Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вътрешният министър иска антитерористични центрове

Педагози започват работа с момчето от Пловдив, разследвано за тероризъм

14 коментара
Вътрешният министър иска антитерористични центрове

В България трябва да се създадат антитерористични центрове по "американски модел", в които да се събира цялата информация, с която службите разполагат, за да се реагира бързо на заплахи. Такава теза разви вътрешният министър Младен Маринов. Коментарът му бе по повод 16-годишното момче от Пловдив, за което прокуратурата твърди, че е било в контакт с вербовчик от "Ислямска държава" и е държало в дома си части за сглобяване на бомба

Маринов не даде подробности как ще функционират подобни центрове.

"Промяната в оперативната обстановка и процесите налагат да се създадат Антитерористични центрове", заяви той, цитиран от БТА.

За подобни структури пръв спомена през уикенда зам.-главният прокурор Иван Гешев. Според него разговори в тази насока са водени и на правителствено ниво. По думите центровете могат да се случат с "дребни" промени в Закона за противодействие на тероризма.

И в момента в България функционира контратерористичен център. Той се намира в ДАНС и е точката за контакт с чуждестранните служби. Във въпросната структура се събира различна информация, като ДАНС получава от авиокомпаниите и данни за пътувания. В сегашния си вид този център бе създаден през 2014 г. Тогавашното ръководство на МВР извади абсолютно същите аргументи – че оперативната обстановка е променена след атентата на бургаското летище "Сарафово" през 2012 г. и че структурата ще работи "по американски модел".

Инспектори от Детска педагогическа стая започват от понеделник работа с 16-годишното момче от Пловдив, разследвано за тероризъм, което е общувало с вербовчик от “Ислямска държава“.

Психологът Младен Владимиров коментира пред БНР, че отделянето от семейството, за което настояват от прокуратурата, “няма да има добър резултат върху детето“ и призова психолозите “да бъдат по-щадящи“.

Въпреки молбите на Прокуратурата да не се разпространяват допълнителни детайли за самоличността на детето от Пловдив, в публичното пространство вече се знае от коя гимназия е, а вероятно и в кой клас. Според психолога момчето ще се върне на училище с етикет на “жертва“ или “терорист“ и рискува да бъде отхвърлено от съучениците си или превърнато в герой от по-проблемните деца.

“Много важно е сега да говорим за родителите. Не е важно да говорим за институциите, тъй като това ще даде лош знак. Родителите са хората, които са показали, че има промяна. Не институциите са стигнали превантивно до детето, а семейството. Важно е да го кажем, тъй като обществото в момента е силно чувствително към темата за детето и детското… Без да знам кои ще бъдат психолозите, които ще работят, нека те да бъдат подкрепящите специалисти“, посочи той.

Владимиров призова родителите да говорят с детето си “като с дигитално дете, още когато то започне да се формира и му дадем за първи път дигитално устройство“. Той допълни, че е важно родителите да изграждат отношение на доверие.

“Учим нашите деца как да работят с ножове или с електроуреди, но си представяме, че технологиите ще бъдат нещото, на което те ще се самонаучат. Няма такова нещо. Интернет е изключително опасно място. В интернет децата изкарват най-голямата част от времето и там задоволяват любопитство си. Там детето се справя със своята самота“, коментира Владимиров.

“Тук трябва да кажем, че сме длъжници на нашите деца, тъй като в последните години ние не правихме политики за всички деца, а политики за уязвимите деца - така наречените “деца в риск“. Държавата направи опит през “Стратегия за детето“ именно да насочи превантивно усилията на всички видове институции, тъй като местната власт е големият длъжник“, посочи той.

Родителите трябва да бъдат в центъра на решаването на проблемите на детето, а всички специалисти – подкрепящи, убеден е психологът, според когото вече е време да говорим за семинари за родители и за “съвсем различно отношение към детето, извършило противообществени прояви“.

Експертът по международна сигурност Димитър Гърдев коментира, че казусът от Пловдив доказва, че не е необходимо познание по арабски, за да бъде радикализиран някой, тъй като детето е общувало с вербовчика си на английски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #14
    Отговор на коментар #13

    Аман от деб*или които не четат статиите,а само заглавията.Хората са ходили по психолози,с надеждата да помогнат на сина си,да се откаже от тази си зависимост.Но не се е получило И ЧАК ТОГАВА (СЛЕД МЕСЕЦ),СА ОТИШЛИ В СЛУЖБИТЕ ,ДА ГО ИЗДАДАТ!

  2. pump it!
    #13
    Отговор на коментар #5

    Точно така - родителите сасе обърнали към ДАНС!И то още преди месец! Не вчера или онзи ден! Преди цял месец!Сега недоразумението ГешеФ се хвали как бил спасил половината Пловдив от избомбяне!Нещо повече - дори бил заловил жив ислямист!И кухоглавите му ръкоплещят!

  3. boriana
    #12
    Отговор на коментар #10

    Сутринта по БНТ го каза психолога!

  4. boriana
    #11

    Момчето е жертва. Както жертви стават момчета и момичета на дигитални секспрестъпници, на съученици които ги тормозят по нета. Този е попаднал на терорист. От любопитство ли е било, забавлявал ли се е, на шега ли е започнал, но крайния резултата ще му остави отпечатък за цял живот. Сега още не го разбира, но по късно ще си плати.

  5. [email protected]
    #10
    Отговор на коментар #5

    Ако беше вярно,това което пишеш,ти откъде щеше да знаеш че родителите са се обърнали към властите?!

  6. [email protected]
    #9

    Щото другите държави,като правят нещо за детето,нямат никакви проблеми с детската престъпност,или не извършват по тежки престъпления в държавите си!

  7. Горскио
    #8

    без претенции към поетичността.... Вчера в шведската градина полът взе, че се спомина Там дечица веселушки стават неутрални дружки. Ето в произволен ред - Ана, Томас и Мехмед. Всеки е от среден род, на еднополова любов е плод. С кукличките си играят - мъжка, женска, хич не знаят. Дъгичка им рисува цветна учителката полит-коректна. Тук модерната метода, сгъва детската природа, Всеки дгжендър индивид търси пола собствен, скрит. Няма вече стари догми, идват сооросови норми. Щом пораснат ще решат как да се определят. Томас ще е с женски прашки, Анито с мустак юнашки. А мехмедчо - скромен, свит - той ще носи динамит. С.Т.Д

  8. ivancho ivanov
    #7

    Само училищни таблети, които се прибират след напускане на учлщната сграда, личните телефони и таблети да се изключват автоматично, що за глупост да ги има в клас или училище

  9. Ivo09
    #6

    Ей,тия раздуха историята до небесата. Нищо не вършат, чакат родителите да им "съобщят", че има нещо нередно. Май пишман са станали родителите на момчето (което е сигнал към останалите родители колко "адекватна" ще е помощта, която ще получат от службите, ако се обърнат към тях). Вместо помощ и дискретна работа с момчето, тия си правят самореклама по радия, сайтове, телевизии...Никаква помощ, само тупане по гърдите!

  10. Дядо ми Петър
    #5

    Защо не се казва, че родителите са се обърнали първи към службите за помощ? Вероятно за да си пишат още една червена точка родните ни шапкаджии. Че нещо напоследък взеха много да се излагат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.