Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вашингтон дава зелена светлина пред разширяването на НАТО

0 коментара

Външнополитическата комисия на американския Сената даде зелена светлина пред по-нататъшното разширяване на Северноатлантическия Алианс. Членовете на комисията решиха единодушно да предложат на Сената да ратифицира протоколите за приемането на нови седем членове в НАТО, сред които и България.

Комисията взе решението си с 19 гласа "за" и нула "против". Времетраенето на заседанието, продължило едва 23 минути, както и резултатите от гласуването са индикация, че демонстрираният в комисията консенсус по разширяването на НАТО вероятно ще бъде потвърден и при ратификацията на протоколите в Сената на 7 май.

При откриването на заседанието председателят на комисията Ричард Лугър заяви: "Дебатите в комисията показват силната подкрепа на Сената за приемането на Латвия, Литва, Естония, Словения, Словакия, България и Румъния като съюзници на НАТО. Уверен съм, че Сенатът ще одобри протоколите по приемането на всичките седем кандидати". Сенатор Лугър аргументира разширяването на НАТО с напредъка на реформите, които седемте страни-кандидати регистрираха през последните години, но най-вече с продължаващата война срещу тероризма и необходимостта от нови съюзници."Америка е във война, каза Лугър, и ние се чувстваме по-уязвими отвсякога след края на Студената война, дори и в сравнение с Втората световна война. Ние се нуждаем от съюзници, които да ни съдействат ефективно."

Ден преди заседанието на външнополитическата комисия в Сената имаше слушания и в подкомисията по европейските въпроси в Камарата на представителите. Изявления пред конгресмените направиха представителите на Държавния департамент и Пентагона Робърт Брадтке и Ян Бжежински, които отговарят за Европа и НАТО в своите ведомства. И двамата представители на администрацията, подобно на държавния секретар Колин Пауъл преди това, защитиха необходимостта от разширяването на НАТО и от приемането на седемте страни-кандидати.

В изявлението си Брадтке очерта общия принос на седемте към сигурността. Той припомни, че всичките кандидати са продължили да се държат като де факто съюзници, осигурявайки въздушно пространство и предоставяйки свои части за мироопазващите операции на Балканите и в Афганистан. Брадтке припомни, че кандидатите от Вилнюската група са подкрепили действията на САЩ по отношение на Ирак, че са поели ангажимент да отделят поне 2 процента от брутния си вътрешен продукт за отбрана и че са осъществили сериозни политически, законови и военни реформи, чрез които да преодолеят последиците от комунистическите режими.

Спирайки се конкретно са българския пример представителят на Държавния департамент припомни решението на Парламента в София от 7 ноември миналата година да подкрепи действията на съюзниците срещу Ирак и да предостави въздушната си база в Сарафово за нуждите на коалицията. "България е и важен партньор на САЩ по отношение на Ирак и в Съвета за сигурност на ООН", подчерта още Брадтке.

От своя страна помощник-секретарят по европейските въпроси и въпросите на НАТО в министерството на отбраната Ян Бжежински припомни българския план за реформа във въоръжените сили 2004, който предвижда изграждането на по-малки, подвижни и мобилни военни структури, в това число и сили за бързо реагиране, способни да се дислоцират и действат в рамките на 30 дни.

Успоредно с това обаче Бжежински, подобно на коментирате си пред сенатската външнополитическа комисия отпреди 3 седмици, не спести и критиките си към правителството в София, предизвикани от оръжейния скандал "Терем". "Незаконният оръжеен скандал Терем, при който през есента на 2002 беше направен опит за продажба на оборудване с двойно предназначение за Сирия предизвиква голямо безпокойство в САЩ, каза Бжежински и добави. "Правителството на България, в сътрудничество със САЩ, разследва този случай. Но Американското правителство не смята случаят Терем за приключен и ще продължи внимателно да наблюдава разследването в очакване всички замесени лица да бъдат извадени наяве." Освен това представителят на Пентагона подчерта, че от България се очаква още по-голям напредък в защитата на класифицираната информация на НАТО.

Въпреки критичните бележки, които представителите на Пентагона и Държавния департамент отправиха към България и други страни-кандидати американският Сенат почти сигурно ще ратифицира протоколите по приемането на седемте в НАТО. Това ще стане на 7 май, а ден по-късно президентът Джордж Буш ще приеме в Белия дом външните министри на страните-кандидати.

* Милен Минчев, Радио Свободна Европа
По проект на Фондация "Отворено общество"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.