Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВАС свали окончателно пречките пред хранилището за радиоактивни отпадъци

0 коментара
ВАС свали окончателно пречките пред хранилището за радиоактивни отпадъци

Върховният административен съд (ВАС) окончателно свали пречките пред изграждането на националното хранилище за ниско и средно радиоактивни отпадъци на площадката на АЕЦ "Козлодуй", съобщиха от Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" (ДПРАО), което реализира проекта, финансиран със средства от фонда за компенсации на страната за преждевременното затваряне на малките реактори на ядрената ни централа.

ВАС е отхвърлил жалбите на  сдружението "Коалиция за устойчиво развитие", на  "Екогласност" и касационен протест на Върховна административна прокуратура срещу решение на по-низшия състав на ВАС, който също е отхвърлил претенциите на ищците, че екооценката на проекта за хранилището на по-малко опасните ядрени отпадъци не е легитимна. Решението на петчленния състав не подлежи на обжалване.

Това означава, че решението на министъра на околната среда и водите от 2016 г. за одобрение на инвестиционния проект за Национално хранилище за погребване на ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци (НХ РАО) е в сила и няма пречки за изграждането му. Строежът на първите клетки от хранилището започна през август 2017 г. Цената му е 70 млн. евро, предоставени от Международния фонд "Козлодуй". Изпълнител е консорциум, воден от германската компания "Нюкем Технолоджи", в който участват и българските фирми "Евробилд", "Корект", "Булинвест" и "Янг проект". Очаква се първият етап от хранилище да се въведе в експлоатация през 2021 г.

От ДПРАО припомнят, че реализацията на този сложен проект на площадката "Радиана" в непосредствена близост до АЕЦ "Козлодуй" му е възложена с правителствено решение през 2005 г. През 2011 г. инвестиционното предложение е детайлно представено на три обществени обсъждания в Козлодуй, в село Хърлец и в румънския град Бекет. През 2015 г. са проведени редица публични срещи в 11 селища за обсъждане доклада на оценката за въздействие на околната среда (ОВОС) на проекта. Пълната екооценка и съпътстващите документи на проекта са били публикувани предварително, включително на английски език, на сайтовете на Д РАО, екоминистерството и Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), която управлява фонда "Козлодуй", финансиращ хранилището. През 2016 г. е имало обществено обсъждане на проекта и в румънския град Крайова.

Решението за одобряване на ОВОС на хранилището е издадено от екоминистъра на 23 декември 2016 г., на  5 май 2017 г. проектът получава разрешително за строеж от Агенцията за ядрено регулиране, а на 9 юни 2017 г. - и от регионалното министерство.

През август 2017 г. започнаха изкопните работи по съоръжението, което ще е от приповърхностен траншеен тип с капацитет от 19 хиляди стоманобетонни контейнери с радиоактивни отпадъци, каквито се генерират не само от ядрените централи, но и от бита.

Съвременното общество генерира ниско и средно радиоактивни отпадъци постоянно, отбелязват от ДПРАО. Енергетиката, медицината, промишлеността, селското стопанство и науката създават такива отпадъци ежедневно. В бита пожароизвестителите например са радиоактивен отпадък и всички те подлежат на събиране, обработка и погребване в надлежно изолирано и обезопасена хранилище.

Изгражданото се на площадка "Радиана" съоръжение ще има 66 стоманобетонни конструкции (клетки), разпределени в три платформи за погребване. Клетките са разделени от вътрешни преградни стени на секции. След запълване с опаковки клетките се покриват със стоманобетонна плоча и се изолират от атмосферните води чрез изграждане на многопластов земнонасипен слой. Планирано е хранилището да бъде в експлоатация, т. е. постепенно да се запълва, 60 години. След това се предвижда то да бъде затворено. През целия период на експлоатация и в следващите 300 години съоръжението ще е обект на постоянен контрол от страна на оторизираните органи. Националното хранилище ще бъде едно от най-модерните съоръжения в Европа от този тип.

Когато бъде построено, националното хранилище ще приема преработени и обезопасени ниско и средноактивни радиоактивни отпадъци, генерирани единствено на територията на България, заявяват от ДПРАО.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.