Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възрастта и стажът за пенсия се замразяват от догодина

Връща се старото положение с пенсионирането на военните - ще се иска само прослужено време

6 коментара
Възрастта и стажът за пенсия се замразяват от догодина

Пенсионната възраст и стажът за пенсия се замразяват на равнището от тази година, реши парламентът в петък, като гласува на първо четене промени в Кодекса за социално осигуряване, внесени от група депутати от левицата начело с лидера ѝ Сергей Станишев.

Идеята за замразяване на условията за пенсиониране в най-разпространената трета категория труд беше на социалния министър Хасан Адемов с мотива, че твърде стръмно се е тръгнало към увеличаване на параметрите за придобиване на правото на пенсия за "старост". Според него е разумно да се замразят за година или две условията за пенсиониране.

Сегашните условия за пенсиониране са за жените при навършена възраст 60 години и осем месеца и осигурителен стаж 34 години и осем месеца. За мъжете необходимата възраст е 63 години и осем месеца, а стажът - 37 години и осем месеца.

Хората, на които не им достига възраст или осигурителен стаж, могат да се пенсионират до 24 месеца по-рано. Размерът на предсрочната пенсия ще се определя по формулата за нормална пенсия като за всеки месец, недостигащ до навършване на стандартната възраст, намалението да бъде с 0.4 на сто. Така максималното намаление на предсрочната пенсия достига 9.6 на сто.

В мотивите си вносителите посочват, че провежданите през последните три години "пенсионни реформи" са давали приоритет на увеличаването на пенсионната възраст и продължителността на осигурителния стаж, без да се отчита продължителността живота, състоянието на пазара на труда, здравословното състояние на работещите и условията на труд.

Работещите в България се пенсионирали по-късно в сравнение с преобладаващата част от страните в Европейския съюз, като тази разлика започнала да става все по-осезаема от началото на 2012 г. Същевременно в България средната продължителност на живота е с около 7 години по-ниска, в сравнение с със средното равнище в Европейския съюз.

С възможността за предсрочно пенсиониране според вносителите ще се предостави възможност за избор на хората, дълготрайно безработни, или по друга причина останали без работа и без право на парични обезщетения за безработица, да се пенсионират, вместо да търсят варианти за получаване на други социални плащания. Според тях при най-неблагоприятния сценарий може да се очаква не повече от 8-10 на сто от хората, които са в предпенсионна възраст да предпочетат тази възможност.

Пресметнато е, че ако се допусне, че между 4500-5000 души годишно изберат да се пенсионират предсрочно с намалена пенсия, допълнителните разходи за пенсиите на тези лица ще бъдат около 16 млн. лв. През 2015 г. необходимите допълнителни средства ще са около 32 млн. лв.

Депутатите подкрепиха още един проект за промени в КСО, внесен от депутата от левицата Атанас Мерджанов и негови колеги. Според предлаганите промени се предоставя възможността на военнослужещите да придобиват право на пенсия при освобождаване от служба, независимо от възрастта им при 27 години общ осигурителен стаж, от които 18 години действително изслужени като военнослужещи.

На практика това връща положението отпреди промените, извършени по времето на ГЕРБ, според които От началото на тази година освен изискваните 27 години стаж, при пенсиониране военнослужещите трябваше да имат и навършени години - 52 години за войниците, матросите, сержантите и офицерите с младши офицерски звания и 54 години за офицерите със старши и висши офицерски звания.

Още с идването на власт на правителството на Пламен Орешарски военният министър Ангел Найденов обяви, че ще премахне това изискване и ще върне старото положение, което предизвика недоволството на социалния министър Хасан Адемов, привърженик на идеята да се стесни възможно най-много ранното пенсиониране.

При обсъждането на тези промяна в петък, Светлана Ангелова от ГЕРБ възрази срещу нея, като се аргументира с факта, че при пенсиониране военнослужещите получават обезщетение в размер на 20 заплати, което би струвало на МО 20 милиона лева допълнително. Тя каза още, че измененията не са съобразени с основните препоръки на ЕК и Световната банка за ограничаване на ранното пенсиониране и припомни, че България се нарежда сред десетте най-застарели държави в Европа.

Министърът на отбраната Ангел Найденов посочи, че с измененията парламентът ще поправи една несправедливост към военнослужещите.

"За да бъде привлекателна военната професия, трябва да има създадени условия", коментира министърът. Той не е съгласен, че ще има много военнослужещи, които ще искат да се пенсионират. "Защо един военен, пред който има кариера и взема добро заплащане, би искал доброволно да се пенсионира и да получава пенсия от 700 лева", попита той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    Ураааа....елате в армията...пенсионирайте се рано....със болки в ставите, дископатия, язва, и всекакви травматологични болести....и дано доживеете до 60 години....богда прости всички колеги дето рано рано си заминаха от този свят

  2. Анонимен
    #5

    Избрал съм си УПФ и не искам правителството да се разпорежда със спестяванията ми чрез монопола НОИ. Искам всичките ми вноски да отиват в УПФ. Това коя партия го предлага?

  3. Анонимен
    #4

    БКП уверено води страната към банкрут за кой ли път.

  4. Анонимен
    #3

    "Същевременно в България средната продължителност на живота е с около 7 години по-ниска, в сравнение с със средното равнище в Европейския съюз." Това твърдение дори да е вярно, не е коректно да се дава като довод.
    Всъшност средната продължителност на ОСИГУРЯВАЩИТЕ СЕ българи е равна на средната в Европа. Има такива статистически изследвания, които го доказват. Не се публикуват официално защото ще се приемат за "политически некоректни".
    Защото етническите малцинства не се осигуряват, но от друга

  5. Анонимен
    #2

    Докога с тези привилегии за полуграмотни военни и милиционери?! С какво трудът на един учител или лекар е по-лек от този на военните? Здравето и образованието на нацията са много по-важни от военщината - вече сме 21 век!

  6. Анонимен
    #1

    а може ли да замразим топките на политиците завинаги?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.