Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възможно е бъдеще "на много скорости" в ЕС след Брекзит

12 коментара
Възможно е бъдеще "на много скорости" в ЕС след Брекзит

Германският канцлер Ангела Меркел и лидерите на останалите държави основателки на ЕС заговориха в петък за възможно бъдеще "на много скорости" след Брекзит. По думите им някои страни се движат по-бързо от други към по-засилена интеграция, съобщи Ройтерс.

След вчерашната среща на върха на ЕС в Малта, на която всички национални лидери обсъдиха планове за формална декларация през март за бъдещето на блока след излизането на Великобритания, Меркел и други подкрепиха така наречената идея за "Европа на много скорости", която според някои правителства може да навреди на единството в ЕС след Брекзит.

Макар че имат различия по детайлите, Берлин, Париж и много от останалите 17 държави, използващи еврото, имат силно желание за още по-голямо сближаване в еврозоната след години на кризи, в които инвеститорите се усъмниха в оцеляването ѝ. Но някои страни около периферията на блока се опасяват, че ще бъде създадена система, при която едно твърдо ядро държави ще тласка ЕС към нежелани от тях политически мерки.

Последните две години, каза Меркел пред журналисти вчера във Валета, показаха, "че ще има ЕС на различни скорости, че не всички ще участват в еднакви равнища на интеграция".

Една от областите, по които между правителствата има различия за степента на интеграция, е отбраната. След излизането на заемалата дълги години скептични позиции по този въпрос Великобритания, Франция и Германия имат силно желание да развият по-тесни отношения в ЕС.

27-те лидери на държавите членки ще се срещнат с британския премиер Тереза Мей на 25 март в италианската столица Рим по случай честванията на 60-годишнината от Римския договор за основаването на Европейската икономическа общност.

Френският президент Франсоа Оланд каза, че според него в декларацията, с която ще се излезе в Рим, може да се спомене за "няколко скорости" като възможен път напред, но заяви: "Европейското единство е най-важно".

Напомняйки за разделенията в блока, Оланд, който ще се оттегли от поста си през май, направи остро изказване по адрес на източноевропейските държави членки, от които Париж се оплаква, че не спазват ангажименти - като да приемат кандидати за убежище - а същевременно получават големи субсидии от Брюксел.

"Европа не е каса за пари, не е ресторант на самообслужване, където идваш и си вземаш структурните фондове или получаваш достъп до вътрешния пазар, а после не показваш никаква солидарност в замяна", каза той пред репортери. "Европа беше построена, за да бъде по-силна заедно и именно на този принцип, на това правило, трябва да се наблегне през март", допълни Оланд.

В документ с предложения за римската декларация трите страни от Бенелюкс (Белгия, Холандия и Люксембург) посочиха, че "различните пътища за интеграция и по-засилено сътрудничество могат да допринесат за ефективен отговор на предизвикателствата, които по различни начини стоят пред държавите членки".

По БТА 

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #12

    Ние и без това сме на механично подаване,все едно,докато край нас преминават бълзи коли,ние да се движим на колело,или в каруца.

  2. nabl
    #11

    Може да останат само учредителите и още една две, както казва някой по-долу.Важното за България е ние да сме в съюза!А иначе няма нужда да откриваме топлата вода.Американците са го измислили вече - Съединени Американски Щати!Точно така ЕС трябва да стане Съединени Европейски Щати!С единно опазване на границите, единна европейска армия, единна европейска полиция, единна европейска прокуратура и върховенство на единните европейски закони пред законите на оттделните държави!

  3. ирис
    #10

    трябва ни дясно правителство за да не изпаднем зад борда

  4. Pesho Valkov_deactivated_1516474286
    #9

    тези "много скорости" да не се окажат прикрито разпадане на ЕС.

  5. trezwomislesht
    #8

    Това е началото на края. В ЕС ще се останат само страните учредителки плюс една-две. За останалите - стаите за прислугата. Те са интересни само като пазари с покупателна стойност. Нали затова положиха усилия да унищожат всяка конкуренция в ново присъединените държави, вместо да развият и модернизират базата им.

  6. Milenca
    #7

    Всъщност да не се окаже, че т.нар. "разпад на Съюза" ще е отделяне на по-интегрираните държави от по-улавите (България, донякъде Румъния, Гърция). Още в 2007г. се говореше, че няма да има проблем България да стане член на ЕЗ още през 2009г., но това не се случи ни в 2009г., ни в 2011, ни в 2016. Някой направи ли усилия да обясни какви щяха да са ползите на обществото от членството в ЕЗ (евтини кредити и междубанкови преводи), в Шенгенското пространство (свободно движение)? В замяна на това милиарди бяха похарчени в усилия за обвързване на икономиката ни с руските енергийни гиганти. И да си припомним тогава, КОЙ УПРАВЛЯВА СТРАНАТА НИ от 2007Г. до ДНЕС?

  7. анита хегерланд
    #6

    Въпреки, че в СУ и в НБУ има такива програми, у нас още не се е появило усещането и необходимостта някой да обяснява в пресата на широката общественост какво означават програмните документи и как това засяга живота ни. Например "европейска интеграция" означава премахване на бариерите в търговията, развитие и задълбочаване на сътрудничеството. В теорията се смята, че в момента в ЕС са най-интегрирани икономиките на суверенните държави. Т.е. Меркел има предвид да се засилят икономическите връзки между отделни държави в ЕС и те да задоволяват своите пазарни нужди с по-малко регулация, да служат една на друга като външен пазар.

  8. dimitardi100
    #5

    Много са егоистите, за които Добро означава да получават без да дават ! Егоизмът води до самоунищожение !

  9. pepe
    #4

    Добре е някой да "поведат хорото". Трудно е да се очаква от толкова много държави "консенсус". Правилно е някой просто да даде пример. Останалите като видят, че е добре, сами ще поискат да участват - доброволно - това е демократичния начин. Постоянното викане на консенсуса се превръща в пречка за вземането на каквито и да било решения.

  10. Nimart
    #3

    Подкрепям!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам