Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вървите по пътя на Чавес

Барозу: Орбан е готов да промени спорните закони

25 коментара
Снимка: БГНЕС

В продължаващи повече от два часа дебати в Европейския парламент (ЕП) по повод спорните конституционните и законовите промени, предприети от правителството в Унгария, подложеният на остри критики премиер Виктор Орбан заяви, че няма проблем тези текстове да бъдат променени. От залата пък се чуха обвинения, че Орбан върви по пътя на Уго Чавес и Фидел Кастро, че с правителство като неговото "Хърватия нямаше да изпълни критериите за членство в ЕС".

Виктор Орбан пожела да бъде изслушан от евродепутатите и получи тази възможност, която бе определена като прецедент. Орбан помоли европейските институции да съдействат на неговото правителство, за да може Будапеща да се съобрази с изискванията унгарските закони да отговарят на законодателството в Общността.

В Унгария върви процес на възстановяване, през 2010 г. бяхме застрашени от пълен крах, заяви Орбан, цитиран от БТА в кореспонденция от Страсбург. По неговите думи с промените в конституцията от 1949 г. вече всички малцинства са защитени, особено след забраната на паравоенните организации. Над 300 закона в момента подлежат на промени, заставаме зад всички европейски ценности, искаме да ги зачитаме като
останалите страни в ЕС, каза той.

Проблемите, посочени от Европейската комисия, могат много лесно и бързо да бъдат преодолени, следващата седмица имаме заседание и очаквам бързо решение, заяви унгарският премиер. По неговите думи забележките на ЕК нямат нищо общо с конституцията, но към нея има временни разпоредби, които са подложени на критика. Няма проблем да променим тези текстове, разчитаме на подкрепата на ЕП, допълни Орбан.

Барозу: Проблемите обаче може да са по-големи, освен споменатите

Председателят на ЕК Жозе Барозу определи въпроса като изключително чувствителен. Първият технически анализ на новоприетото унгарско законодателство насърчи комисията да поиска промени, а това не бе направено, посочи Барозу. Той отбеляза, че през декември миналата година е написал две писма до Орбан. По неговите думи гарантирането на независимостта на унгарската централна банка е трябвало да предшества преговорите на Будапеща с Международния валутен фонд.

Поискахме допълнителни обяснения за независимостта на съдебната система, може да вземем допълнителни мерки, заяви Барозу, след като вчера ЕК предприе три ускорени наказателни процедури срещу Унгария, а днес намекна, че санкции може да бъдат наложени и заради промените в медийния закон.

Предприетите процедури ще бъдат водени с максимална решимост, заяви Барозу. Той потвърди, че днес е получил писмо от Орбан с намерението проблемното законодателство да бъде поправено и да се намери юридическо решение. Проблемите обаче може да са по-големи, освен споменатите, заяви Барозу.

"Загрижени сме за качеството на демокрацията в Унгария, за опозицията в страната, за гражданското общество. Въпросът не е само европейските норми да бъдат въведени в националните законодателства, а да се прилагат. Всички трябва да работим за утвърждаването на унгарската демокрация, това не са дебати срещу Унгария, а за Унгария. Готови сме да защитим демокрацията във всяка страна в ЕС", посочи председателят на ЕК.

Министърът по европейските въпроси на Дания Николай Вамен отбеляза, че председателството на ЕС разглежда ситуацията като много сериозна и подкрепя решението на ЕК за предприемане на трите наказателни процедури срещу Будапеща. Всички страни в ЕС трябва да спазват правилата на Лисабонския договор - както Унгария, така и останалите, а ако има съмнения в неизпълнение на правилата, ЕК трябва да направи проучване, то е в интерес на всички ни, добави Вамен.

Критиките на евродепутатите

Председателят на групата на Европейската народна партия в ЕП Жозеф Дол, от чието политическо семейство е управляващата в Будапеща партия, бе най-умерен в критиката си, като уточни, че Унгария е последната страна в Централна и Източна Европа със стара конституция, която е трябвало да бъде променена.

Някои от нас биха очаквали по-динамична оценка от ЕК, посочи председателят на групата на социалистите и демократите Ханес Свобода. Вие искате да се задържите на власт, но при демокрацията става въпрос за мандати. С правителство като вашето Хърватия нямаше да изпълни критериите за членство в ЕС, обърна се той към Орбан.

Председателят на групата на либералите и демократите Ги Верхофстат показа документ с 30 нарушения на Договора от Лисабон от страна на Унгария. Той уточни, че документът е изготвен на основата на жалби от официални власти и международни организации, сред които ОССЕ, държавния секретар на САЩ, МВФ, без да се споменават анализите на Амнести интернешънъл и Хюмън райтс уоч.

Според съпредседателя на групата на зелените Даниел Кон-Бендит от думите на Орбан излиза, че Унгария е била приета в ЕС със сталинистка конституция. Никой не каза да изчакаме с приемането ви в ЕС, докато си промените конституцията, обърна се той към унгарския министър-председател.

Кон-Бендит призова ЕП да изпрати представители на комисията по граждански свободи, които да проверят може ли да започне процедура по чл. 7 от Договора от Лисабон, който предвижда замразяването на правото на глас на дадена страна в Съвета на ЕС и в Европейския съвет.

