Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възможни са промени в Държавния департамент, ако Буш бъде преизбран

0 коментара

До края на сегашния мандат на Буш остават 18 месеца и много представители на администрацията смятат, че догадките за нов екип в Държавния департамент са преждевременни, най-вече защото преизбирането на Буш не е гарантирано. Но в навечерието на първата президентска кампания след атентатите от 11 септември 2001 г., в която външната политика ще играе важна роля, въпросът кой ще осъществява тази политика вече е тема за разговор, поне сред тези, които я правят и анализират.

Директорът на ЦРУ Джордж Тенет, който вече е третият шеф на разузнаването по продължителност на управлението, също се очаква да се оттегли, вероятно преди края на сегашния мандат.

Ролята на Тенет в скандала около оръжията на Ирак доведе до призиви от Капитолийския хълм за оставката му, което пък подхрани слуховете, че той сам ще се оттегли скоро.

Сегашната администрация се характеризираше с ожесточени спорове по външната политика, често между Пауъл и "ястребите", и евентуална смяна на държавния секретар вероятно ще доведе до значителни промени в характера на екипа начело на Държавния департамент.

Според Збигнев Бжежински, съветник по националната сигурност на президента Джими Картър, въпреки че Буш изглежда оценява факта, че съветниците му по националната сигурност са на различно мнение, ако спечели нов мандат вероятно ще се почувства с развързани ръце да насочи външната политика към по-консервативен курс, олицетворяван в момента от вицепрезидента Чейни и министъра на отбраната Ръмсфелд.

Ключови позиции в Държавния департамент се заемат от близки сътрудници на Пауъл и много от тях вероятно също ще се оттеглят при втори мандат на Буш. Така новият държавен секретар ще може да подмени голяма част от състава на департамента.

Наблюдатели предполагат, че Пауъл, който през февруари прочете пред ООН дълго изложение за иракските оръжия за масово поразяване, е смутен от факта, че досега не са открити доказателства за програми за химическо, биологическо или ядрено въоръжаване. Но и публично, и в частни разговори Пауъл е заявявал, че не съжалява за твърденията си в Съвета за сигурност.

Буш наскоро назначи Райс за свой личен представител в близкоизточния конфликт, ход, който според представители на Държавния департамент е "прослушване" за държавен секретар.

Републиканци споменават името ѝ и като възможен кандидат за губернатор на Калифорния през 2006 г.

Имиджът на Райс пострада от скандала около разузнавателните данни за оръжията на Ирак, който постави под съмнение критичния ѝ поглед към материалите и достоверността на публичните ѝ изказвания. Но точно преди да отпътува за летния си отпуск, Буш заяви, че тя е "честен, страхотен човек и Америка има късмет, че тя ѝ служи, и точка".

Улфовиц, интелектуалецът във външната политика и главен поддръжник на конфронтация с Ирак, би бил по-смел и противоречив избор и лесно би получил одобрението на контролирания от републиканци Сенат. Но според някои хора, тъй като е по-скоро стратег, отколкото мениджър, Улфовиц би могъл да заеме поста на Райс като съветник по националната сигурност, ако тя стане държавен секретар или се захване с политика.

Кандидатите за поста с по-малки шансове включват сенатора Ричард Лугар, председател на Комисията по външните работи, центрист и силен поддръжник на Пауъл. Лугар е толкова уважаван от демократите, че името му се споменаваше и по време на управлението на Клинтън. Друг кандидат, който има шансове, е бившият председател на Камарата на представителите Нют Гингрич. Републиканецът от Джорджия изглежда вече открито се бори за поста, обяснявайки в речи и в статия, излязла наскоро в сп. Форин полиси, че Държавният департамент под ръководството на Пауъл не е подкрепил адекватно политиката на Буш.

Ако Райс стане държавен секретар, ще се оваканти друг ключов пост - на съветника по националната сигурност. Въпреки че Улфовиц е силен кандидат, заместникът на Райс Стивън Хадли може да получи повишение, точно както стана със Самюъл Бъргър, когато президентът Бил Клинтън спечели втори мандат.

Друг възможен кандидат е И. Люис "Скутър" Либи, шеф на администрацията на Чейни и вече важен съветник по националната сигурност в Белия дом. Споменава се и Стив Бигън, сътрудник на лидера на мнозинството в Сената Бил Фрист. За него се говори, че впечатлил Буш, докато преди време заемаше длъжността изпълнителен секретар на Съвета по национална сигурност.

Има няколко логични кандидатури и за нов директор на ЦРУ. Армитидж, известен като изкусен мениджър, който обича да се справя с трудности, се смята от много хора за идеален заместник на Тенет. Той обаче казва, че ще напусне администрацията заедно с Пауъл, с когото са близки приятели.

Републиканецът Портър Гос, председател на комисията по разузнаване към Камарата на представителите и бивш служител в ЦРУ, също е добра възможност, както и Улфовиц, ако не стане държавен секретар или съветник по националната сигурност.

Повишение може да получат и Стивън Камбон, заместник-министър на отбраната, отговарящ за разузнаването, или Ричард Хейвър, сътрудник на Ръмсфелд по въпросите на разузнаването, както и на Ричард Чейни, когато той заемаше поста министър на отбраната в администрацията на Джордж Буш-баща.

Двама пенсионирани сенатори, заседавали в комисията по разузнаване - Уорън Рудман и Фред Томсън - също са кандидати, макар и с по-малки шансове. Но Томсън, който се изявява и като актьор и в момента се появява в телевизионния сериал "Закон и ред", има едно необичайно предимство - той вече е играл директор на ЦРУ във филма на Кевин Костнър "Без изход" през 1987 г.

*Публикуваме статията с малки съкращения. По БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.