Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВАС отне правото на Александровска болница да праща отпадъци в Суходол

0 коментара

На столичната Александровска болница окончателно бе отнето правото да депонира на сметището в Суходол праха, който отстава след изгарянето на болничните отпадъци в инсенератора ѝ. Това стана, след като петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) в сряда остави в сила решението на тричленен състав на съда, с което бе отменено решение по оценка на въздействието върху околната среда на министъра на околната среда и водите за сметището в Суходол.

Документът, чиято отмяна повече не може да бъде обжалвана, позволяваше изграждане на специална клетка за опасните отпадъци в района на суходолското сметище, съхраняващо битовата смет на софиянци.

Решението на ВАС е аргументирано с Наредбата за хигиенните изисквания за здравна защита на селищната среда, според която при съхранение на опасни отпадъци със срок на експлоатация на депото над 10 години, хигиенно-защитната зона е 3000 метра, а до 10 години - 2000 метра. В преписката по делото е посочено, че Министерството на здравеопазването е съгласувало намаление на хигиенно-защитната зона от 2000 метра на 700 метра. Такава възможност е предвидена в наредба, но в случая липсва административен акт в предвидената от закона форма, с който да е дадено разрешение за намаляване на защитната зона, е становището на магистратите.

Според съдебния състав общественото обсъждане на доклада на оценката за въздействие върху околната среда (ОВОС) в Суходол не е било проведено. ОВОС-ът противоречи и на разпоредбите на Наредбата за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа за отпадъци, които забраняват на едно и също място да се съхраняват опасни и битови отпадъци.

Александровска болница досега не е извозвала в Суходол отпадъци от инсенератора и клетката практически не е използвана, заявиха от Министерството на околната среда и водите, което е принципал на горивната инсталация. Прахът, образуван от изгарянето на тъкани и материали, използвани при операциите, в момента се съхранява в специално изолирано помещение в инсенератора, чиято площ е над 2 дка, каза Георги Стоянов, шеф на инсенератора. По думите му мястото може да поеме генерираните от инсталацията отпадъци още няколко месеца. След изчерпването на площта ще се разчита на площадка в Националния център за третиране на опасните отпадъци, който се финансира от ИСПА и ще се строи край Раднево.

Инсенераторът гори отпадъците на над 160 здравни заведения, сред които почти всички столични болници, диагностично-консултативни центрове, медицински лаборатории, диспансери, профилакториуми, частни здравни заведения, както и клиники от Пазарджик, Перник, Радомир, Ихтиман, Самоков и др., каза Георги Стоянов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.