"Една промяна (в конституцията) може да бъде в две посоки - добра или лоша. Ние ви заявяваме, че вървите по пътя на Чавес, Кастро и на всички тоталитарни и авторитарни режими в този долен свят", подчерта Кон-Бендит.

В пленарната зала обаче прозвуча и мнението на други евродепутати, че през 1956 г. унгарското въстание е било смазано от съветските войски, когато унгарците са искали независимост при взимането на вътрешнополитически решения. В днешния случай отново това искане на унгарците е критикувано от Европейската комисия, която действа в интерес на международни корпорации, след като премиерът Орбан наложи данък на банките и сега те недоволстват.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #25

    До 24 от 19:
    Ето подробности за "героичната" комунистическа "съпротива":
    Във в. „Труд” от 5.10.2010г. Анна Заркова публикува статията „Нелегалните комунисти бяха на заплата”, думи на Цола Драгойчева. От нея става ясно, че от средата на 20-те години на ХХв. „безкористните” и „готови да умират за идеята си” комунисти са получавали месечно възнаграждение равно на заплатата на елитния български полицай Никола Гешев. След началото на Втората световна война сумите на тези възнаграждения за агентите на

  2. Анонимен
    #24

    До 19: А ти издири и прочети "Съпротивата" издадена 1945 г , когато в София е била не само Червената Армия , но и съюзническата комисия. И тя е със съвсем последни данни от полицейските архиви. До 21: Имаш предвид интелектуалци от рода на ген Вълков, кап. Харлаков и Кочо Стоянов ли?

  3. Анонимен
    #23

    Унгария удря камбаната,че моделът по който се развева ЕС е гибелен за европейците,но засега няма чуваемост,въпреки,че ЕС отива към сгромолясване,като Вавилонска кула.Щом левите и либералите започнаха да задават дневния ред в ЕС,значи работата е тотално осрана.

  4. Анонимен
    #22

    До No20 Много благодаря за информацията. Честно не знаех какви толкова са промените, че левите от Европа изреваха толкова гръмогласно. Ами при намаляването н а бройката на депутатите няма да има толкова социалисти в парламента, могат да бъдат съдени техни "партийни" другари за престъпления преди и след промените (нещо от което страдат повечето бивши соц. страни. Ами наистина е страшно.

  5. Анонимен
    #21

    До No18 Оперативната хирургия изисква изрязване на гангренясали части от тялото. Не скачай с тъпи комунистически идеологеми за това кое е законно и кое не е. Опитите на Московските идеолози за износ на революция не са успели през 23-та година, а суспендирането на Търновската конституция от Борис II e правилно от политическа гледна точка. Царя ни е оттървал от окупация и не е изпратил войски на Източния фронт, Добружа е върната на България и в днешно време е възможно да се бунтува срещу добива на

  6. Анонимен
    #20

    другара Тодар Живков
    Вместо да са информираме какви са основните конституционни и законови промени в Унгария, за да стане ясно от какво са притесняват критикарете им, по стар народен обичай веднага почваме да оплюваме и сатанизираме, цитирайки нечии заплахи и заклинания, на които истинските мотиви остават скрити.
    Те ви един опит за изброяване на част от промените, за да може да са обсъждат точка по точка, па да видим дали всичките са толкоз неразумни, както са пеняват некои зелено-червени евродепутати.

    Според

  7. Анонимен
    #19

    До 18 от 17:
    Явно, че ти са необходими по-задълбочени познания по българската история. Първо трябва да се научиш да пишеш малко по-културно, не като бараба. "Дедо Мони Нумер 2 татко му" е типичен език на един бараба. Колкото до това, че цар Борис III през 1935 г. забрани партиите и суспендира Търнавската конституция, трябва и това да ти го обясня на малко по-разбираем език. Ами, направи го именно за това - да няма повече преврати като тези от 9-ти юни и 19 май.
    През 1935 г. в Европа, в Германия и

  8. Анонимен
    #18

    До №17: Абе нещо ми се струва , че и на 9-ти юни 1923 г нещата небяха съвсемпо закона, да незабравяме и 19-ти май 1934 г и , че на Дедо Мони Нумер 2 татко му отмени Търновската конституция и забрани партиите след 1935 г. Така че тази история не е спирала. Ти за Кимон Георгиев и за Цанков ли си се затъжил? Спокойно! Уорлик сам си върши работата.

  9. Анонимен
    #17

    На България е необходим също един Виктор Орбан.
    В "Държавен вестник", бр. 37 от 05.05.2000 г. бе обнародван "Закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен", приет от XXXVIII Народно събрание на 26 април 2000 г.
    В чл. 1. (1) и (2) се казва: "Българската комунистическа партия идва на власт на 9 септември 1944 г. с помощта на чужда сила, обявила война на България, и в нарушение на действащата Търновска конституция. Българската комунистическа партия е отговорна за управлението

  10. Анонимен
    #16

    При следване на заявенната политика за наказване на тези, които са отговорни за извършване на престъпления, сегашните унгарски "светци" да обявят за такива и унгарците-римокатолици за деянията на инквизицията, нищо че те са над 5 милиона от 9-те. Безумците навсякъде сса варвари!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.