Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възможно е оскъпяване и изчезване на лекарства заради държавната намеса на пазара

Ефектът ще е като от замразяването на цените на храните и горивата, казва Николай Костов от Асоциацията на собствениците на аптеки

13 коментара
Възможно е оскъпяване и изчезване на лекарства заради държавната намеса на пазара

Държавната намеса в цените на лекарствата без рецепта може да се окаже по-скоро негативна за крайния потребител, като оскъпи определени продукти и доведе до изтеглянето на медикаменти от българския пазар. С публикувани за обсъждане през миналата седмица промени в наредбата за цените на лекарствата се предлага за период от една година фирмите да не могат да увеличават цените на медикаментите без лекарско предписание с по-голям процент от статистически отчетената инфлация.

“На пръв поглед изглежда социално, но много лесно може да стане антисоциално“, коментира пред Mediapool Николай Костов, който е председател на Асоциацията на собствениците на аптеки и притежава веригата “Ремедиум“. Според него заради натиска фармацевтичните фирми ще спрат да правят отстъпки и промоции, които до момента са правили и това ще се отрази на крайните цени. По думите му мярката е възможно да доведе и до изтегляне на медикаменти от пазара.

“Негативният ефект е, че ако някоя компания е правила промоции, ние имаме стотици лекарства в промоция в момента, тя, бидейки ограничена по този начин, ще спре да ги прави. Разговарях с един от лидерите на пазара на лекарства без рецепта и оттам казаха, че трябва да съкратят трима човека“, посочва Костов.

Сега фармацевтичните фирми регистрират определена цена на тези лекарства, но тя се явява – максимална, пределна цена. Реално лекарствата се продават на 15% под тази максимална цена. Заради ограничението е възможно фирмите да започнат все повече да доближават цените на продуктите си до максималните.

Иначе Костов обяснява, че е малко вероятно тепърва фирмите да поискат да регистрират нови, по-високи цени.

“Одобрението на цената отнема месеци. Ако някой в момента вследствие на проектонаредбата тръгне да увеличава цени, те ще се случат чак в края на годината. Доколкото контактувам с голяма част от компаниите, не са тръгнали да го правят. По-скоро ще се случи друго – когато изтече тази една година, тогава ще има компенсаторно увеличение на цените на тези продукти, там където е необходимо. За някои ще е достатъчно увеличение с темпа на инфлация, за други не“, смята той.

“Общо взето на целия бранш ни се вижда безсмислено и ще е точно толкова ефективно, колкото фиксирането на цените на хранителните продукти и горивата. Законите на маркетинга и пазара са също като физическите закони – неотменни. Не можеш да се бориш срещу пазара с административни средства“, казва Костов.

Той заяви, че друга административна мярка – намаляването на надценките за аптеките с 2% не е довела до никакво поевтиняване за крайния потребител.

“Нищо не се случи след намаляването на надценките, защото ние много отдавна не продаваме с такива надценки. Т.е. бяха намалени 2% от някакви теоретични надценки, които никой в момента не достига“, посочва той.

Костов обяснява, че в последните една-две години е имало увеличение цените на лекарствата по различни причини, част от тях производствени. “При няколко фирми движението на цените нагоре е свързано с паралелния износ на лекарства. Тъй като някои лекарства у нас се продават на много ниски цени, се организира износът им към други държави в Западна Европа, където те са много по-скъпи. Компаниите могат да си позволят да продават на ниски цени у нас, тъй като сме малък пазар, но нямат интерес да се подбиват цените им на големи пазари като Германия, например“, обясни той. “Затова те вдигат цената в България, за да я доближат до западноевропейските и да пресекат износа. Когато цената у нас бъде фиксирана, това ще стимулира паралелния износ и това може да демотивира компанията да държи този продукт на българския пазар, тъй като той ѝ пречи и ѝ носи загуби“, смята Костов.

“Компаниите обратно на общото схващане, че са някакви алчни хора, много внимават, когато трябва да вдигнат цената и не го правят с особена охота, защото имат конкуренти. Има например десетки противогрипни продукти на прахчета и клиентите си правят сметка колко струва едно прахче и при голяма разлика не купуват скъпия продукт. Аз съм говорил с много компании – всяко едно вдигане на цената води до намаляване на продажбите и го правят наистина само, когато има пазарна нужда“, казва той.

