Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вашингтон призна, че АНС е следяла незаконно електронна кореспонденция

8 коментара

Два месеца след първите разкрития на Едуард Сноудън правителството на Барак Обама призна, че между 2008 и 2011 г. Агенцията за национална сигурност (АНС) е нарушила закона, прехващайки електронна кореспонденция на американски граждани, които нямали връзка с тероризма.

Правителството на САЩ разсекрети документи, сред които решение на секретен съд в 85 страници от октомври 2011 г., с което на АНС се нарежда да прекрати програма за следене на интернет комуникации в американските оптични мрежи, съобщи Франс прес.

 АНС е събрала много голямо количество кореспонденция, защитена от четвъртата поправка в конституцията, посочва в решението си съдия Джон Бейтс от Съда за следене на чуждите разузнавания (FISC), имайки предвид поправката, която защитава американците от необосновано претърсване и следене.

След реформите от времето на президента Джордж Буш Съдът за следене на чуждите разузнавания разрешава подслушванията и одобрява или отхвърля програмите на АНС за следене.

Прилаганата между 2008 и 2011 г. програмата е събрала не по-малко от 56 000 имейла на американски граждани, при положение че американското законодателство изисква индивидуална заповед, когато следенето се отнася до американци или чужди граждани, намиращи се на територията на САЩ.

Събирането на тази информация е следствие от технически проблем, а не превишаване на правомощията от страна на АНС, обясни в телефонна пресконференция вчера представител на разузнаването, пожелал анонимност.

Представители на разузнаването отбелязаха, че имейлите били следени при изпълнение на програма, чиято мишена била електронната кореспонденция между заподозрени в тероризъм чужди граждани, посочва Ройтерс, цитирана от БТА.

Според източниците и съгласно съдебния документ, разпространен от правителството, АНС решила да "прочисти" материала, след като установила, че той е събран вследствие на грешка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Washington, Aug 21 — South Asians in America have reacted with a sense of outrage at a US Defence Department online security training test that profiles a fictional Indian-American woman as a potential "high threat" and having "divided loyalty" just because she disagrees with US foreign policy.
    One of the training slides created by the Defence Information Systems Agency (DISA) asks employees to consider a hypothetical "Hema" a "high threat" because she frequently visits family abroad, has money troubles

  2. Анонимен
    #7

    Не го оплакваите, в американския затвор вероятно е по-добре, отколкото в БГ на свобода

  3. Анонимен
    #6

    дааа ... това не пречи на оня - мъжа жена дето извади некои секретни документи да получи 35г. присъда

  4. Анонимен
    #5

    Другари, гадните американци подслушват, докато в Русия такова нещо няма (направо ги ликвидират)

  5. Анонимен
    #4

    Айде бре "патриоти", заклемявайте това тотално следене! Или по вашите инструкции такива новости вие не "коментирате", защото нямат нищо общо с Русия. За вас тоталното следене е важен признак в износа на демокрация по света от САЩ. "Хвала" за антируското ви усърдие, а то ....

  6. Анонимен
    #3

    поправката, която защитава американците от необосновано претърсване и следене, но не и гражданите на други страни...

  7. В и К
    #2

    Обонго трябва да си подаде оставката, защото с негово знание е нарушавана конституцията. Вместо това той се държи като нашия гоцэ, когато го попитаха, дали е бил дс доносник.

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.