Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вашингтон и Лондон предложиха ревизирана резолюция за Ирак

0 коментара

САЩ и Великобритания представиха на ООН нова резолюция за управлението на Ирак след предаването на властта на 30 юни, в която е посочена крайна дата за изтеглянето на чуждите войски. Това стана часове след като във вторник бяха избрани и положиха клетва новото иракско правителство и президентът на страната.

Специалният пратеник на ООН за Ирак Лахдар Брахими в сряда призова иракчаните да дадат шанс на новото си ръководство и заяви, че то е изправено пред трудната задача да подготви страната за пълна демокрация.

Франция и Китай остават с резерви към новата американско - британска проекторезолюция, за която първият заместник-държавен секретар на САЩ Ричард Армитидж заяви в Брюксел, че е съобразена с исканията и мненията на съюзниците.

- На 30 юни тази година управлението на Ирак ще бъде предадено в ръцете на новосформирания кабинет от избрания вчера президент на страната.
- В края на януари 2005 г. ще се проведат избори за сформирането на национално правителство.
- През есента на 2005 г. ще бъде проведен референдум за приемането на нова конституция на Ирак.
- През декември 2005 г. иракчани ще избират новото пълноправно правителство.
- Януари 2006г. пряко избраното правителство ще поеме задълженията си.

Документът дава на водените от САЩ многонационални сили да предприемат всички необходими мерки за сигурност, но предвижда дата за изтегляне на войските - януари 2006 г., когато представително иракско правителство ще поеме властта след провеждане на общи избори през 2005 г.

Документът може да се интерпретира като средство чуждите войски да се изтеглят в посочения срок, но остава отворен, доколкото новото правителство може да поиска някаква малка част от силите да останат в Ирак, посочва кореспондент на Би Би Си.

В новата проекторезолюция също така се подчертава, че преходното иракско правителство ще има пълен контрол върху иракските сили за сигурност - текст, който някои от членовете на Съвета за сигурност на ООН искаха да бъде допълнително изяснен.

Възражения на Франция и Китай

Китайският посланик в ООН обаче каза, че новият документ не отразява изцяло възстановяването на цялостния суверенитет.

Френски дипломати заявиха пред АП, че проектът все още се нуждае от допълнително изясняване. "Не сме удовлетворени от новия вариант", е заявил дипломат, пожелал анонимност.

Алжир, който е непостоянен член на Съвета за сигурност, смята, че резолюцията трябва да предостави на иракчаните последна дума по отношение на многонационалните сили.

Според алжирския посланик в ООН, е нужно да присъства текст, който казва, че мнението на иракското правителство ще е определящо над това на многонационалните сили, в случай на големи военни операции.

Иракско право на вето върху военни операции

Ричард Армитидж обяви, че отношенията между водените от САЩ многонационални сили и иракчаните ще се формулират в резолюцията, както и в серия писма между иракския премиер, Съвета за сигурност и САЩ.

Той направи изявлението си след среща в Брюксел с върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана, който от своя страна приветства съставянето на новото иракско преходно правителство.

На въпрос за мандата на коалиционните сили след 30 юни Армитидж отвърна с напомнянето, че в проекторезолюцията се предвижда задължителното му преразглеждане "след 12 месеца или по-рано, ако преходното иракско правителство поиска".

Запитан дали иракските власти ще могат да налагат вето на дадена военна операция или да не участват в нея, вторият човек в йерархията на Държавния департамент на САЩ отговори, че след като правителството е суверенно, то трябва да е в състояние да дава откази. Този род неща се уреждат на място, уточни Ричард Армитидж.

Във вторник в ООН приключи първият кръг на консултациите, които обаче все още не са достатъчни за постигане на решение.

Администрацията на Джордж Буш се опитва да максимално бързо да намери дипломатическо решение, като смята, че ревизираният вариант на резолюцията показва, че иракското правителство ще има пълен суверенитет след 30 юни.

Правителството отразява максимално желанията на иракчаните

Специалният пратеник на ООН в Ирак Лахдар Брахими заяви, че САЩ винаги са били доминираща сила в Ирак. Думите на Брахими са в отговор на критиките, че САЩ са имали силна намеса при номинациите за членове на новото иракско правителство, предаде Франс прес.

"Припомням ви, че американците управляват страната и затова мнението им винаги се взима под внимание. Не смятам, че Бремър ще ми се ядоса, ако кажа, че той е диктаторът на Ирак - той държи парите и той взема решенията", посочи Брахими и припомни, че самият той е пристигнал в Ирак по искане на американците и на Преходния управляващ съвет.

Специалният пратеник на ООН призна, че новото временно иракско правителство не е идеално, и допълни, че членовете му трябва да работят много, за да получат признание.

Брахими посочи, че е разговарял с представителни и уважавани иракчани в цялата страна, и че при съставянето на администрацията са отчетени техните мнения. По думите му, съставят на новия кабинет отразява проведените преговори, някои от които много трудни, с "тежки, но реалистични компромиси".

Брахими припомни, че само едно избрано от народа правителство може да твърди, че представлява иракчаните.

"Никой не може да очаква богатото разнообразие в Ирак да бъде представено така, че да задоволява всички етнически, религиозни и политически групи. Смятам обаче, че в сегашния контекст това е възможно най-доброто", допълни Брахими. Според него правителството със сигурност няма да се хареса на всички иракчани, но повечето от тях ще намерят сред членовете му хора, които са им много близки по убеждения.

Макар че функциите на иракския президент са най-вече церемониални, при избора се появиха спорове между САЩ и ООН, от една страна, и членовете на разпусналия се вече Преходния управляващ съвет в Ирак, от друга, като иракчаните успяха да наложат Гази ал Яуир.

Новото правителство ще поеме властта от коалиционните сили на 30 юни и ще управлява до провеждането на избори през следващата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.