Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възможно ли е ядреният спор с Иран да доведе до повторно налагане на санкциите на ООН?

0 коментара
Възможно ли е ядреният спор с Иран да доведе до повторно налагане на санкциите на ООН?

Иран заяви вчера, че ще продължи да ограничава задълженията си по сключеното през 2015 г. ядрено споразумение със световните сили, повишавайки равнището на обогатяване на уран отвъд договорените лимити за производство на гориво за ядрени електроцентрали.

Техеран заяви, че на всеки 60 дни ще продължи да се отказва от задълженията си по договора, освен ако страните по него не предприемат действия, които да го защитят от санкциите на САЩ. Подобни действия от страна на Иран може в крайна сметка да доведат до повторното налагане на международните санкции върху страната, ако някоя страна или страни по споразумението задейства процедурата за уреждане на спорове.

Засега тази процедура няма да бъде задействана, заяви вчера източник от канцеларията на френския президент Еманюел Макрон. Френското правителство си даде срок до 15 юли да накара всички страни да се върнат към преговорите.

Повечето санкции на ООН бяха отменени през януари 2016 г., когато беше приложено споразумението. Официалното му название е Съвместен всеобхватен план за действие (СВПД). То беше договорено между САЩ, Иран, Великобритания, Китай, Франция, Германия и Русия. През май 2018 г. американският президент Доналд Тръмп изтегли САЩ от споразумението, заявявайки, че то не стига достатъчно далеч и не решава проблема с иранската ракетна програма или действията на страната в Близкия изток.

Иран твърди, че според процедурата за уреждане на спорове, предвидена в ядреното споразумение, изтеглянето на САЩ и подновяването на кампанията за налагане на санкции представляват "значително неизпълнение" и Техеран може да "третира неуредения проблем като основание да спре да изпълнява своите задължения изцяло или частично".

Двама запознати със споразумението западни представители, пожелали анонимност, заявиха, че Иран никога не е задействал официално процедурата по уреждане на спорове.

Иран твърди също, че може да се откаже от задълженията си, защото в друга разпоредба на споразумението се казва: "Иран е заявил, че ще третира подобно повторно въвеждане или повторно налагане на санкциите. . . , или подобно налагане на нови, свързани с ядрената дейност санкции, като основание да престане да изпълнява изцяло или отчасти своите задължения според Съвместния всеобхватен план за действие".

Ето как работи процедурата за уреждане на спорове, която може да отнеме до 65 дни до приключването си, освен ако не бъде удължена чрез консенсус.

ПРОЦЕДУРА ЗА УРЕЖДАНЕ НА СПОРОВЕ ЧРЕЗ СЪВМЕСТНА
КОМИСИЯ

ПЪРВА СТЪПКА

Ако някоя от страните по ядрената сделка смята, че друга страна не изпълнява задълженията си, тя може да отнесат въпроса към Съвместната комисия, чиито членове са Иран, Русия, Китай, Германия, Франция, Великобритания и ЕС. (САЩ бяха членове, преди да се оттеглят от споразумението).

След това Съвместната комисия разполага с 15 дни да разреши въпроса, освен ако не реши с консенсус да удължи този срок.

ВТОРА СТЪПКА

Ако някоя от страните смята, че въпросът не е решен след тази първа стъпка, тя може да го прехвърли на външните министри на страните по споразумението. Министрите ще разполагат с 15 дни да уредят въпроса, освен ако не се споразумеят с консенсус да удължат този срок.

Успоредно с (или вместо) разглеждане от външните министри жалбоподателят или страната, обвинена в неизпълнение на задълженията, може да поиска въпросът да бъде разгледан от тричленен консултативен съвет. Участниците в спора ще назначат по един от членовете, а третият член ще бъде независим.

Консултативният съвет трябва да представи необвързващо становище до 15 дни.

ТРЕТА СТЪПКА

Ако проблемът не бъде уреден по време на първоначалния 30-дневен процес, Съвместната комисия има 5 дни, за да разгледа всяко мнение на консултативния съвет с цел да се опита да разреши спора.

ЧЕТВЪРТА СТЪПКА

Ако и след това жалбоподателят не е удовлетворен и смята, че въпросът "представлява значително неизпълнение", може "да смята неразрешения проблем като основание да спре да изпълнява своите ангажименти според СВПД изцяло или отчасти".

Жалбоподателят може също да уведоми 15-членния Съвет за сигурност на ООН, че проблемът представлява "значително неизпълнение". В уведомлението си страната трябва да опише положените добросъвестни усилия, целящи да изчерпят възможностите на процедурата за уреждане на спорове на Съвместната комисия.

СЪВЕТЪТ ЗА СИГУРНОСТ НА ООН - ПЕТА СТЪПКА

След като жалбоподателят уведоми Съвета за сигурност на ООН, този орган трябва до 30 дни да гласува по резолюция, че се удължава освобождаването на Иран от санкции. За да бъде приета, резолюцията трябва да получи 9 гласа "за" и да не бъде наложено вето от САЩ, Русия, Китай, Великобритания или Франция.

ШЕСТА СТЪПКА

Ако до 30 дни не е приета подобна резолюция, всички санкции във всички предходни резолюции на ООН ще бъдат наложени отново (това се нарича "бързо възстановяване"), освен ако Съветът реши друго. Ако предишните санкции бъдат наложени отново, те няма да важат със задна дата за договори, подписани от Иран.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.