Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вашингтон и Москва удължават договора за контрол на ядреното въоръжение

Първият разговор между Байдън и Путин показа смяна на тона

15 коментара
Вашингтон и Москва удължават договора за контрол на ядреното въоръжение

Русия и Съединените щати размениха вчера дипломатически ноти в израз на желанието си да удължат срока на договора Нов Старт, предаде Асошиейтед прес, като се позова на Кремъл.

Информацията бе разгласена след вчерашния телефонен разговор на руския президент Владимир Путин с новия президент на САЩ Джо Байдън. Това бе първата им беседа след встъпването в длъжност на Байдън като държавен глава на Съединените щати, отбелязва Франс прес.

Кремъл съобщи, че двамата лидери са обсъдили въпроса с удължаването на срока на Нов СТАРТ, един от най-важните въпроси в дневния ред на Москва и новото американско правителство.

"Двамата президенти изразиха задоволството си от разменените днес дипломатически ноти във връзка с удължаването на срока на договора Нов СТАРТ. През идните дни страните по договора ще изпълнят всички необходими процедури за гарантиране на бъдещото функциониране на този юридически механизъм от международно значение", заяви Москва.

Според Белия дом по време на разговора си Байдън и Путин "изразиха желанието на страните си за удължаване на срока на Нов СТАРТ с пет години и постигнаха съгласие техни екипи незабавно да предприемат действия", за да може удължаването да стане факт до 5 февруари.

Кремъл съобщи, че между двете страни е постигнато принципно споразумение за удължаването на срока на Нов СТАРТ и че президентът Путин е внесъл в Държавната дума законопроект за удължаване с пет години на срока на договора.

Руският парламент ратифицира още днес споразумението. Първо долната камара, Държавната дума, а след това и горната, Съветът на Федерацията, бързо одобриха текста с единодушие. Асошиейтед прес уточнява, че продължаването на действието на Нов Старт не изисква одобрението на Конгреса на САЩ.

"Постигнахме съгласие с Русия за предприемането на бързи действия за сключването до 5 февруари на споразумение за удължаване на срока на Нов СТАРТ", уточни пред Франс прес Държавният департамент на САЩ.

Договорът Нов СТАРТ, подписан между САЩ и Русия, забранява на двете страни да разполагат по повече от 1500 стратегически ядрени бойни глави. В текста му е предвидена "възможността за неговото удължаване за срок до пет години, ако Русия и Съединените щати вземат такова решение (...). През януари 2021 г. бе постигнато принципно споразумение за удължаването с пет години" на срока на договора", съобщи Държавната дума в изявление, публикувано на официалния ѝ уебсайт.

Правителството на бившия американски президент Доналд Тръмп отказа да подпише условно удължаване на срока на Нов СТАРТ с една година с аргумента, че е необходимо ново споразумение, което да включва и Китай.

Путин е поставил въпроси за изтеглянето на САЩ от договора "Открито небе", ядреното споразумение с Иран и ситуацията в Украйна. Байдън е поставил за обсъждане "отравянето на критика на Кремъл Алексей Навални", кибератаката срещу федерални правителствени мрежи, за която САЩ обвиняват Русия.

"Президентът Байдън даде да се разбере, че САЩ ще действат твърдо в защита на националните си интереси в отговор на действия на Русия, които вредят на нас или на съюзниците ни", се казва в съобщеноето на американската администрация.

Първият разговор между Байдън и Путин показа смяна на тона

Според британския в. "Гардиън" Байдън е заел твърда позиция по въпроси, които Тръмп като цяло пренебрегваше - отравянето и ареста на Алексей Навални, кризата в Украйна, руската намеса в президентските избори в САЩ миналата година, кибератаката срещу агенции на американското правителство и докладите на американското разузнаване, че Русия е предложила на екстремистки групи в Афганистан награди за убийството на американски войници.

Екипът на Байдън се опитва да заеме по-твърда позиция срещу извършвани от Русия нарушения на човешките права и международните закони, като в същото време се опитва да постигне напредък по споразуменията с Москва за контрол на въоръженията, отбелязва британското издание.

В изявлението на Кремъл за разговора диалогът между президентите е описан като "откровен и делови" - израз, който често се използва за описание на напрегнати дискусии.

