Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Върховният съд на Великобритания отхвърли полово неутралните паспорти

6 коментара
Върховният съд на Великобритания отхвърли полово неутралните паспорти

Върховният съд на Обединеното кралство отхвърли въвеждането на полово неутрални паспорти и каза, че обозначаването на пола със знака "Х" ще подрие правна система, която е изградена върху ясното разграничаване между мъже и жени, предаде Ройтерс.

Активистите, които водеха кампанията за промяна, нарекоха разпореждането на съда "унизително" и "дехуманизиращо" и отбелязаха, че Великобритания вече е тръгнала по път, различен от този на редица страни, които признават полово неутрални документи.

Кристи Елън-Кейн, която от 1995 година насам се е опитвала да получи паспорт с пол, обозначен с със знака "Х", вместо с "М" или "Ж", каза, че процесът ще бъде обжалван в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) заради нарушение на правото на неприкосновеност на личния живот.

Решението на съда, което не е изненадало Елън-Кейн, беше произнесено, след като през октомври САЩ се присъединиха към дузина други страни, сред които Индия, Австралия и Исландия, издаващи паспорти, в които полът е обозначен с "Х".

"В Обединеното кралство няма справедливост", каза пред Фондация "Томсън Ройтерс" Елън-Кейн, която определя себе си като небинарен човек - нито мъж, нито жена.

"Не е правилно, че ако някой не е нито мъж, нито жена, той е принуден има несъответстващ пол в своята документация. Това е унизително, това е дехуманизиращо, това е обидно", заяви тя.

Председателят на Върховния съд на Великобритания написа в единодушно взетото решение в сряда, че целта на правителството за запазване на сигурността, намаляване на разходите и "приемането на съгласуван подход към въпросите на пола в рамките на закона и администрацията са легитимни".

В решението се казва, че няма законодателство, което признава небинарните хора, но има много закони, които категоризират хората като мъже или жени.

Съдът заявява още, че Елън-Кейн не е била подложена на тормоз на границите докато е показвала паспорта си, за разлика от френска транссексуална жена, за която ЕСПЧ установи, че е била дискриминирана защото не е могла да промени знака за пол на документите си.

"Може би най-важното е, че няма очевидно несъответствие между начина, по който жалбоподателката изглежда физически, и означението "Ж" на нейния паспорт", се казва в решението на Върховния съд.

Британското министерство на вътрешните работи, което отговаря за паспортите, приветства решението на съда в позиция, изпратена по имейл.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #6

    :-))) - и точно 4 минуса са ми написали представителите на 4-те пола :-))))

  2. Bлaдo
    #5

    статистиката е необорима: преди мен по-долу са се отчели точно 4 троляка - представители на 4-те пола, които пРЕслаФчинката надлежно е пейстнала от търсачката си :-)))

  3. асен
    #4

    сбъркани ненормални създания!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  5. Преслав
    #2

    Наистина изненадващо решение. Вчера купувах вътрешен полет в САЩ за предстоящо пътуване и в графата пол авиокомпаниите дават четири опции : Male M Female F Unspecified X Undisclosed U В Канада пък ,дори обществените тоалетни са триполови ... Добре ,че това е Върховен съд на UK ,щото ако е в Унгария ,Полша или България джендърите ще вият до небесата.

  6. Илиев Пешо
    #1

    На фона на цялата "толерастия" учудващо решение,но има достатъчно нормални хора.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.