Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вацлав Клаус не вижда нищо страшно в напускането на еврозоната от някои държави

13 коментара

Евентуалното намаляване на броя на държавите в еврозоната не би било никаква катастрофа, заяви чешкият президент Вацлав Клаус по време на среща с посланиците на страната, предаде БНР.

Известният с критиките си към европейската валута президент застъпи тезата Чехия да получи изключение от приемането на еврото, подобно на Великобритания, Дания и Швеция.

Вината за гръцката криза не била само на самите гърци, а и на тези, които са приели страната в еврозоната и на "Европейския съюз изобщо".

Президентът Вацлав Клаус припомня "разпада" на чехословашката валутна зона, протекъл, без да предизвика някаква катастрофа. Фрази от рода, че това би предизвикало паника, според него са "фалшиви"- днешната паника е породена от това, че нищо не се прави. Нееднократно чешкият президент е заявявал, че проектът за общата европейска валута е рисков.

Президентът Клаус подкрепя изключението или т. нар "opt-out" за Чехия във връзка с влизането в еврозоната, подобно на други страни-членки като Великобритания, Дания и Швеция. От подобна стъпка обаче се страхувало правителството, пояснява още президентът.

Клаус няма нищо против Чехия да има една дипломатическа мисия за трите прибалтийски държави, както и обща за страните от Бенелюкс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Договор за присъединяване на Швеция: линковете не могат да се вкарат в коментарите тук - направете усилие и ги намерете сам, г-н И.Иванов, Швеция.

    Така, че моля не говорете за договорите на ЕС и Швеция в стил "бях там и видях" и "не могат да съществуват никакви задължения за въвеждане на евро в тези държави, тъй като тази дума още не съществуваше, когато договорите им за членство в ЕС се сключваха." - това е вярно за Дания и Великобритания, но не и за Вашата Швеция.

    "два такива реверендума шведските

  2. Анонимен
    #12

    Маастрихтски договор: http://www.consilium.europa.eu/policies/agreements/search-the-agreements-database.aspx?command=details

  3. Анонимен
    #11

    До 9 "И.Иванов, Швеция" - явно въобще не сте наясно какво говорите. Незнам дали се намирате в Швеция, но определено не Ви е ясно кога се е присъединила към ЕС и какво пише в договорът й.

    Решението за въвеждане на единна валута през 1999 е дефинирано в договора от Маастрихт (в сила от 1993). Швеция подписва договрът си за членство през 1994, одобрява го с референдум и влиза през 1995. Неразделна част от договорът за присъединяване на Швеция е приемането на всички предишни договори съставляващи правото

  4. Анонимен
    #10

    Ген. Аугусто Пиночет защо си се уплашил като баба, нали си уж генерал ....? И адвокат на атентатори като цел ж живота .....

  5. И.Иванов, Швеция
    #9


    СВЕРЯВАНЕ НА НЕЧИЙ КАЛЕНДАР

    """" Анонимен 15:36 31.08.2011
    Като са ратифицирали своите договори за приемане в ЕС (които при тях минаха и през референдум) Чехия и Швеция са поели ангажимент да въведат еврото (или като са гласували и ратифицирали договорите не са прочели, а?). Единствено Дания и Великобритания имат "opt-out" в договорите и не са задължени да въведат еврото. """

    Дания, Великобритания и Швеция се присъединиха към ЕС, далеч преди в главите на грандоманите Франсоа Митеран и Хелмут

  6. Анонимен
    #8

    Kogato imame edin nedobre osmislen i prinuditelen saiuz, tova se i poluchava. Az sam uchastnik vav Foruma ot dosta vreme pod nika Gen. Augusto Pinochet. Tuk ima edin forumen marksistki haivanin , narichasht se Ivan Ivanov ot Upsala-Sverige. Tozi haivanin postigna celta si da vavede prinuditelna "registracia" i cenzura vav Foruma. Az viarvam, che az i ostanalite uchastnici, koito izpoviadvat moite idei v tozi Forum ili shte badem prinudeni da go napusnem, zashtoto ne jelaem da se ragistrirame po

  7. Анонимен
    #7

    Няма проблеми, не съществуват вечни и безусловни договори! после, от къде на къде едни държави са повече а други по-малко членки на ес. това с двойния аршин в ес е голяма част от проблема. а що се отнася до гърция - само около 90млрд. евро от дълга са към часни институции, останалото е към ЕЦБ! така, че понеже не съм политик и мога да кажа нещата по-директно, бих модифицирал казаното от В.Клаус така: ДА ПИТАТ ПОЛИТИЦИТЕ В ГЕРМАНИЯ, ФРАНЦИЯ и т.н. - ЗАЩО СА ДАВАЛИ НА ГЪРЦИЯ ПАРИ, СЛЕД КАТО Е БИЛО ЯСНО КАКВО СТАВА!?

  8. Анонимен
    #6

    Като са ратифицирали своите договори за приемане в ЕС (които при тях минаха и през референдум) Чехия и Швеция са поели ангажимент да въведат еврото (или като са гласували и ратифицирали договорите не са прочели, а?). Единствено Дания и Великобритания имат "opt-out" в договорите и не са задължени да въведат еврото.

    Сега искат да не изпълнят ангажиментите, така ли? Ами ако и България реши, че някои други клаузи не й харесват (прословутия АЕЦ Козлодуй)? А ако всяка страна си намери по нещо, което не

  9. Анонимен
    #5

    добрее.

  10. Анонимен
    #4

    Вижда се че 07, който пише от поне 100 ника още не се е ориентирал, затова е бедно на мнения .... Пепито

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.