Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възможна ли е 4-дневна работна седмица у нас?

7 коментара
Възможна ли е 4-дневна работна седмица у нас?

Новината, че русенска консултантска фирма е въвела експериментално четиридневна работна седмица, провокира дебат възможно ли е и подходящо ли е това да се превърне в по-масова практика у нас.

Според специалистите тя е приложима само в някои сектори, предимно при консултантските услуги, но няма как да стане по-масова от днес за утре.

В производството цената ще е 20% намаление на заплатите

“Повече от 500 000 души са заети в преработващата промишленост. Дори да приемем, че ако се почива повече, ще дойдат на работа хората с по-добро настроение, това не важи за машините. Те не могат да се въртят по-бързо”, коментира в сряда пред бТВ Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в Българи.

По думите му, ако се намали работното време и се изработва по-малко, съответно и ще се плаща по-малко и доходите ще намалеят с повече от 20%.

“За да се произведе същото количество, трябва да се наемат повече работници и те трябва да се съгласят да получават по-малко с 20%. Същото важи за търговията и транспорта”, обясни Велев.

Има резерви, но е нужен анализ

Според Димитър Манолов, президент на КТ “Подкрепа”, исторически погледнато намаляване на часовете на работната седмица са се случвали преди, следователно могат да се случат и занапред. “Сигурно г-н Велев си спомня, че ние ходехме на училище в събота, а родителите ни не ходеха на работа, защото работната седмица стана петдневна. Работната седмица от 42.5 часа стана 40“, припомни Манолов.

По думите обаче се изисква макроанализ, а не общо говорене по темата.

“След “мързеливите” гърци, българските работници са тези, които полагат най-много труд в ЕС на годишна база. Очевидно е, че има някакъв резерв и той е защото трудът е най-евтиният ресурс в рамките на всякакви видове производство”, каза Манолов.

Повече служители и по-високи разходи за труд

Манолов и Велев коментираха, че в администрацията и услугите ще бъде необходимо наемането на повече хора, за да не се прекъсва обслужването на бизнеса и гражданите. Особено при услугите, където се работи по 7 дни в седмицата на смени.

И двамата са на мнение, че по-малка работна седмица няма как да се случи от днес за утре във всички браншове.

Преди ден икономистът Владимир Каролев също коментира пред Нова телевизия, че при консултантските компании четиридневната работна седмица не е новост, но посочи, че това не може да се превърне в масово явление.

По-краткото работно време по света

По света по-краткото работно време е въвеждано от различни работодатели, но невинаги моделът се е оказвал успешен. В щата Юта преди години бе въведена 4-дневна работна седмица. В последствие жителите настояват да получават административни услуги и в петък и така моделът отпада.

В Швеция пък е правен експеримент за работа 6 часа дневно. Резултатът – по-доволни и здрави служители, но и повече разходи. Заради това, че е твърде скъп, моделът отпадна.

Статистиката на Евростат показва, че най-много работни часове седмично са отчетени в Обединеното кралство – 42 часа за миналата година. България е сред страните с повече работни часове – малко над 40. На другия полюс са страни като Дания и Норвегия. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #7

    Сега има недостиг на работна ръка. Като намалин работното време - недостига ще скочи с 20%. Масово фирми ще затворят и безработните ще искат да работят и в събота и неделя. Хората забравиха последната криза!

  2. tim
    #6

    Всичко Мара втасала... - да намалим работното време. Ама да вдигнем заплатите. Те нали, парите растат по дърветата, да имаме време да посъберем повече.

  3. tim
    #5
    Отговор на коментар #1

    И повече време за лежане на дивана пред телевизора.

  4. [email protected]
    #4

    Ако искате,даже няма да ходите на работа,а държавата ще ви привежда по 2 бона заплата,да си седите на море в Гърция и Турция?!

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  6. Десен бесен
    #2

    В България се работи масово по 9-10 часа при отчетени 8. Пътуването е отделно. Много хора работят и по 12, дори 14 часа. Само в администрацията като стане 17 часа по стълбите се излива тълпа от народ като след футболен мач. Може би някой ден като се въведе е-администрация и изкуствен ителект при услугите, а роботите поемат тежката физическа работа може да се случи. Тогава може и да се наложи да има минимален граждански доход.

  7. Milen Mitrev
    #1

    Разбира се, че 4-дневната работна седмица е бъдещето! Това е перфектния баланс между служба и почивка, а не сегашния остатък от робските времена 5/2. При 4-дневна човек може да обърне доста повече внимание поради липса на време на семейство, приятели, лични задачи, спорт, хоби и т.н. Трябва да се има предвид, че 8 часа и половина, колкото са сега, всъщност са 10 часа заетост, защото винаги се забравя времето за пътуване до и от работата до дома или друго място, което не е личен избор, а така да се

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.