Промяната на курса на американската външна политика вероятно ще се ускори, след като Сенатът потвърди номинацията на Антъни Блинкън за държавен секретар на САЩ. Едно от първите му действия беше да подпише съвместно изявление с други министри от Г-7, осъждащо отравянето и ареста на Навални и масовото задържане на протестиращи и журналисти и отправящо призив към Русия да спазва "националните и международните си задължения", отбелязва в. "Гардиън".

Предишният президент на САЩ проявяваше неохота да критикува Русия, въпреки че под натиска на Конгреса неговата администрация наложи санкции на руски лица и предприятия, за да протестира срещу действията на Москва, отбелязва британският в. "Дейли мейл". Тръмп често заявяваше, през кандидат-президентската си кампания през 2016 г. и по време на последвалия мандат, че би било добре САЩ да поддържат по-добри отношения с Русия.

След последния си разговор с Путин на 23 юли Тръмп се оплака, че всички говорят само за Русия, а никой не повдига въпроса за Китай, припомня в. "Вашингтон пост", като отбелязва, че тогава този разговор се проведе след информации, че Москва е предложила възнаграждение за убийството на американски войници в Афганистан. Тръмп обаче заяви тогава, че разговорът му с Путин е бил за други неща и добави, че информацията за предполагаеми руски възнаграждения за убийство на американски военни в Афганистан е "въпрос, за който много хора казаха, че е фалшива новина".

Сега първият разговор на Байдън с руския президент обаче показа, че на най-високото равнище има завръщане към скептичното отношение спрямо действията и мотивите на Русия, подчертава американското издание, като добавя, че изборът на момент за първия разговор между Байдън и Путин беше продиктуван отчасти от календара: договорът Нов Старт трябваше да изтече следващата седмица, без договорка за удължаването му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. emigrant
    #15

    Като цяло статията използва материали от либерални медии- про-Байдън. Интересно е, че споменават нещо много важно и вярно, което Тръмп е казал: Всички говорят срещу Русия, но никой не повдига въпроса за Китай. Да не говорим, че демократите в Щатите погазиха демокрацията. Те нямат моралното основание да говорят за репресиите срещу инакомислещите - като Навални в Русия.

  2. Bлaдo
    #14

    освен това - пут(ин)чо се е обадил в САЩ да проси милост! ( не е като да са го търсили от Белия дом :-)) )

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #13
  4. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #12
  5. Мони Монев Тиранофоб
    #11

    Едно заглавие: Рубль упал до минимума за два месяца после разговора Путина и Байдена

  6. dimitardi100
    #10

    Браво ! Дивия петел го отстраниха и нещата започнаха да се нормализират.

  7. Bлaдo
    #9

    напълно естествено е на пУтин (с извинение) да НЕ му хареса разговора, в който е научил, че и намордника ще му стегнат, а и за Крим и за Навални ще го ... тричат. ;-) ... ... И това е само за начало.

  8. Zlatan
    #8

    Байдън е звънял на Путин , а не обратното. Половината статия е срещу Тръмп. Байдън да посочи как с 30 000 армия проведе инагурацията си, която приличаше на военен преврат. Как всеки влязъл в Капитолия ще бъде съден като вътрешен терорист от 15 до 25 години затвор. Чак тогава може да говори за нарушение на човешките права в Русия. Фактът че Навални говори в социалните мрежи от затвора е показателен. Без съдебно решение цифровите гиганти шкартираха действуващ президент на САЩ, да не говорим за другите неудобни. Така, че светът видя американската демокрация и много и вярва

  9. Коментарът е изтрит в 19:32 на 27 януари 2021 от автора.
    #7
  10. Практик от София
    #6

    Нов СТАРТ представлява реален ограничител на путиновото размахване на очукани съветски юмруци.
    Освен ядрен шантаж, какво друго им остава на чекистите ?

    Изостанала държава - "Горна Волта с ракети".
    Брутен вътрешен продукт колкото половината на щата Калифорния.
    Повечето жители на Православната джамахирия ползват неотопляеми нужници с дупка в земята.
    Технологическото пропадане и техногенните катастрофи нямат спиране.
    Показните убийства на опозиционери, журналисти и беглеци са запазена марка на Кремъл.
    Повсеместното

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.