Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възходът на популистите - проблем за Меркел и Германия

8 коментара
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Провинциалните избори в Мекленбург-Предна Померания дадоха значителен тласък на дясната популистка партия "Алтернатива за Германия". Това е предизвикателство за канцлера Меркел и цялата страна.

От гледна точка на националната политика източната германска провинция Мекленбург-Предна Померания със своето население от едва 1,6 милиона души няма особена тежест и до голяма степен е без значение. Обикновено. Но този път, след провинциалните парламентарни избори, произведени там в неделя, положението е различно. Все пак това гласуване беше по същество референдум за канцлера Ангела Меркел и нейните политики, което всъщност го прави доста значимо.

Резултатите от този референдум не изглеждат добри за Меркел. Нейният десноцентристки Християндемократически съюз (ХДС) загуби четири процентни пункта в сравнение с последния път, когато избирателите в провинцията гласуваха през 2011 г. - неговият резултат беше едва 19 процента, а дясната популистка партия "Алтернатива за Германия" (АГ) събра цели 20,8 процента от гласовете. Партията дори не съществуваше преди пет години.

Наистина, ХДС не се представя особено добре в провинцията през последните 20 години, но в нея е парламентарният избирателен район на самия канцлер, което означава, че по същество АзГ извършва революция в задния двор на Меркел. А тя направи това, като превърна изборите в гласуване по един единствен въпрос - бежанските политики на Меркел.
Стратегията беше толкова успешна, че ХДС беше запратен едва на трето място в провинцията зад левоцентристката Германска социалдемократическа партия (ГСДП) и АГ. Това е първият път, когато настроената против Меркел партия изпреварва партията на Меркел в Германия - а в някои части на избирателния район на германския лидер АГ беше най-силната от всички партии.

За канцлера това е политическо поражение. Сега Меркел трябва да се справи с предизвикателство, което е поне толкова значително, колкото това, с което се сблъска нейният предшественик Герхард Шрьодер в средата на миналото десетилетие. Тогава канцлерът от ГСДП се оказа притиснат между това, от една страна, да трябва да обясни извършените от него съкращения на социалните помощи, а от друга, възхода на партията "Левите" - политическо движение вляво от ГСДП, което беше подхранено тъкмо от тези съкращения. В крайна сметка, той се провали и по двете точки.

Сравненията с положението на Меркел - разделение в ХДС заради нейния подход към бежанската криза в съчетание с възхода на дясна протестна партия - са значителни. Но краят не трябва непременно да е същият. Гласуването в Мекленбург-Предна Померания все пак е само символично поражение за Меркел. Нейната позиция като канцлер не е застрашена (засега).

Емоциите надделяват над разума

Но резултатите в неделя ясно показаха, че все повече избиратели, поне в източната част на Германия, обръщат гръб на утвърдената, демократична партийна система. Освен това изглежда, че няма особено значение дали икономиката се подобрява, градовете се обновяват, а туристическият сектор се развива добре, какъвто е случаят в Мекленбург-Предна Померания, която е структурно слаба от германското обединение през 1990 г. А е възможно една партия да води кампания, възползвайки се от страха от бежанците, дори в провинция, където живеят много малко чужденци.

Накратко, изглежда, че емоциите надделяха над разума. Фактите останаха на заден план.

Именно тук е предизвикателството за Меркел - политик, който винаги е залагал политическия си успех на ясни аргументи, основаващи се на факти и числа. Тя ще трябва да положи повече усилия за обяснения и разговори и ще трябва да постави своите политики в достъпна, смислена рамка, за да задържи своята партия зад себе си. Може също така да ѝ се наложи да предприеме някои реторични стъпки към сродната на ХДС баварска партия - Християнсоциалния съюз (ХСС), който остро критикува нейната позиция по бежанския въпрос. Това може да включва признание, че тя е направила някои погрешни стъпки.

В неделя вечерта ХСС даде ясно да се разбере, че не е заинтересован да спре натиска върху Меркел. Висшият член на партията Маркус Зьодер определи гласуването в Мекленбург-Предна Померания като "зов за пробуждане" към германските консерватори. Но неговото истинско значение беше ясно - то беше зов за пробуждане най-вече за канцлера.

Проблем за Германия

Наистина, подновеният успех на АГ вероятно ще засили гнева на ХСС към Меркел. Сега германските консерватори изведнъж трябва да си имат работа с надигаща се сила вдясно от тях - явление, сходно с това, от което ГСДП все още не е намерила начин да се възстанови.

А подобно на партията "Левите" няма изгледи АзГ да изчезне като политическа сила в скоро време. Десните популисти са във възход както в източната, така и в западната част на Германия и се оказват умели в мотивирането на хората, които не гласуват, а също в отмъкването на избиратели от ХДС, както и от ГСДП и дори от партията "Левите". Една от главните емоции, която обединява тази разнородна смес, е възмущението от канцлера.

Освен това за разлика от партията "Левите", която предприема стъпки за скъсване с корените си на неокомунистическа протестна партия, силата на АГ е в това, че тя напълно отхвърля партийната система в сегашния ѝ вид. Тя не е заинтересована да играе по правилата; тя се стреми да предизвиква смут и да руши съществуващите устои. Всъщност тя е партия, която представлява опасност за демокрацията.

Проблемът, който представлява тя, не засяга само Меркел. Нито е въпрос единствено за нейните консерватори. Това е проблем за цяла Германия.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #8

    В диалектиката има закон, който гласи, че животът в своята съвкупност се проявява чрез единство и борба на противоположностите. Когато едната от двойките противоположности /в случая политиката на Меркел/ достигне до своя съзидателен предел, то на ход се задействат противоположните сили, които предпазват системата от разруха.

  2. Сапун мехур
    #7

    Всички които си защитават интереса са популисти. Ако изберат друг да им го защитава не са.

  3. Ген. Иван Колев
    #6

    Явно трудно ще се "пробудиш"... Г-жа Меркел е канцлер на Германия от 2005 година, т.е. от 11 години. Е, сега я ми обясни, този бюджетен излишък кой аджеба го натрупа, та г-жа Меркел да не му го харчи, както умно предлагаш? Що не се обърнеш на другата страна и не продължиш да си спинкаш?

  4. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #5
  5. Ген. Иван Колев
    #4
  6. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    "Да я ожалиш Германия, ако четеш българската преса...
    Защо в България така пламенно мразим Меркел?
    Aко някой каже, че Германия се е справила добре с бежанците ще бъде разконспириран като сор...ид, бълг...мр..ец, личен враг на Левски.
    Срещу Ангела Меркел се изля такава ярост, каквато не бяхме виждали от времето на безсмъртния плакат: „Роналд Рейгън - вр.г на Тутраканската селищна система“.
    Да я ожалиш тая Германия, ако четеш българската преса - такива пр.сти политици, такава катастрофа им се пише!

  7. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #2
  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.