Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Въпреки новия лидер Германската социалдемократическа партия трудно ще дойде на власт

1 коментар
Мартин Шулц, сн:ЕПА/БГНЕС

Германската социалдемократическа партия (ГСДП) може да изглежда изпълнена с нови сили благодарение на новия лидер Мартин Шулц, който ще се изправи срещу консервативния канцлер Ангела Меркел на изборите през септември. Но шансовете ГСДП да оглави лява коалиция и да свали от власт канцлера са оскъдни.

Изненадващата промяна на върха даде психологически тласък на социалдемократите, тъй като с нея бе сложен край на месеци на колебания. Сега срещу Меркел ще се изправи по-силен опонент от Зигмар Габриел, неин вицеканцлер от 2013 г. Според социологически данни от миналата сряда, рейтингите на одобрение на Шулц и на Меркел са равни - 41 процента.

Но еуфорията, с която беше посрещнат бившият председател на Европейския парламент в централата на ГСДП във вторник, веднага след като беше издигнат за кандидат-канцлер, както и стремителното увеличение на молбите за членство в партията, не могат да скрият някои неудобни факти.

Заради участието си в управлението като по-малкия партньор в коалицията на Меркел, ГСДП изостава с 15 пункта от консервативния блок, загуби 10 милиона избиратели за десетилетие и не извлича полза от уязвимостта на канцлера заради миграционната ѝ политика.

Големият победител от всичко това е антиимигрантската "Алтернатива за Германия", която вече атакува Шулц като символ на бюрокрацията в ЕС.

"За Шулц ще е трудно, тъй като Габриел не беше единственият проблем; просто партията като цяло има големи проблеми", каза социологът от института Форса Манфред Гюлнер.

Уморена да играе ролята на втора цигулка в така наречената "голяма коалиция", ГСДП отчаяно се опитва да предложи алтернатива. За целта през последните няколко месеца тя водеше преговори със Зелените и отстояващата твърдолинейни позиции Лява партия, за да опипа почвата за бъдещи съюзи.

Такава "червено-червено-зелена" коалиция (според терминологията в Германия коалиция между ГСДП, Лявата партия и Зелените), вече беше изпробвана на регионално равнище във федерална провинция Берлин. Но макар да изглежда съблазнителна, тя крие подводни камъни заради сложната коалиционна аритметика, десетилетната враждебност в отношенията между ГСДП и Лявата партия и новото ръководство на Зелените, излъчено от дясното им крило.

"Има голямо разочарование от голямата коалиция (управляващата коалиция в Германия между блока ХДС/ХСС и ГСДП), но това, че имаш нов кандидат за канцлер, не помага, ако нямаш вариант за управление", каза преподавателят по политология в Кьолнския университет Томас Йегер.

Тъй като и АзГ, и подкрепящата бизнеса Свободна демократическа партия вероятно ще влязат в следващия парламент, ГСДП, Зелените и Лявата партия изглежда няма да могат да съберат мнозинство.

Най-новото проучване на Форса им дава общо 40 процента при 37 процента за консервативния блок, а анализаторите очакват още една дясно-лява коалиция, колкото и това да не е желано от никого.

Освен това Зелените, които управляваха заедно с ГСДП при канцлера Герхард Шрьодер от 1998 до 2005 г., реагират хладно към Шулц.

"Не знаем какви виждания защитава той във вътрешната политика", каза съпредседателят на Зелените Катрин Гьоринг-Екарт пред телевизия Ройтерс.

Избирането миналата седмица на Гьоринг-Екарт и Джем Йоздемир за съпредседатели беше разчетено от мнозина като завой надясно за партията - чиято подкрепа според проучванията е около 9 процента. Това означава, че двамата може да предпочетат коалиция с консерваторите.

Но преодоляването на различията между ГСДП и Лявата партия може да се окаже още по-голям препъникамък за бъдеща червено-червено-зелена коалиция. Социалдемократите се отказаха през 2013 г. от дългогодишното табу да не се съюзяват при никакви условия с Лявата партия на федерално ниво.

Лявата партия е съставена от бивши комунисти от ГДР и отцепници от ГСДП в Западна Германия, които напуснаха редиците на социалдемократите заради социалните реформи при Шрьодер и станаха последователи на бившия му финансов министър Оскар Лафонтен, смятан от мнозина социалдемократи за предател.

Лафонтен вече го няма, но щафетата пое неговата съпруга и пламенен политически оратор Сара Вагенкнехт, към която ГСДП изпитва също толкова голяма неприязън.

Тя каза пред телевизия Ройтерс, че най-много от всичко иска да намери партньор за нова социална политика, но е скептична, че центристката линия на социалдемократите подлежи на промяна.

Много от политическите виждания на Лявата партия изглеждат съвсем неприемливи за ГСДП, не на последно място съпротивата ѝ срещу НАТО и срещу санкциите, наложени на Русия заради Украйна, както и нейното искане за увеличение на подоходното облагане с до 75 процента.

На всичкото отгоре има и тежка историческа обремененост, която се прояви този месец при скандал около назначението на министъра без портфейл в правителството на федерална провинция Берлин Андрей Холм. Той беше принуден да се оттегли само след пет седмици на поста, защото скрил, че е работил за бившата тайна полиция на ГДР Щази, макар и само няколко месеца, когато бил 18-годишен. На федерално равнище подобен случай би провалил всяко коалиционно споразумение.

Но колкото и да е труден пътят напред, ГСДП поне постави някакво начало, разтърсвайки предизборната кампания.

"Еуфорията около номинацията на Шулц няма да е достатъчна за победа на ГСДП", написа най-високотиражният германски вестник "Билд". "Но Ангела Меркел ще трябва да мине в офанзива - не може да разчита само на досегашните си позиции."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #1

    баба Анжи - консервативна?!?!??!? Сигурно наричате и всички ЛГБТ - нормални?!?!? :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.