Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Васил Велев: От решението за болничните губят само измамниците, които се пекат на плажа

26 коментара
Васил Велев

"От решението първият ден от болничния да не се изплаща ще загубят единствено измамниците – тези, които се пекат на плажа или си прибират градината, а тяхното възнаграждение се изработва от хората, които са на работа през това време."

Това заяви пред агенция Фокус председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев по повод решението на коалиционният съвет първия ден от болничния да не се заплаща, освен в случаи на трудова злополука или при боледуване на дете.

Велев определи приетият подход към болничните като недостатъчно решителен, но в правилната посока и даде пример с европейски държави, в които важи същото правило.

"Във всички страни от Южна Европа има период на изчакване и то не от един ден, а от три дни. Така е и в Португалия, и в Испания, и в Италия, и в Гърция. Има и редица други европейски страни, в които има период на изчакване като Франция, в Ирландия са шест дни, Чехия, Австрия. Това, което прави впечатление е, че в абсолютно всички страни в Южна Европа има такъв период на изчакване, като единственото изключение е България. Този период на изчакване се въвежда, за да се ограничат злоупотребите и да се направи така, че порядъчните хора, които не симулират и ходят на работа, в крайна сметка да получат по-добро възнаграждение, защото те биха изгубили един ден в българския случай, но тази загуба би била компенсирана четирикратно, ако се ограничат измамите наполовина", обясни Васил Велев.

По думите му порядъчните работници ще спечелят по два начина. "Първо, няма да ги крадат тези, които мамят. И второ, че няма да се провалят трудови графици, ще се работи повече сумарно с цял 1% в годината и по този начин ще се произведе над 1 млрд. лв. БВП повече. А това значи минимум 300 млн. лв. заплати в повече Процентът на компенсация на наетите е43%, а заплатите са примерно от порядъка на 30%, което е 300 млн. лв. Това е в полза на хората, които си плащат осигуровките и не симулират и не крадат по този начин от колегите си", каза още председателят на АИКБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kruger
    #26
    Отговор на коментар #24

    Това са работни часове на седмица по принцип - 5 дни по 8 ч. - 40 ч. Обаче сме и първенци или сред първите по майчинство, бащинство, платени отпуски (дори по време на майчиството или неплатен отпуск се начисляват), празнични почивни дни (вкл. отпочивания ако вземе, че се случи в нормален почивен ден) и т.н. Според мен всички тези неща трябва да са въпрос на договаряне между продавача на труд (служител) и купувача (работодател) на свободен конкурентен пазар. Както всяка друг услуга. То си е и така всъщност практически в истинския бизнес.

  2. ImBlack
    #25

    Измислянето на подобна мярка е продукт единствено на некадърен и умствено ограничен мениджмънт. Велев някой може ли да го задържи да държи на работа, човек, който се скатава от работа и ощетява колегите си ? НЕ! По какъв начин Велев стимулира тези, които работят съвестно? Явно по никакъв, щом счита, че наказването на всички е единствения начин! Ако въпреки това държи такива хора на работа, причината е , че не може да намери по-добри. Не може да намери по-добри защото им плаща по-малко отколкото реално заслужават или защото производителността е твърде ниска, поради изостанала технология на производство и лоша организация на труда. ВИНАТА ЗА НИСКАТА ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТ Е В МЕНИДЖМЪНТА !

  3. edin.drug
    #24

    Преди 2 години ние сме били първенци по продължителност на работните часове: https://www.forbes.com/2008/09/04/working-hours-europe-markets-equity-cx_je_0904markets15.html#70ba93b2b6d6 И нека не се залъгваме - първенци по непроизводителност. Което означава, че лошият мениджмънт и липсата на наистина свободен пазар се компенсират със свръхнатовареност на работещите. Или пък: свръхнатовареността на работещите води до ниска производителност. Независимо кое от двете е вярно, решението да се предотвратят допълнителните почивки (с обичайните фалшиви болнични) няма да реши този проблем. Може да спести нещичко - за сметка на общата производителност.

  4. edin.drug
    #23

    Ето тук: https://en.wikipedia.org/wiki/Working_time ще видите средната годишна продължителност на работните часове по държави. Само да ви предупредя - Германия е ПОСЛЕДНА, а Гърция е сред първите.

  5. edin.drug
    #22
    Отговор на коментар #21

    Не съм чул либертарианството да е сполучило някъде другаде освен в САЩ. Тук подобна стопанска стратегия ще превърне обществената среда в престъпна джунгла, защото липсват основни компенсаторни механизми - като менторство и благотворителност, например. Да не говорим, че по нашите ширини предпочитат предмодерните икономически "мрежи" на влияние пред свободната конкуренция. Т. е. ще се конкурират не лични постижения и фирмени заслуги, а мафиотски кланове. А ние знаем как те се "конкурират".

  6. eagle_eye
    #21
    Отговор на коментар #12

    Да, нямам нищо против да сме като в САЩ. Там заплащането е достатъчно да ти реши всеки проблем и за това хората не се вълнуват толкова от държавни социални права. Заетите си обичат работата и не припирят за отпуски, защото не искат да изостават в състезанието. Всяка стъпка нагоре в професията ти подобрява стандарта. Също така на запад може да се осигурявате колкото и по какъвто искате начин, срещу което получавате справелива компенсация. Плащате си - получавате социални права по-добри от Швеция.

  7. pepe
    #20

    На наглите, назначени от комунистите, с откраднатите пари, български "бизнесмени", мнението го знаем, хич и няма нужда да ни го свеждат до знанието.

  8. Филка Русофилка
    #19

    Ковчежникът Влади Горанов изнесе в Панорама потресаващи данни за взривообразното нарастване на болничните по Гергьовден и другите традиционни празници - за 6 год. скочили от 8 на 18 млн. дни. Не само в топлите страни шмекери ментаросвали бюджета с болнични за плаж по време на празници, но и „моржовете“ в Швеция изглежда повече. Защото, докато в топлите страни Португалия, Испания, Италия и Гърция изчаквали „болните“ 3 дена, докато им се развие „болестта“, в най-социалната Швеция не плащали около 7 дена. Грипът минава горе-долу за толкова време. Изглежда вече не го признават за болест. :)

  9. Kiril Kovatchev
    #18

    Една идея за работодателите-робовладелци: да не се плаща заплата първата година когато някой е нает на работа. Ами тъй де, хем ще му дадат на работника занаят в ръцете ами хем да му плащат. Туй назначчените от БКП и ДС капиталисти нямат никакъв срам.

  10. Диана
    #17

    А, значи който се пече на плажа е измам'ник?! Ами Велев и ти се печеш на плажа, щото си фр'ашкан с мангизи, гиди си назначен от БКП/ДС капиталист! Щели почтените, които не мамят с болнични да спечелят от мошениците. Ама парите ще се вземат от примерно 20% болнични на измамници и 80% болнични на истински болни хора. Тогава кого ограбваш ти бе, дръв'ник и кого лъ'жеш?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.