Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Въпросът за ирландската граница отново спъва преговорите за Брекзит

"Остават множество дълбоки различия с Лондон“

1 коментар
Мишел Барние

Европейската комисия представи в сряда писмено позицията си в преговорите за излизането на Великобритания от ЕС. На пресконференция по този повод главният преговарящ на ЕС Мишел Барние заяви, че остават множество дълбоки различия с Лондон, както и че в писмената позиция на ЕК няма нищо ново и не се крият изненади.

Той посочи, цитиран от БТА, две от различията - по въпроса за границата между Ирландия и Северна Ирландия, както и за правата на гражданите. Барние отбеляза, че споразумението за преходен срок след напускането на Великобритания следва да бъде заложено в самия договор за оттеглянето.

По въпроса за правата на гражданите ЕС настоява европейците, пристигнали във Великобритания до края на 2020 г., да имат същите права като онези, дошли до март догодина. ЕС предпочита също Съдът на ЕС да следи спазването на общностното право от страна на Великобритания в преходния срок, в който Лондон няма да има глас в приемането на европейските правила.

По думите на Барние стремежът на ЕС е между двете части на ирландския остров да няма граница. Той отбеляза, че е възможно въвеждането на "проверки на места" през пропускателни точки.

Представяйки проекта на ЕС за споразумение за излизането на Обединеното кралство, главният преговарящ от европейска страна заяви, че има три начина това да стане: чрез сключване на бъдещо споразумение за свободна търговия между Великобритания и ЕС; чрез "конкретни алтернативи", например технологични алтернативи на физическата граница, за които Брюксел заяви, че все още чака Великобритания да предложи; чрез оставане на Северна Ирландия в единния европейски пазар и митнически съюз.

В документа на ЕС се предлага да бъде обособено "единно регулаторно пространство между ЕС и Обединеното кралство, що се отнася до Северна Ирландия". Посочва се, че в това пространство няма да има вътрешни граници, мита и ограничения за вноса и износа.

Тъкмо последният вариант разпали дебати във Великобритания: според подкрепящите Брекзит политици това представлява въвеждане на граница между Северна Ирландия и останалата част от Обединеното кралство и така Лондон няма да може да напусне изцяло ЕС.

Барние каза, че ЕС влага въображение в търсенето на изход, както и че е време не за изявления, а за съставянето на правни документи. По неговите думи в ЕС има единодушие в преговорите с Лондон, въпреки различните интереси. Той съобщи, че следващата седмица се очаква нов кръг преговори с британските представители. В отговор на въпрос Барние добави, че ЕК е готова с план за "извънредни обстоятелства" - в случай, че преговорите се провалят.

Тереза Мей нарече неприемливо предложението за ирландската граница

Британският премиер Тереза Мей нарече неприемливо предложението на ЕС за ирландската граница, предаде Асошиейтед прес.

В реч в парламента днес Мей заяви, че подобен вариант ще "подкопае единния пазар на Обединеното кралство" чрез създаване на практика на граница между Северна Ирландия и останалата част от Великобритания. "Никой премиер на Обединеното кралство не би се съгласил на това", каза тя и допълни, че така ще бъде подкопано и конституционното единство на нейната държава.

Мей обаче посочи, че Великобритания ще работи с ЕС по неговите предложения и остава "напълно ангажирана" да не се допусне поява на физическа граница между Ирландия и Северна Ирландия.

Договаряне на нов митнически съюз с ЕС ще бъде предателство към резултатите от референдума от 2016 г., заяви британският премиер, цитирана от Ройтерс.

По този начин тя отправи предизвикателство към предложението на опозиционната Лейбъристка партия между Обединеното кралство и ЕС да има митнически съюз и след Брекзит.

Мей заяви, че правителството ѝ иска да сключи споразумение с ЕС, което да дава на Великобритания контрол над нейните закони, граници и финанси и което да не предвижда физическа граница между Северна Ирландия и Република Ирландия.

Лидерът на по-малкия партньор в британското правителство - Демократичната юнионистка партия на Северна Ирландия Арлин Фостър заяви, че публикуваният днес от ЕК проект на споразумение за излизането на Великобритания е "неприемлив от конституционна гледна точка".

"Проектът на ЕС е неприемлив от конституционна гледна точка и ще бъде икономически катастрофален за Северна Ирландия", написа тя в Туитър. "Приветствам ангажимента на правителството на Нейно величество да не допусне появата в Ирландско море на нова граница. Северна Ирландия трябва да има свободен достъп до британския пазар."

Дъблин приветства варианта на ЕК

Република Ирландия приветства публикувания от ЕК вариант за проект на споразумението за Брекзит. Нейното правителство обяви същевременно, че е готово да обсъди и други варианти, когато Великобритания изложи своите виждания за това как да се запазят свободната търговия и достъп през границата между Ирландия и Северна Ирландия.

Когато догодина Лондон напусне ЕС, 500-километровата граница ще бъде единствената граница по суша между Обединеното кралство и съюза.

Това превръща въпроса в един от най-трудните в преговорите за Брекзит с оглед на конфликта в миналото в Северна Ирландия и враждата между населяващите я общности, представителите на едната от които се определят като британци, а на другата като ирландци.

Фактът, че през границата има свободно движение на стоки и хора допринесе в значителна степен в Северна Ирландия да се намали напрежението, след като през 1998 г. беше сключено мирното споразумение, станало известно под името Споразумението от Разпети петък, отбелязва Асошиейтед прес.

През декември Лондон и Брюксел се споразумяха границата да остане отворена и след Брекзит, но оставиха открит въпроса как ще стане това на практика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Мишел Барние не се досеща, че Великобритания ще вземе мястото на Китай в "пътя на коприната" и ЕС ще зависи от търговските такси, които тя ще наложи?! Великобритания се кани да завземе най-важният морски път между Азия и Европа?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.