Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възможно е "Южен поток" да остане само на хартия

Съдбата на газопровода зависела от преговорите на "Газпром" с Украйна

31 коментара
Възможно е "Южен поток" да остане само на хартия

"Газпром" за първи път призна, че съдбата на мегапроекта "Южен поток" на стойност почти 30 милиарда долара зависи от преговорите с Украйна. Ако условията на Киев устройват Москва, газопроводът може да остане само на хартия, съобщава във вторник руският вестник "Ведомости"

Реализацията на "Южен поток" зависи от преговорите с Украйна, проектът "винаги е бил привързан" към тази страна, признал пред агенция "Интерфакс" шефът на руския газов монополист Алексей Милер. "Южен поток", обяснил той, е замислен като алтернатива на украинската тръба, по която минава две трети от износа на "Газпром" за Европа. Сега обаче Киев и Москва отново обсъждали създаването на съвместно предприятие на основата на украинската газопреносна система. Поредният кръг на преговорите щял да бъде на 15 януари.

При успех на тези преговори за "Южен поток" били възможни три варианта: намаляване на мощността му, отлагане на строителството му или пълна отмяна, заявил пред вестника източник близък до "Газпром". Информацията била потвърдена и от служител в руското правителство.

Представител на "Газпром", който преди две седмици уверявал, че "Южен поток" "ще върви по график независимо от преговорите с транзитиращи страни", вчера отказал коментар.

Според досегашния план на "Газпром" "Южен поток" трябва да заработи в края на 2015 година. Морският участък по дъното на Черно море се оценява на около 10 милиарда евро, а сухопътното трасе в Европа – на около 5,5 милиарда евро. Нужната за този проект подготовка от руска страна, като реконструкция и разширяване на мрежата, щяла да струва 291 милиарда рубли само през 2013 и 2014 година (оценката е според прогнозния бюджет на "Газпром"). Общо – почти 30 милиарда долара.

Експерти убеждаваха "Газпром", че, ако Украйна даде част от своята газопреносна система, проектът става ненужен. Наистина, тази тема се обсъжда повече от 10 години, отбелязва "Ведомости" и припомня, че през 2003 г. даже бе учреден "Международен консорциум за управление и развитие на украинската газопреносна система", в който "Газпром" получи 50 %. Докато се водеха преговорите по неговото създаване бе спряна реализацията на "Северен поток" (газопроводът, който заобикаля Украйна, преминавайки по дъното на Балтийско море). Консорциумът обаче така и не заработи и "Северен поток" бе построен и пуснат в експлоатация.

С въвеждането на обходни газопроводи ценността на украинската система се губи, призна тези дни украинският президент Виктор Янукович. "Натриха ни носа", каза той. По думите му не е срамно връщането към въпроса за създаване на газотранспортен консорциум. "Заради шума, че това е наше богатство, ще получим скраб. Аз не искам нашата газопреносна система да остане встрани, отхвърлена и никому ненужна", заяви Янукович.

Напълно очевидно е, пише "Ведомости", че Янукович е готов на сделка с тръбата, въпросът е в цената, казва пред вестника генералният директор на Фонда за енергийна сигурност Константин Симонов. Никой обаче така и не казва ще получи ли "Газпром" право на собственост върху тръбата, отбелязва директорът на East European Gas Analysis Михаил Корчемкин: Засега всички говорят само за консорциум, който ще се заеме с управлението на системата.

Въпросът за продажба на украинската система не се обсъжда и няма да се обсъжда , заяви преди дни председателят на Върховната Рада (парламента – бел. ред.) на Украйна Владимир Литвин. А бившият премиер Юлия Тимошенко изпрати писмо до Янукович, в което го предупреждава да не предава газопреносната система на Русия, тъй като тя е последният стратегически ресурс на Украйна.

По предложение на украинската страна газопреносният консорциум трябва да се занимава с транспортирането на газ, за което той ще притежава необходимите активи, отбелязва представител на украинското правителство, но без да разкрива подробности.

