Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вашингтон и Лондон смекчават новата проекторезолюция на ООН за Ирак?

0 коментара

САЩ и Великобритания са започнали да преработват проекта за резолюция на Съвета за сигурност на ООН за Ирак, предаде АП. Според дипломати, пожелали анонимност, окончателният текст може да бъде по-мек, който не призовава изрично към война.

Преди драматичното заседание в петък вечерта българско време, на което инспекторите представиха относително благоприятен доклад за иракското сътрудничество напоследък, Вашингтон и Лондон подготвяли твърдо формулирана резолюция, даваща подкрепата на ООН за военна акция.

След заседанието, на което френският външен министър поиска ново заседание на Съвета за сигурност на 14 март и поредно изслушване на оръжейните инспектори, британски и американски дипломати признали, че сега трябва да заминат за дома, да обсъдят становищата на другите и да смекчат тона на проекта.

Френският президент Жак Ширак заяви, че не е необходима втора резолюция на СС на ООН за Ирак, предадоха Ройтерс и АФП. Ширак казва това в интервю за утрешния брой на сп."Тайм". Той потвърждава позицията на страната си, че на инспекторите на ООН трябва да се даде още време и средства, за да гарантират мирното разоръжаване на Багдад, а използването на сила е само краен вариант.

Сигурен съм, че можем да получим по-активно сътрудничество от страна на Ирак. От инспекторите зависи кога да докладват, ние имаме доверие в тях, подчертава френският президент.

Ако инспекторите докладват, че не могат да продължат работата си или че Ирак не изпълнява исканията на ООН да се разоръжи, тогава Съветът за сигурност има право да разисква доклади и да вземе решение. В този случай Франция не изключва никакъв вариант, казва Жак Ширак.

Той допълва, че Саддам Хюсеин ще направи голяма услуга на света и страната си, ако се откаже от президентския пост.

В интервю за Ен Би Си съветничката на американския президент по националната сигурност Кондолиза Райс заяви, че призивите да се даде на инспекторите на ООН повече време за издирване на забранени оръжия в Ирак намаляват натиска върху Саддам Хюсеин да се разоръжи. Райс посочи, че Вашингтон работи по въпроса да получи подкрепата за нова резолюция на Съвета за сигурност. Според САЩ инспекциите в Ирак не са успешни и ООН трябва да обсъди използването на сила за премахване на заплахата, която представляват иракските оръжейни програми. Съветът за сигурност за съжаление показва, че не може да реагира, посочва Кондолиза Райс.

В неофициални разговори дипломати в Съвета за сигурност заявили, че отговорност на петте страни-постоянни членове с право на вето - САЩ, Великобритания, Франция, Русия и Китай, е да договорят изход от безизходицата. Отчитайки съпротивата, дипломати от Мексико, Чили, Ангола и България, смятани от САЩ за вероятни поддръжници, обмисляли да се въздържат при гласуването, при положение, че петте сили не успеят да се споразумеят.

Според дипломатите, цитирани от АП, до средата на следващата седмица Вашингтон и Лондон ще имат по-добра представа колко скоро биха могли да внесат проект. Всички страни признават, че искат да избегнат да принуждават Франция, Русия и Китай да наложат вето на резолюцията, така че проектът ще трябва сериозно да бъде преработен или предназначен да бъде оттеглен - дипломатическа стратегия, която би демонстрирала, че Лондон и Вашингтон искат подкрепата на ООН, но не на всяка цена.

АП припомня, че подобна ситуация се появи преди въздушната кампания в Косово през 1999 г., когато резолюция, разрешаваща употребата на сила, бе оттеглена пред заплахата от руско вето. В края на 78-дневната кампания ООН прие резолюция за създаването на администрация на ООН в Косово и рамки за възстановяването. Няколко дипломати, настояващи за анонимност, заявили, че подобна игра за Ирак може да се окаже най-добрият начин да се заобиколи сегашното разцепление в Съвета.

Холандия е за втора резолюция на ООН, даваща още няколко седмици на президента Саддам Хюсеин да окаже пълно сътрудничество на инспекторите, но придружена с ултиматум, заяви днес холандското министерство на външните работи, цитирано от АФП. Според говорителят на министерството, министърът на външните работи Яп де Хоп Схефер ще представи предложението на европейската среща на високо равнище за Ирак в понеделник в Брюксел, а през уикенда ще обсъди идеята с гръцкото председателство на ЕС, Париж и Берлин.

"Втора резолюция може да се окаже необходима, но Съветът за сигурност трябва да реши кога да бъде приета", заяви генералният секретар на ООН Кофи Анан в телевизионно интервю, цитирано от Ройтерс.

"Смятам, че инспекторите трябва да продължат работата си, но ако липсва сътрудничество, тогава Съветът за сигурност ще установи, че операцията става безсмислена и че инспекциите могат да спрат", добави той, като подчерта, че "топката отново е в полето на иракското ръководство". Интервюто на Кофи Анан бе излъчено от телевизия Абу Даби.

Докладът на инспекторите според Анан "не е бил нито черен, нито бял, но не е показал, че е постигнат съществен напредък". Анан заяви, че лично моли иракското ръководство да сътрудничи и да положи усилия да уреди въпроса мирно, за да спести на народа си трагедията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.