Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възстановяването на ЕС и еврозоната изостава от САЩ

Повишението на БВП на 19-членния валутен съюз изненадващо се забави спрямо първото тримесечие на 2015 г.

4 коментара
Възстановяването на ЕС и еврозоната изостава от САЩ

Икономиката на Европейския съюз (ЕС) и на еврозоната е ускорила нарастването си на годишна база през второто тримесечие на 2015 г. Брутният вътрешен продукт (БВП) на 28-членния ЕС се повишава с 1.6% спрямо април-юни 2014 г., а през първото тримесечие на 2015 г. нарастването на годишна база беше 1.5%.

Малко по-голямо е повишението на икономиката на еврозоната – с 1.2% - през второто тримесечие спрямо същия период на миналата година, докато за януари-март 2015 г. нарастването беше 1%, сочат експресните сезонно изгладени данни на Евростат – статистическата служба на ЕС.

На тримесечна база обаче икономиката на еврозоната отчете изненадващо за икономистите забавяне. Ръстът на БВП на валутния блок спрямо януари-март 2015 г. е 0.3%, докато през първото тримесечие беше 0.4% спрямо последните три месеца на 2014 г. ЕС запазва темпа на ниво 0.4% ръст на БВП на тримесечна база през периода април-юни.

Сравнение на данните с най-голямата икономика в света – САЩ, показва, че и ЕС, и еврозоната изостават в икономическото си възстановяване. Годишният ръст на американския БВП през второто тримесечие на 2015 г. е 2.3%. През първото тримесечие повишението на БВП на годишна база достигна 2.9%. На тримесечна база обаче, отново обратно на тенденцията в ЕС и еврозоната, щатската икономика ускори ръста до 0.6% спрямо януари-март, когато повишението на БВП беше 0.2% спрямо последните три месеца на 2015 г.

Подобни данни не се харесват и на шефовете на Европейската централна банка (ЕЦБ), които определят икономическото възстановяване във валутния съюз като "разочароващо", давайки пример с факта, че реалният брутен вътрешен продукт (БВП) на валутния съюз в момента остава на нивата от 2008 г., докато в САЩ е регистрирано значително възстановяване на икономиката.

Изнесените час по-рано данни на Националния статистически институт (НСИ) показаха, че на годишна база българската икономика е ускорила ръста си до 2.2% през второто тримесечие на 2015 г., с което страната ни изпреварва средния ръст в ЕС. Повишението на българския БВП обаче изостава от ръста в бивши социалистически страни като Чехия и Полша, чиито годишен ръст е съответно 4.4 и 3.6%.

Испания продължава да е сред най-добре представящите се големи икономики в ЕС, като на годишна база през второто тримесечие на 2015 г. икономиката ѝ е ускорила ръста до 3.1% спрямо 2.7% през януари-март.

Най-голямата европейска икономика – Германия, се е разширила с 1.6% на годишна база в периода април-юни 2015 г. спрямо 1.1% през първото тримесечие. Макар и по-слабо, френската икономика също засилва годишния ръст – от 0.9% през януари-март 2015 г. до 1% през второто тримесечие на 2015 г. Британската икономика обаче се е забавила. Годишният ѝ ръст през април-юни 2015 г. е 2.6%, докато през първото тримесечие беше 2.9%.

Очакващата трети спасителен заем Гърция изненада приятно и с икономически ръст от 1.5% на годишна база през второто тримесечие на 2015 г. спрямо 0.5% повишение на БВП към края на март. По-рано тази седмица вече бяха оповестени данни за 0.8% повишение на гръцкия БВП спрямо първото тримесечие, когато икономиката на задлъжнялата страна беше в стагнация спрямо октомври-декември 2014 г.

Неочаквано за анализаторите и френската икономика е в стагнация през второто тримесечие на 2015 г., тъй като БВП се запазва на същите нива спрямо януари-март 2015 г. През първото тримесечие Франция надмина очакванията със силен растеж от 0.7% на тримесечна основа. Анализатори прогнозираха в анкета на агенция "Блумбърг", че БВП на Франция ще се повиши с 0.2% на тримесечна база към края на юни.

Поевтиняването на енергийните суровини и слабото евро не са успели да помогнат на втората по големина икономика в еврозоната да постигне растеж за второто тримесечие. Франция се бори с висока безработица и неуспешни опити за реформи, отбелязва ДПА.

Германската икономика обаче е ускорила растежа си на тримесечна база през отчетния период до 0.4% спрямо 0.3% през първото тримесечие. Най-голямата европейска икономика е спечелила от слабостта на еврото, която е стимулирала износа ѝ, отбелязва статистическата служба на страната. Но и Германия разочарова икономистите, които очакваха 0.5% ръст на БВП.

Икономиката на Италия следва забавянето в еврозоната, като на тримесечна база БВП на страната се е повишил с 0.2% през април-юни, докато през първите три месеца ръста беше 0.3%. Анализаторите прогнозираха запазване на растежа от 0.3%. Годишният темп на ръст на италианската икономика се ускорява до 0.5% през второто тримесечие на 2015 г., докато в края на март беше едва 0.1%.

От ЕЦБ изразиха увереност, че, ако се наложи, биха коригирали стимулите заради "разочароващото" икономическо възстановяване в еврозоната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #4

    Прави са шефовете на Европейската централна банка (ЕЦБ), да са "разочаровани", от факта, че реалният брутен вътрешен продукт (БВП) на валутния съюз в момента остава на нивата от 2008 г., не им препоръчвам да го сравняват с темпа на ръста на БВП на китай, къде 7%, щото вероятно ще ги гепи дамлата......

  2. Филка Русофилка
    #3

    И на ЕС реалният растеж на БВП през 2-ро трим. ще е повече от "изгладените" 1,6%, а и нашият няма да е 2,2%, а към 4%, т.е. по-голям от американския 2,3%. Така че нека не се радваме прибързано, че пак "изоставаме" или се "забавяме", а че напр. левът отиде вече над 37 рубли. Относно "единните финанси на ЕС": Засега ние нямаме интерес от единна финансова политика, защото ниските ни преки данъци са наше конкурентно предимство. Резервите ни не са във високите данъци, а в тези няколко милиарда, които се крадат годишно по "братска" и шуробаджанашка линия. Повишаване на данъците в нашите условия само ще създаде конкурентни предимства на мошениците, които не си ги плащат.

  3. Kiril Kovatchev
    #2

    Без единни финанси и икономика ЕС няма да може да се състезава със САЩ. Няма да може докато 28 страни членнки дърпат покривката всяка към себе си и се надяват другите да платят сметката за софрата.

  4. Quo
    #1

    И нас са ни задминали с 0.1% на годишна база. :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.