Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възстановяването в Източна Европа - след края на кризата на потреблението

3 коментара
Възстановяването в Източна Европа - след края на кризата на потреблението

Проучване на Световната банка показва за пръв път размерите на нова криза в Източна Европа – кризата в търсенето, която излага на силен финансов стрес най-вече частните фирми, съобщи във вторник радио "Дойче Веле", като цитира резултати от проучването.

Докато не свърши кризата в търсенето, няма да има устойчиво възстановяване, е единодушното мнение на икономистите. Според Световната банка частните фирми в Източна Европа са особено поразени от свиването на потреблението. Банката е проучила ефекта на кризата върху дейността на близо 2.500 фирми в шест източноевропейски държави: България, Унгария, Латвия, Литва, Румъния и Турция.

Проучването на Световната банка показва, че частните фирми са пострадали и продължават да страдат най-вече от силно намалялото потребителско търсене, което е довело до драстично намаляване на продажбите, до съкращаване на хиляди работни места и до изключително тежък финансов стрес, от който много частни фирми в проучените страни така и няма да се измъкнат.

Над 70 процента от проучените фирми са заявили, че са пострадали най-вече от намалялото търсене на техни продукти или услуги. Навсякъде продажбите са отбелязали спад.

В България обаче едва 52 процента от проучените фирми смятат, че това е последица от кризата. За 80 процента от българските частни фирми най-голям проблем представлява нарасналото бреме на дълговете, както и липсата на достъп до кредитиране. Голяма част от частните фирми в България са убедени, че през следващите месеци няма да са в състояние да посрещнат финансовите си задължения.

Проучването на Световната банка, което работи с данни, събирани от юни 2008 до юни 2009 година, отчита, че огромен брой фирми в шестте изследвани държави са просто безследно изчезнали; други са в процес на ликвидация или са фалирали, но за техния банкрут поне съществуват документи.

Според официалната статистика най-много частни фирми са фалирали в Турция (6.8%), а най-малко в България – 0.9%. Но истинското число на "пропадналите" частни бизнеси е в действителност много по-голямо.

Ако се вземат предвид и "безследно изчезналите" фирми, Румъния и България застават начело на негативната класация - с около 17% фалирали частни фирми.

Въпреки тази тенденция българските фирми са сред най-оптимистично настроените - 48% от тях вярват, че търсенето ще се подобри още тази година, което ще доведе до увеличаване на продажбите им. Едновременно с това обаче около 17% от българските фирми предвиждат съкращения на служители. А това потвърждава прогнозата на Световната банка за драстично увеличаване на безработицата, завършва "Дойче Веле".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо
    #3

    да се възстановяват.А на нас ни е толкова добре, толкова уютно в кенефа...

  2. male
    #2

    Demek ste trjabva da se plastat danaci i da se 4uka na kasovija aparat...lele lele

  3. Производител
    #1

    От повече от година пиша по форумите, че причина за кризата е спекулативно повишените цени на петрола, металите и другите суровини. Това доведе до увеличаването на приходите основно в държавните бюджети, което обаче изсмука парите от оборота между производители и потребители. /Ако 1 литър гориво е с цена 2 лв. по бензиностанции, то на държавата са платени под формата на акциз и ДДС около 1,40 лв./ Така пазарите на производителите намаляха драстично. А увеличените приходи в държавните бюджети - откраднати

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.