Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВАС вместо Конституционния съд да се произнася за изборни нарушения

11 коментара
ВАС вместо Конституционния съд да се произнася за изборни нарушения
Управляващите са твърдо решени да отправят питане до Конституционния съд (КС) относно идеята изборни резултати да се обжалват не пред КС, а пред Върховния административен съд (ВАС). Въпреки че след тричасови дебати във временната парламентарна комисия за изработване на Избирателен кодекс до твърдо решение за такова питане не се стигна, от ГЕРБ и Синята коалиция коментираха, че следващата седмица ще формулират и изпратят въпросите до КС.

Мнозинството и опозицията са на мнение, че законодателството трябва да се промени най-вече в тази част, която предвижда КС да решава изборни нарушения и съответно мандатите в парламента.

Такова становище застъпи и председателят на ВАС Константин Пенчев, който присъства на обсъждането. Много по-разумно е съдебният контрол и върху изборите да се прави от ВАС, а не от КС, заяви той.

"Нещата трябва да бъдат унифицирани и това да бъде записано в бъдещия Избирателен кодекс", допълни Пенчев. Той направи уговорката, че мнението му не е обвързано с поста, който заема в момента, тъй като мандатът му скоро изтича, а "съдебна процедура трябва да произнася по всички видове избори".

Пенчев напомни, че КС е контролен орган извън съдебната система, тоест, той е политически орган и членовете му се назначават, а не се избират.

Опозиционните БСП и ДПС твърдо се обявиха срещу каквото и да е питане до КС с аргумента, че той вече се е произнасял по същите казуси. Самият Пенчев пък каза, че ако се направи такова питане, което ще е свързано с отнемане от КС на негови правомощия, то отговорът му най-вероятно ще е свикване на Велико народно събрание, което да приеме подобно решение.

Мая Манолова (БСП) заяви, че парламентарната ѝ група не подкрепя питане до КС и че изключват каквито и да било промени в конституцията, свързани с правомощията на КС.

В същото време тя подчерта, че депутатите са с вързани ръце, тъй като няма как да променят конституцията с изменения в отделни закони, свързани с изборите.

Екатерина Михайлова (ДСБ) от своя страна посочи, че от години вече има проблем с обжалването на избори пред КС и една част от тези проблеми са свързани с конституцията.

"Добре е да направим питане, за да видим дали можем да запишем така Избирателния кодекс, без за променяме конституцията", уточни тя.

Искра Фидосова (ГЕРБ) подчерта, че питането до КС ще бъде основно свързано с обжалването на изборни резултати и съдът "ще ни даде светлина в тази посока". Тя каза, че депутатите ще се съобразят със становището на конституционните съдии и отправените въпрос към тях целят най-вече законосъобразността на бъдещите текстове в Избирателния кодекс.

Миналата седмица КС касира изборните резултати от 23 избирателни секции в Турция, в резултат на което настъпи промяна в мандатите, от която ГЕРБ спечели още един депутат, а ДПС загуби един. Размествания има и в редиците на РЗС откъдето отпада Атанас Семов, а на негово място влиза друг депутат от партията. Депутатът от СДС Мариана Даракчиева напусна парламента, където пък се връща Венцислав Върбанов, който първоначално влезе с листата на Синята коалиция, но отсега нататък вероятно ще е независим заради избухнали скандали около напускането му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ББ
    #12

    да си знаете

  2. друг
    #11

    Да бе, щoтo досега имашe

  3. Хуна
    #10

    Върховенството на закона-основно искане на ЕС и ЕК към България.Скоро това няма да се случи.Вървим в обратната посоказа жалост.

  4. в българия
    #9

    в българия нямя съд от 20 години,ало!!!

  5. И.Иванов, Швеция
    #8

    "Мнозинството и опозицията са на мнение, че законодателството трябва да се промени най-вече в тази част, която предвижда КС да решава изборни нарушения и съответно мандатите в парламента.Такова становище застъпи и председателят на ВАС Константин Пенчев, който присъства на обсъждането. Много по-разумно е съдебният контрол и върху изборите да се прави от ВАС, а не от КС, заяви той."Откриване на топлата вода.Избирателните комисии на всички нива са административни органи, администриращи избори. Според

  6. Галеви
    #7

    Каква Конституция бееееееееееееееееееееее, какъв съд беееееееееееееееееееееее, какъв ГЕРБ беееееееееееееееееее, всичко си е ачик-ачик шменти-капели.

  7. в българия
    #6

    в българия нямя съд от 20 години,ало!!!

  8. Анкета
    #5

    http://polls.bg/poll/id/smatate_li_che_izborite_shte_se_falshifitsirat-76

  9. И.Иванов, Швеция
    #4

    "ГЕРБ и Синята коалиция коментираха, че следващата седмица ще формулират и изпратят въпросите до КС""Екатерина Михайлова (ДСБ) от своя страна посочи, че от години вече има проблем с обжалването на избори пред КС и една част от тези проблеми са свързани с конституцията."Добре е да направим питане, за да видим дали можем да запишем така Избирателния кодекс, без за променяме конституцията", уточни тя."КС няма правомощие от Конституцията да отговаря на въпроси.На такива "питания" КС няма правомощие от

  10. И.Иванов, Швеция
    #3

    Това, което единствено е необходимо, е в Закона за конституционния съд да бъде премахнато противоконституционното му правомощие КС сам да събира доказателства за каквото и да е и да назначава експертизи вместо единствено да се произнася по конституционносъобразна рамкова законност на представени му оспорени актове - от закони до протоколи на избирателна комисия. Т. е. например не дали изборът на кандидатът за депутат Х е действителен или недействителен, а дали за избора на кандидата за депутат Х предварително са били обявени да бъдат изпълнявани валидни конституционни и законни рамки и правила.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.