Костов коментира още, че българската инфлация няма отношение към вносните лекарства, за да се равняват цените им по нея.

Хората доплащат все повече за лекарствата си по линия на Здравната каса

Костов обяснява, че напоследък се наблюдава социален проблем хората да доплащат все повече за лекарствата си, които са напълно или частично платени от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Причината е, че касата плаща само цената на най-евтиното лекарство от дадена група. Например, ако най-евтиното лекарство за сърце в позитивния лекарствен списък е 10 лева, НЗОК плаща за всички лекарства за сърце по 10 лева, а, ако те са по-скъпи, разликата се доплаща от джоба на пациента.

Костов обяснява, че с влизането в списъка на нови продукти най-евтиният медикамент в различните групи лекарства се променя. Така, ако в списъка влезе лекарство за сърце за 5 лева, касата автоматично започва да плаща за всички останали лекарства по пет лева. В същото време обаче всички хора са с предписани други лекарства, защото новият медикамент още не е наложен на пазара и не се изписва от лекарите. Така голям брой хора се налага да доплащат все повече.

Трябва да мине много време, за да започне този продукт малко по малко да бъде предписван. Статистиката общо взето сочи, че референтният продукт – този, който е най-евтин, не е най-предписваният.

Според Костов до известна степен решение на проблема би било, когато падне цената на референтния продукт, да се увеличи процентът, който поема НЗОК.

Сблъсквам се с този проблем всеки ден, хората идват, вдигат скандали. Сред тези лекарства има и за онкоболни. Допреди три дена те са били безплатни, от 1 април вече са с доплащане. За някои от тях се доплаща по 70 лева. И някои хора се отказват да ги купуват, просто не могат да ги платят. Има лекарства за които доплащането достига 200 лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #13
  2. Анонимен
    #12

    ЧЕТЕТЕ В "СЕГА" ЩО ЗА ПТИЦА Е ГЕРБ.ГЛАСУВАЙТЕ И ПОСЛЕ СЕ САМОЗАПАЛВАЙТЕ.НЯМА ПО-ТЪП И СКОТСКИ НАРОД ОТ БЪЛГАРСКИЯТ.

  3. Анонимен
    #11

    Към 9 - уточнение: става въпрос за доплащане от 34,35 лв всеки месец!!!

  4. Анонимен
    #10

    Твърде типично изказване неказващо нищо ново: "Ако ограничите правомощията на картела ще стане страшно за всички! Картелът никога не се шегува! Той може да ви умори болните, да ви унищожи работните места, да ви открадне и последните спестявания и да ви хвърли във вечна мизерия!" Нека не се забравя, че цялата тази "пазарна" мизерия е следствие точно на тази неконтролируема картелна политика винаги, когато се изисква от народа мълчаливо да поеме своята част от "вината" и да "кърви" (обикновено се казва "временно"), то напълно справедливо е да се очаква и останалите обществени участници да поемат своята част от дълга, а не да се измъкват както винаги с извиване на ръце. ABTOP:

  5. Анонимен
    #9

    И аз съм от пострадалите - както хиляди други жени, оперирани от рак на гърдата. За лекарството, което трябва да пием в продължение на 5 години непрекъснато (летрозол уинтроп) и което беше безплатно, от 1 март се доплащат 34,35лв.! Не изглежда голяма сумата, има и по-тежки случаи както разбирам, но за един пенсионер това си е значителна сума!

  6. Анонимен
    #8

    И всичко това е защото Здравната каса в партийна касичка!

  7. Анонимен
    #7

    Държавната намеса винаги има неочаквани последици.

  8. Анонимен
    #6

    Тия ще ни уморят, само и само да не им падне печалбата!

  9. Анонимен
    #5

    Номер 2 прав си за монополите, но обикновено те стават такива с държавна помощ. Дори и в т.н. Нормални държави, когато правителствата замразят цените на определен продукт, винаги се получава недостиг от него, по простата причина, че държавата може да постанови определена цена за определен продукт, но не може да накара никой да го произвежда или продава на загуба. Говорим за нормални страни.

  10. Анонимен
    #4

    Пак ли този дава мнения?!?!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.