- русофоби. Само америка за вас. Да ви ебава и да не ви дава да кажете дума. Четете историята както дявола чете евангелието. Дано скоро да почувствате дебелия от неразумните си думи и действия.

  10. проКачински
    #86

    definitely obviously!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.