Американският
държавен секретар Колин Пауъл заяви, че страните от НАТО обсъждат
възможността да разширят ролята на алианса в Ирак, като за
целта те не се нуждаят от резолюция на ООН, предаде Ройтерс.
На срещата на външните министри от НАТО в Брюксел той призова страните да поемат по-голяма роля в следвоенен Ирак, посочвайки, че стабилността е от критично значение за страната.
Шестнайсет от всички 19 настоящи страни - членки участват в оглавяваната от САЩ коалиция в Ирак, посочва Би Би Си.
След среща с външните министри Пауъл обяви, че нито един от участниците не се е противопоставил на идеята за разширяване ролята на алианса в Ирак. Дори Франция и Германия, които бяха против войната, не се противопоставиха на идеята за по-голямо участие на НАТО, посочи Пауъл.
По думите му може да настъпи момент, когато ще бъде подходящо да се приеме нова резолюция на ООН, но засега няма нужда от подобен текст. Резолюция 1511 на Съвета за сигурност на ООН предвижда отделни държави или организации да могат да помагат на многонационалните сили в Ирак и затова всеки, който иска да помогне, може да го направи по силата на тази резолюция, подчерта Пауъл.
Пауъл отправи апела си по време на срещата на външните министри на НАТО в Брюксел, където участват и министрите на 7-те новопоканени държави, сред които и България.
Конкретни планове за Ирак не са обсъждани
Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън, който също призова за по-голяма роля на НАТО в Ирак, заяви след министерската среща, че алиансът не е разглеждал никакви конкретни планове в тази посока. Той допълни, че съюзниците от НАТО отдават приоритетно значение на успеха на операцията им в Афганистан. "Не сме стигнали до етапа, в който някой да е представил конкретно предложение", изтъкна на пресконференция Робъртсън. Той обаче допълни, че никой не е изключил варианта за разширяване ролята на алианса в подходящия момент. Робъртсън подчерта, че американският държавен секретар е поискал съюзниците от НАТО да започнат да обмислят възможността за разширяване на ролята на организацията в Ирак.
В момента НАТО единствено осигурява логистична подкрепа на Полша, която командва многонационална дивизия в южната част на Ирак.
"Съюзът трябва да продължи да помага на страните членки с водеща роля в Ирак и да се подготви да поеме нова роля и мисия, ако е необходимо", посочи Робъртсън при откриването на срещата.
Възможен вариант е идната година НАТО да поеме многонационалната умиротворителна дивизия, командвана от Полша и разположена в централен Ирак.
В словото си Робъртсън обяви, че има успех в усилията да бъде подсилена миротворческата мисия на НАТО в Афганистан. Както обясниха служители, Турция и Холандия са се съгласили да доставят крайно необходимите хеликоптери на контингента от 5700 военнослужещи.
Пауъл силно критичен към плановете на ЕС
Колин Пауъл освен това изтъкна, че Вашингтон няма да отстъпи в спора за плановете на ЕС да създаде независима военна структура, предаде Би Би Си.
"Съединените щати не могат да приемат независими европейски структури, които дублират настоящите способности на НАТО", каза Пауъл.
Спорът около отбранителната инициатива на ЕС тече от април, когато Франция, Германия, Белгия и Люксембург лансираха планове за изглаждане на военна планираща структура извън НАТО.
Миналата седмица, външните министри на Великобритания, Германия и Франция заявиха след срещата на ЕС в Неапол, че са постигнали компромисна договореност, според която новата европейска структура няма да подкопае водещата роля на НАТО. Новият ревизиран план предвижда създаване на европейска планираща структура във военното командване на НАТО в южна Белгия и допълнителен персонал към звеното за Европейско стратегическо планиране в Брюксел.
Кореспонденти посочват, че острият тон на Колин Пауъл е бил изненадващ, тъй като в началото на седмицата американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд зае много по-мека позиция, отбелязва Би Би Си.
Днес обаче Доналд Ръмсфелд отрече твърденията, че е смекчил отрицателната си позиция към плановете на ЕС за изграждането на собствена отбрана в опит да накара Германия и Франция да изпратят свои миротворци в Ирак, предаде Ройтерс.
В интервю за днешния брой на френския Фигаро той посочва, че не е променил мнението си. Аз все още смятам НАТО за изключително важен за запазването на сигурността в света. Не може да става въпрос за замяна на едно обещание за изпращането на войници в Ирак срещу нещо, което може да има отрицателен ефект върху бъдещето на алианса, посочи той. По думите му САЩ нямат нужда да ухажват Париж и Берлин. Те знаят какво искаме. Те обаче сами трябва да решат, изтъкна министърът.
Според него самото американско правителство е готово да изпрати подкрепления в Ирак, ако е необходимо. Засега обаче нито един от нашите военни ръководители не смята за нужно броят на войниците ни да бъде увеличен, допълни Ръмсфелд.
САЩ ще местят базите в Европа след консултации с НАТО
В речта си пред външните министри от НАТО Колин Пауъл посочи, че САЩ са в процес на преразглеждане на военното си присъствие в Европа, за да го приспособят към борбата срещу тероризма и към новите технологии, но все още не са взели окончателно решение.
Тези планове предизвикаха безпокойство в държави като Германия, че САЩ ще преместят разположените в Западна Европа военни бази, и надежди сред присъединяващите се към НАТО страни, където могат да бъдат разположени новите бази, отбелязва АФП.
Пауъл подчерта, че американските бази в Европа са отражение на старите заплахи от времето на студената война и са израз на статична отбрана. Нарасналата терористична заплаха след атентатите на 11 септември 2001 г. изискват приспособяването на структурите на базите ни, което да осигури мобилност и разширяване на района на действие, допълни Пауъл. По думите му обаче още не е взето никакво окончателно решение за промяна в разположението на американските сили по света. Той допълни, че всяка промяна ще стане след задълбочени консултации с НАТО.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.