В навечерието на посещението на американския държавен секретар Колин Пауъл в Брюксел различията по организирането на Ирак след свалянето на режима на Саддам Хюсеин отново изплуваха на повърхността.
Противниците на войната, които настояваха де се изчерпят механизмите на ООН, настояват Световната организация да поеме преходното управление в Ирак и след това то да бъде предадено в ръцете на самите иракчани.
Съюзниците, които воюват на терена, виждат една по-ограничена роля на ООН и предпочетат някакъв вариант на модела приложен в Афганистан, при който след кратко военно управление, да се състави демократично иракско правителство .
Гръцкият премиер Костас Сими, чиято страна в момента председателства ЕС, заяви днес, че единствено ООН може да играе централна роля в следвоенното възстановяване на Ирак, а ЕС трябва да има самостоятелна роля в сътрудничество със САЩ. В реч в Атина пред форума на Социалистическата група на Европейския парламент, той заяви, моделът, който бе приложен в Афганистан, е неприложим в случая с Ирак. Единственият общ момент, който може да съществува, е ООН, каза Симитис.
Засилената роля на ООН след войната ще даде възможност да се избегне взривът на национализъм и местен патриотизъм, както и по-нататъшното изолиране на иракския народ от решенията за неговото бъдеще, което би стимулирало тероризма, предупреди гръцкият премиер.
Ако решенията за бъдещето на Ирак се вземат от воюващите страни, това ще създаде опасност от нови конфронтации и кризи и ще изключи сътрудничеството на арабските страни, посочи Симитис.
Войната в Ирак трябва да свърши възможно най-скоро, каза Симитис. Той призова международната общност да направи всичко възможно за избягване на хуманитарната катастрофа в страната.
Ролята на Европейския съюз след войната в Ирак разискват европейските депутати-социалисти на среща в Атина, която започна в понеделник и ще приключи утре.
Доста по-различна позиция утре ще защитава държавният секретар Колин Пауъл, който ще се срещне с външните министри на водещите европейски страни в Брюксел.
САЩ ще поискат подкрепата на Европа за следвоенното възстановяване на Ирак и ще призоват за международно признаване на временната иракска власт, която смятат да установят, каза Колин Пауъл пред журналисти журналисти в самолета, с който снощи пътуваше за Анкара
Както отбелязва Ройтерс, позицията на САЩ за следвоенен Ирак е, че ООН ще има роля в него, но тя ще е подчинена на американските военни.
Това вероятно е междинният компромисен вариант, който администрацията на Буш е склонна да приеме. Крайният вариант беше публикуван вчера в британският в. Гардиан и той предвижда след войната управлението в Ирак да се поеме от правителство от 23-ма американци, а ролята на иракчаните да се ограничи до съветници.
Оповестяването на този план, наречен от Гардиан "таен" предизвика бърза реакция на британският външен министър Джак Стро. Той заяви за радио Би Би Си, че след падането на режима на иракския президент Саддам Хюсеин бъдещото правителство на Ирак няма да включва чужденци.
По думи на Стро коалицията ще се опита да издигне правителство, което да представлява иракския народ. Стро не изключва възможността в това правителство да има съветници от други държави. Те обаче няма да участват в управлението на Ирак. Това не е цел на сегашната операция, добави ръководителят на британската дипломация.
Стро подчерта, че Великобритания се е договорила със САЩ следвоенното управление на Ирак да бъде одобрено от ООН.
Австралийският външен министър Александър Даунър повдигна допълнително завесата над споровете, които текат във Вашингтон по бъдещето устройство на Ирак. Според него поддръжниците на идеята за участие на ООН в управлението на следвоенен Ирак в американското правителство явно са се наложили над онези, които се противопоставят на каквато и да било намеса на световната организация след края на военната операция.
Даунър заяви пред радио Ей Би Си, че от телефонните разговори, които имал с президента Буш, вицепрезидента Чейни и държавния секретар Пауъл станало ясно, че Вашингтон не е съгласен следвоенен Ирак да се управлява изцяло от администрация на ООН. Вместо това американското правителство желаело контролът в Ирак да премине максимално бързо в ръцете на временно иракско правителство, а ролята на Световната организация да се ограничи с изпращането на специален пратеник.
Не смятам, че според американците най-доброто решение е да се премине от американска окупация, която очевидно ще започне след края на войната, към един вид окупация на ООН за дълъг период, последван евентуално от сформирането на иракско правителство, посочи Даунър. Американците са на мнение, че ще бъде много по-добре, ако се премине възможно най-бързо от американска окупация към иракска администрация, допълни министърът, чиято страна е сред верните съюзници на Вашингтон.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.