Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Важно е не "опраскването", а завоалирането на съмненията за корупция в СГС

3 коментара
Снимка: БГНЕС

"Този казус е изцяло фокусиран на територията на съдебната власт, на нейното ръководство в лицето на Висшия съдебен съвет (ВСС), на тримата големи – как те в крайна сметка ще отговорят на натрупаните с десетилетия съмнения за корупционна схема в Софийския градски съд (СГС). И в този смисъл важно е не "опраскването", а завоалирането. Защото това завоалиране, което доведе до това цяла година ние да се занимаваме с този казус и да не можем да доведем до това всички въпроси да бъдат отговорени."

Това коментира правосъдният министър Христо Иванов в събота пред бТВ по повод развихрилия се скандал около записите от разговора между двете бивши съдийки от СГС Владимира Янева и Румяна Ченалова, довел до признания за търговия с влияние, в които бяха замесени главният прокурор Сотир Цацаров, председателят на Върховния административен съд Георги Колев и премиерът Бойко Борисов.

По думите на Иванов "позициите на влияние на хора извън съдебната власт са силни вътре в нея толкова, колкото се поддават хората от съдебната власт".

"Защото на теб може да ти се обадят всякакви хора, да ти кажат всякакви неща, да поискат от теб всякакви неща, въпросът е когато ти си магистрат, когато от теб се очаква да изпълняваш една конституционна функция с най-високо ниво на обществено доверие и на професионализъм, дали ти се поддаваш на това нещо", коментира министърът.

Според него предисторията на "Яневагейт" започва много назад във времето – още с появата на първите сериозни съмнения за корупционни практика в Софийския градски съд.

"Тя започва поне от 2002, 2003, 2004 г., когато започва усилената криминализация и съмненията за корупция на СГС. Тя започва с огромния скандал, който предизвика изборът на госпожа Янева, тя започна с огромния скандал, с който започна миналата година", посочи Иванов.

"Този казус показва дългогодишен отказ на всички власти да решават спешни проблеми на съдебната власт. Има сериозно въздействие върху инвестиционния климат на страната, върху нашите отношения с важни международни партньори, съвсем не на последно място – обществените очаквания. Трябва да бъдат взети мерки, да се разсеят всякакви съмнения за търпимост към некомпетентност или криминализиране на съдебната власт и да бъде даден ясен отговор на всички въпроси, което да доведе до понасяне на отговорност", смята правосъдният министър.

Той коментира още, че смяната на ръководството на СГС в лицето на бившия му председател Янева и четиримата ѝ заместници, предизвикана от аферата "Червей", по която тя стана подсъдима за разрешаването ан незаконни СРС-та очевидно не представялва пълноценно прочистване на системата. Затова според него "сега излизат тези разговори и сега излизат тези неща, с които госпожа Ченалова може да спекулира, да ги използва, да цитира избирателно".

Както е известно, преди ден Румяна Ченалова обяви пред медиите, че Цацаров давал насоки на Янева за хода на конкретни висящи дела и е опитвал да натиска и самата нея как да реши търговски казус.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pump it!
    #3

    Не съм допускал, че Иванов ще реформира нереформираното. Няма нужния капацитет, IQ, или както искате го наречете. А решителността и себеотдаването са в тотален дефицит у него. Изненадах се - неприятно - когато президентът го тури за служебен министър. А когато другарят Борисов го преназначи в своето редовно - разбрах, че реформи в т.н. съдебна система няма да има. Нещо повече - че даже всеки опит на нискостоящите да подобрят някаква дреболия ще бъде блокиран. Безкомпромисно! Ми това е...

  2. BLM
    #2

    "Тя започва поне от 2002, 2003, 2004 г., когато започва усилената криминализация и съмненията за корупция на СГС." След свалянето на демократичното правителство на Иван Костов са започнали и 2002 резултатите са вече налице.

  3. Oanis
    #1

    Мойте уважения Г-не, но това неса обаждания на "всякъкви хора", а на ръководството на държавата. Първият първенец нарежда, и така по цялата вирига и нейните разклонения. Очевидно и Вие лично се поддавате на влиянието на "това нещо", като принизявате нивото на скандала и участниците в него. Не бъркайте истината с политиканстването.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.