По думите му се предлага консорциумът да бъде тристранен: Украй-Русия-Европейски съюз. Според цитирани от вестника руски чиновници, Москва засега била против. "Газпром" не искал да кани в консорциума дори партньорите си в черноморския участък от "Южен поток" - Eni, Wintershall и EdF, отбелязал близък до концерна източник.

"Газпром" ще спечели, ако успее да се договори с Украйна, дори при съществуващите рискове, смята Корчемкин. Като такива рискове той посочва вероятността след някоя и друга година Украйна да размисли, очакваната от нея отстъпка в цената на газа (която може да коства на "Газпром" 4-5 милиарда долара само през 2012 година). А не е известно и колко ще струва евентуалният дял в съвместното предприятие. Остава и техническият риск, тъй като украинската система се нуждае от модернизиране.

"Но съществуващият газопровод е винаги по-добър от все още непостроения", зюкличава Корчемкин. Изявлението на Милер също е стъпка към сделка с Украйна, добавя Симонов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #31

    гудю Постигнаха своето. За сметка на украинската си марионетка, а не на наш гръб. Проектът си беше скъп и безмислен, но служеше за политически цели и извиване на ръце. Янукович се оправдава, че е клекнал. Дели с тях баницата, за сметка на Родината си. Ще им подари преносната си с-ма. Патикът изпълни ролята си и отива в кръглата папка, а гоцето и р. овч. остават без дял от баницата с късметите.

  2. Анонимен
    #30

    до 29 от НОРАД:

    ами да си ги държат богатствата, да не ги "разпродават" за мимолетна печалба (макар че тая печалба е все по голяма напоследък от разстящите цени - които както е ясно - не са дело на Русия) и да си развиват вътрешното потребление...ама то май на Руските правителства все не им пука за собствения си народ напоследък (пример - да оставиш да измрат 100-200 заложници в театъра 2002 г за си опазиш секретния велик газ...)

    излиза въпроса - като си държат богатствата и не си ги "разпродават"

  3. Анонимен
    #29

    В Русия се появяват трезвомислещи, които се противят на разпродаването на природните и богатства с мимолетна печалба. Затова който досега получи нещо, с него ще си остане. Предложението за Южен поток няма да е вечно.

  4. Анонимен
    #28

    от НОРАД:

    за България е хубаво да НАБУКО да се построи рано или късно, и според мен ще се построи..Иран и неговите залежи няма да бъдат вечно изолирани, и ЕС осъзнава това; и тогава геостратегическото значение на България сериозно ще нарастне;

    и АЕЦ Белене е хубаво да започне да се строи от това правителство, може да използва момента да се се договори ниска цена на финансиране, дали ще е 5 или 6 млрд евро крайната цена не е от толкова голямо значение, но една фиксирана цена на финансиране от

  5. Анонимен
    #27

    от NORAD: Русия - 25-30 % от БВП им зависи от цената на нефта § газта , а те въобще не могат да влияят на цената; при 80$ барел е баланса - над тази цена Роснефт, Газпром и сие имат свръх печалби и почват да дрънкат оръжие, Тополи и разни хартиени космическo мегаломански Южни патоци (25-30 млрд)...ама поспадне ли петрола под 80$ и се задържи за повече от година - доста бързо ще се озъбят и ще се види че са една гола вода..

  6. Анонимен
    #26

    Абе 14-ти - Саудитска Арабия заклет идеологически и политически враг на чичо Сам???Почти си познал...

  7. Анонимен
    #25

    кипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа. "Да си натикат газопроводите в г-за" !? "Ехей, газовици, е... е в г.за !?" Това ли ви е безпристрастността?

  8. Анонимен
    #24

    Да си натикат газопроводите в г-за !

  9. Анонимен
    #23

    Ехей, газовици, е... е в г.за !

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #22

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.