Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вашингтон и Лондон изпращат още войски в Залива

0 коментара

Още около 37 000 американски войници ще бъдат изпратени в Персийския залив, съобщиха световните информационни агенции.

Пентагонът не е уточнил дали това е в рамките на вече предвиденото разгръщане на военни сили или става въпрос за изпращане на допълнителни войски в района, отбелязва АФП, цитирана от БТА. В края на миналата година министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд подписа заповеди за разполагането на 62 000 души, с което броят на американските войници в Персийския залив ще надвиши 150 000 души към средата на февруари.

Съобщенията за изпращане на американски части към Персийския залив идва едновременно с информацията за изпращането и на 26 000 британски войници, 120 танка и 150 бронетранспортьора за евентуална война срещу Ирак. Това представлява почти една четвърт от сухопътните сили на Великобритания и е най-голямото съединение, което правителството на Тони Блеър е подготвило за Персийския залив. Лондон изпрати по-рано към ройно мощни военноморски сили, сред които и самолетоносач, както и командоси.

Развъртането на военната машина, насочена срещу Саддам става дни преди ключовото изслушване на ръководителите на оръжейните инспектори Ханс Бликс и Мохамед Ел Барадей, който трябва да представят на 27 януари доклад пред Съвета за сигурност. Съгласно резолюция 1441 на Съвета за сигурност те трябва да направят равносметка на двумесечната си дейност и да дадат оценки за наличието на оръжия за масово унищожение в Ирак, както и за достоверността на декларацията за оръжейните програми на Багдад от 7 декември 2002 г.

До средата на миналата седмица инспекторите не бяха открили никакви забранени оръжия, но в четвъртък те се натъкнаха на незаредени ракети за химическо оръжие и попаднаха на документи, които може да са свързани с иракската ядрена програма. Засега тези разкрития да не са определени все още като неопровержимо доказателство, че Багдад укрива оръжия за масово унищожение.

Съветът за сигурност е разединен за Ирак

Докладът от 27 януари се смята да повратна точка, след която САЩ и техните най-близки съюзници, които са убедени, че Саддам има оръжия за масова унищожение, могат да се пристъпи към въоръжена акция срещу Ирак.

По време на вчерашното обсъждане на проблемите на световния тероризъм в Съвета за сигурност, на което участваха 15-те министри на външните работи на страните-членки, ясно пролича различният подход към проблема Ирак.

Френският министър на външните работи Доминик дьо Вилпен, чиято страна председателства Съвета за сигурност този месец, изрази мнение, че инспекторите трябва да получат време, за приключат мисията си в Ирак.

"Вярваме, че днес нищо не оправдава военна акция", каза френският министър и настоя, че все още е възможна да се постигне разоръжаване на Багдад чрез сътрудничество и инспекции.

Китай, който също е постоянен член на Съвета за сигурност с право на вето, също смята, че инспекторите трябва да получат още време за работата си. Пекин каза, че очакваният на 27 януари доклад, не е край на процеса, а "ново начало".

Русия, която също има право на вето, изрази вчера подобна позиция.

Въпреки съпротивата на поне 3-мата от 5-мата членове на Съвета за сигурност, които имат възможност да блокират всяка нова резолюция или решение на ООН, САЩ проявяват нетърпение пред възможността за удължаване на мисията на инспекторите.

Американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд заяви вчера, че САЩ се "приближаваме към края на пътя в случая с Ирак, защото всички други варианти са изчерпани". Сравнявайки казусите Ирак и Северна Корея Ръмсфелд итъкна, че проблемите с Пхенян могат да се решат по пътя на дипломацията, докато в случая с Ирак този вариант е почти невероятен. "Ирак е особен случай, тъй като режимът в Багдад е показал, че търси начини да удари САЩ и техните съюзници с оръжия за масово унищожение, каза Ръмсфелд пред американски ветерани във Вашингтон.

Подобна гледна точка, макар и не толкова категорично изрази и британският външен министър Джак Стро, който посочи вчера в Ню Йорк, че времето на иракския режим е преброено.

Инспекторите ще искат още проверки и след 27 януари

Директорът на Международната агенция по атомна енергия /МААЕ/ Мохамед ел Барадей заяви снощи в Атина, ч инспекциите в Ирак са още по средата и ще включи този извод в доклада си пред Съвета за сигурност за мисията на оръжейните инспектори, предаде АФП.

Ел Барадей и Ханс бликс вчера приключиха двудневни разговори в Багдад, в рамките на които бяха изяснени някои въпроси по иракската декларация за оръжия и Ирак обеща активно да сътрудничи на инспекторите.

"Няма достатъчно доказателства, за да заявим пред Съвета за сигурност, че можем да приключим въпроса", заяви от своя страна Ханс Бликс. По думите му доказателствата изискват време. "Важното е, че е въведен значително по-силен и по-широк механизъм на инспекции в Ирак, отколкото в миналото", изтъкна Бликс.

Вчера шефовете на инспекторите Бликс и Ел Барадей и Ирак излязоха със съвместна декларация от 10 точки, в която се казва, че Багдад ще съдейства на проверките, ще насърчава интервюта с учени, както и че ще създаде собствен екип за търсене на "забравени" оръжия.

След оповестяването на декларацията Ханс Бликс каза, че някои въпроси са решени, но други са останали за по-късно.

Впоследствие стана ясно, че не постигнат напредък по нервнопаралитичния газ VX и химическите снаряди. Багдад освен това е отказал за разреши американски разузнавателни високолетящи самолети U-2 да извършват полети над територията на Ирак в рамките на мисия за оръжейните инспектори. Властите в Багдад са поискали подобни полети да се извършват едва след като бъдат премахнати забранените за полети зони над Северен и Южен Ирак- условие с което Бликс и Ел Барадей са отказали да ангажират ООН.

В декларацията изрично не е споменато дали Ирак ще разреши негови учени и участници в оръжейни програми да бъдат извеждани извън територията на страната, за да бъдат разпитвани от инспекторите на ООН. На това изискване особено силно настоява Вашингтон, тъй като се смята, че учените няма да говорят свободно, ако не се сигурни в конфиденциалността на разгорите си и не е гарантирана личната безопасност на тях и семействата им.

Вероятно този проблем е бил обсъждан, защото часове след подписването на съвместната декларация Кипър оповести, че е приема искането на ООН оръжейните инспектори да разпитват иракски учени на кипърска територия.

Американският държавен секретар Колин Пауъл омаловажи дспоразумението, постигнато вчера между Багдад и ръководителите на оръжейните инспектори на ООН.

На пресконференция след заседанието на Съвета за сигурност на ООН, посветено на борбата срещу тероризма, Пауъл подчерта, че нещата не се променят съществено. Ирак реагира единствено на натиск, изтъкна той и допълни, че Багдад има задължението да предостави на инспекторите цялата информация, от която имат нужда.

Британският външен министър Джак Стро също подчерта на пресконференцията, че не е впечатлен от обещанието на иракските ръководители да засилят сътрудничеството си с оръжейните инспектори на ООН. Ирак трябва да престане с играта на мишка и котка, отбеляза Стро.

По БТА и Би Би Си

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.