Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вартоломей низвергнал български свещеник по "";текстове от Евангелието"",N

1 коментар

Турски съд реши да бъде назначено вещо лице - специалист по православието, за да се реши спорът между Вселенския патриарх Вартоломей I и българския свещеник Константин Костов, низвергнат от патриарха през 2002 г.

В истанбулския съд Фатих се състоя поредното съдебно заседание по процеса срещу Вселенския патриарх Вартоломей I и 12 отци от Светия Синод на гръцката православна патриаршия в Истанбул, предаде БТА. През 2002 г. Вартоломей и Светият синод низвергнаха българския свещеник Константин Костов от екзархията в Истанбул. Божидар Чипов, истанбулски българин и член на църковното настоятелство, заведе дело срещу Вартоломей, което продължава вече година.

Той води и други дела заради това, че владиците от Фенер възпрепятстват религиозните свободи на православните българи като повод за другата жалба бе богослужение на гръцки език, извършено от митрополитите на Вартоломей в българската църква.

На предишното заседание Вартоломей се яви пред съда след отправено предупреждение за принудително довеждане.

На заседанието този понеделник съдията поиска от защитата да представи копие от решението с мотивите за низвергването. Адвокатката на Вартоломей заяви, че решение в писмен вид няма, такива решения не се регистрират в документацията на патриаршията; то е взето въз основа на текстовете в Евангелието. Това е чисто религиозен въпрос между представители на една и съща религия и ние нямаме право да се месим, каза тя.

Отецът бе наказан заради това, че не допускаше гръцки висши духовници да служат в храма, а най-вече - че не споменаваше по време на литургия името на Вселенския патриарх, което е нарушение на църковната дисциплина. Санкциите обаче не са заложени в Евангелието, а в църковните устави, писани в доста по-късни времена.

Адвокатката посочи също,че с договор между българската и истанбулската патриаршия от 1945 г. е договорено православните българи в Истанбул да бъдат към истанбулската патриаршия, а гръцките християни в България - към българската патриаршия.

Юрисдикцията на Вселенската патриаршия над българите е църковна, а българската община е регистрирана по турските закони като самостоятелна религиозна общност. Дълго време българите искаха да минат под духовната опека на патриарх Максим в София, но той не посмя да се конфронтира с Вартоломей, защото го подкрепяше срещу алтернативния синод.

Отстраняването на отец Костов бе подкрепено от Светия синод в София, а също и от правителствената дирекция по вероизповеданията, ръководена от богослова доц. Иван Желев.

Адвокатът на обвинението поиска от съдията да бъде назначено вещо лице - специалист по православие, за мнение по спора. Следващото съдебно заседание е насрочено за 29 ноември т.г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bulgar1
    #2

    константин костов-отче, целувам ви рака.за мене сте чест и гордост за това,че говорите най прекрасния турски език ,които съм чувал някога.дррзаите бг турците сме с вас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.