Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Решение на ВАС поставя на карта финансиране за 350 млн. лв. за наука

Съдът върна избора на оценители на научните центрове в изходна позиция

4 коментара
Решение на ВАС поставя на карта финансиране за 350 млн. лв. за наука

Изборът на оценители на проектите за научни центрове по оперативната програма “Наука и образование за интелигентен растеж“ е отново в изходна позиция, след като Върховният административен съд (ВАС) постанови, че обществената поръчка за набирането им е прекратена неправомерно от МОН.

Обществената поръчка за избор на фирма-посредник, която да осигури международни оценители на проектите за научни центрове, бе прекратена през февруари от екипа на служебния министър Николай Денков, тъй като явилите се кандидати не бяха предложили компетентни учени според зададените критерии.

За да не бъде губено повече време, с което се застрашава усвояването на 350 млн. лева по програмата, МОН реши да не обявява нова обществена поръчка, а да започне друга допустима процедура за директно набиране на учени-оценители. Новата процедура по директен подбор на оценители беше съгласувана с ЕК и излизаше два пъти по-евтино (900 000 лева) от поръчката за фирма-посредник (близо 2 млн. лева).

Оценката бе разделена на два етапа - административната допустимост на проектите се извършваше от комисия от юристи, сформирана от управляващия орган, а същността на проектите трябваше да се оценява от международните оценители. В новата процедура участваха над 400 международни учени, които МОН трябваше да класира. Междувременно обаче една от фирмите, участвали в обществената поръчка и събрала най-много точки – италианската "Прогетти плант", обжалва в КЗК, а впоследствие и в съда, решението на МОН.

Сега съдът се произнася, че МОН неправомерно е прекратило обществената поръчка и задължава ведомството да я продължи от етап определяне на изпълнител на обществената поръчка съгласно предложението на комисията за провеждане на процедурата.

Съдът приема мотивите на КЗК, че МОН неправилно е прекратило поръчката, приемайки, че всички подадени оферти са неподходящи.

Така МОН трябва да обяви победител в обществената поръчка, като е възможно и това решение да бъде обжалвано пред КЗК от някоя от останалите фирми-участници.

Това води до ново, поредно забавяне в процедурата по оценяване, а оттам и в класирането и изпълнението на самите проекти за научни центрове. По график оценката на проектите трябваше да е между 5 юни и 20 юли, а договорите с победителите в конкурса да бъдат сключени до края на септември.

Заради забавянето страната ни може да загуби пари по оперативната програма, която е минирана от множество проблеми.

До 31 декември 2018 година България трябва да е верифицирала пред ЕК и да е получила обратно финансиране за 30% от програмата и всяко забавяне оттук нататък е рисково за неизпълнение на срока и загуба на пари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. volen_k
    #4

    някой няма ли най накрая да каже ясно , че Проф Денков е пряко виновен за всички допуснати досега грешки. Странно е че никой журналист бе се постара да направи реално журналистическо разследване и да установи простата стина , че Проф. Денков съзнателно е опорочил Насоките за кандидастване по тази мярка и съзнателно е прекъснал един напълно прозрачен процес на оценка на външни фирми оценителки, за да избере или предложи и български оценители, които е ясно че са в конфликт на интереси защото всеки

  2. ivancho ivanov
    #3

    Не знам как се оценяват у нас научните проекти, но ако работата по оценките не върви нужен е друг подход, напр. избират се трима/петима със световно име учени, които да ни научат как се оценява наука! Не, че ние не знаем, ноне можем! Колкото до БАН, и младите и старите "феодали" там са на държавна издръжка!

  3. Entdecken
    #2

    Да каква наука говорят - за червените дедковци от БАН и пропутиновите им тролове, които в доклад за ползите и вредите от влизането в ЕС са написали че България е загубила пазарите си на пишещи машини след влизането си ЕС. И тези меко казано неадекватни хора чакат на европейска хранилка за да продължат са вегетират...

  4. Авакум Захов
    #1

    Не решението на ВАС, а абсурдите на управляващия орган, в намерението си да манипулира резултатите и да предопредели избора на проекти. Включително прекратяването на законосъобразно проведена обществена поръчка и избора на физически лица учени-оценители, повечето от които са в директен конфликт на интереси.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.