Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Върховният съд защити тайната около арестуваните след 11 септември

0 коментара

Върховният съд на САЩ взе решение, с което на практика запази секретността около самоличността на задържаните във връзка с 11 септември чужди граждани. Решението се смята за важна победа на администрацията на Джордж Буш, която беше обвинявана в нарушаване правото на информация заради този конкретен случай.

Делото във Върховния съд беше заведено по искане на неправителствения Център за изследване на националната сигурност. През лятото на миналата година организацията изиска чрез съда да бъдат оповестени имената на около 700 лица, повечето от които араби и мюсюлмани, арестувани във връзка с терористичните нападения от 11 септември 2001 година. Някои от тях бяха депортирани, други бяха обвинени в различни престъпления - най-вече свързани с нарушаване на имиграционните закони, а трета група хора продължават да бъдат държани като свидетели. До този момент само един човек - Закариъс Мусауи, е бил осъден във връзка с атентатите.

През юни миналата година Апелативния съд на Окръг Колумбия отхвърли жалбата на Центъра за изследване на националната сигурност с аргумента, че съдът винаги е демонстрирал уважение към изпълнителната власт по въпросите на националната сигурност. В понеделник Върховния съд на САЩ, пред когото неправителствената организация атакува решението, не даде ход на делото, с което на практика потвърди постановлението на Апелативния съд.

Случаят противопостави две фундаментални за САЩ ценности: от една страна правото на обществото да бъде информирано за действията на правителството, а от друга - необходимостта и правото на властите да запазят в тайна информация, отнасяща се до въпросите на националната сигурност.

Решението на Върховния съд ще лиши от аргументи редица правозащитни организации, които, позовавайки се на Закона за свободата на информацията, настояваха Министерството на правосъдието да разкрие имената на задържаните. Представяйки аргументите на правителството по делото, заместник-министърът на правосъдието Тиодор Олсън заяви, че "изискването полицията да разкрие следствените доклади и да предостави подробен списък на задържаните или разпитвани лица…би представлявало намеса в хода на разследването."

Казусът с идентичността на задържаните след 11 септември чужди граждани едва ли ще сложи край на дебата относно поведението на Америка в борбата срещу тероризма. Този дебат по същество се отнася до границите, в които да се разпрострат извънредните правомощия на правителството в кризисни периоди, без това да накърни свободите на американските граждани. Така например през тази година Върховният съд ще трябва да се произнесе по делото за задържаните в Гуантанамо чужди граждани. Редица правозащитни организации настояват задържаните да получат право да обжалват мярката си за неотклонение в американски съдилища. Администрацията пък оспорва това право.

Миналата година Инспекторатът на правосъдното министерство излезе с доклад, в който бяха цитирани редица случаи на упражнено насилие срещу задържаните след 11 септември чужди граждани. Министерството обеща да разследва случаите, но решението на Върховния съд от понеделник със сигурност ще даде възможност на администрацията да си поеме дъх и да потули скандала.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.