Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Върховният съд в Чили призна, че е абдикирал от функциите си при Пиночет

17 коментара
Снимка: БГНЕС

Чилийският Върховен съд за първи път призна тежките пропуски, допуснати по отношение на жертвите на режима на Аугусто Пиночет, предава в събота АФП.

"Стигнахме до убеждението, че няма друга нагласа, освен да признаем тежките действия и допуснатите пропуски по това време", каза председателят на Върховния съд Рубен Балестерос в публично изявление в края на пленарната сесия на съдиите в петък.

Според съдиите би трябвало ясно да се каже, че по време на диктатурата на Пиночет се е наблюдавало "абдикиране от съдебни функции".

След военния преврат на 11 септември 1973 г., който сваля социалистическото правителство на Салвадор Алиенде и слага начало на диктатурата на Пиночет, чилийските съдилища отхвърлят около 5000 искания за защита на нелегално задържани и изчезнали. Като формален мотив магистратите масово посочват липсата на информация по тези въпроси.

Въпреки признанието, че Върховният съд е допуснал "абдикиране от съдебни функции", по време на пленарната сесия на съдиите не бе поднесено извинение към жертвите на режима на Пиночет.

Бившият председател на съда Милтон Жюика, които също участва в заседанието в петък, каза пред пресата, че е решено искането на прошка да е индивидуално действие.

В сряда Асоциацията на съдиите в Чили се извини заради неизпълнението на задължението да бъдат защитени жертвите на режима на Пиночет.

"Дошло е време да се извиним на жертвите, техните семейства и на чилийското общество", заявиха съдиите в безпрецедентно изявление.

Между 1973 г. и 1990 г. около 3200 души са убити или безследно изчезнали в Чили, според правозащитните организации.

"Трябва да се признае и да каже ясно и на висок глас: съдебните власти - и по-специално Върховният съд тогава - не са изпълнили задължението си на гарант на правата на човека и защита на жертвите от злоупотребите на държавната власт", обявиха още съдиите в сряда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    Ха, сетила се мара да се побара! То съдът в чили е трябвало първо да постанови сваляне и арест за Алиенде. Алиенде се проваля като премиер по-зле и от Жан Виденов! Пиночет идва на власт за да оправя бакиите на престъпника Алиенде и поддържащите го бандити, а не от любов към спорта! Кажете цялата истина, а не само фрагмент от нея!

  2. Анонимен
    #16

    Така и българският съд, прокуратура и мвр ще си признаят скоро! :))

  3. Анонимен
    #15

    Признали, че са помагали на диктатора и са го улеснили в установяването на диктатура, в убийствата и репресиите. Само че много късно е това признание - не може да има компенсация за убитите хора, за изтеданията, депортациите и провалените житейски съдби. На мучащите поклонници на Пиночет във форума, ще напомня, че Салвадор Алиенде идва на власт с избори, а Аугусто Пиночет с преврат, като по време на преврата е убит законноизбраният президент на страната. Такива ми ти работи мучащи добитъци! Хубавото

  4. Анонимен
    #14

    № 11 е в грешка. Някъде четох че сравнението на Куба и Чили е много подходящо. И двете държави са имали диктатор начело - Куба от 1959 г, а Пиночет - от 1973 г Само че чилийския диктатор доброволно се е оттеглил след около 15 години, докато Кастро продължава да стои начело до гроб. Чили при управлението на Алиенде само за около година и нещо е била докарана до икономически колапс. затова е свален с военен преврат и днес Чили е държава-слънце и пример за другите по-бедни латиноамерикански държави.

  5. Анонимен
    #13

    Viva general Augusto Pinochet - El Salvador de Chile.

  6. Анонимен
    #12

    Какво е това "ултралиберална икономическа политика "?

  7. Анонимен
    #11

    Чили се възроди не благодарение на Пиночет, а въпреки него. Или по-точно - когато и до него достига разбирането, че натрапената от американците ултралиберална икономическа политика е пагубна и се вижду принуден да ги отстрани. Но да се твърди, че Чили е икономически най-успешната страна в Латинска Америка, е глупост - много по-успешни са Бразилия и Аржентина (след края на фашизоидните режими там).

  8. В и К
    #10
  9. Анонимен
    #9

    Благодарение на Пиночет, Чили се възроди и стана икономически най-успешната страна в Латинска Америка. Обществото е като ливадата - трябва да косиш, ториш и да изтръгваш плевелите. Ако не премахваш плевелите, те ще обърнат ливадата в храсталак. Като България, например...

  10. Анонимен
    #8

    Фашизоиди сте, всеки го знае. Български фашизоиди. Тоест страхливи. Действате само аноннимно чукайки по клавишите. Нищо общо нямате с Брайвик, мишоци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.