Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възстановяват Националната следствена служба

0 коментара

Да се възстанови Националната следствена служба /НСлС/ е едно от предложенията за промени в Закона за съдебната власт, които работна група на Министерството на правосъдието подготвя. Законопроектът ще бъде внесен в Министерски съвет в началото на декември, съобщи правосъдният министър Антон Станков след заседание на Висшия съдебен съвет. Целта на промените е да се "раздвижи" досъдебното производство и колкото престъпления има, толкова наказани и осъдени да има, обясни министър Станков. Той уточни, че в правомощията на новата служба ще бъдат включени най-вече възможностите тя да оказва методическа помощ на окръжните и териториалните следствени служби.

НСлС бе закрита през 1998 г. с поправките в Закона за съдебната власт. Вносители на предложението бяха тогавашните депутатите от СДС Иван Димов и Димитър Абаджиев. Мотивът им да се закрият НСлС и Главна прокуратура бе, че двете институции не са посочени в конституцията. Така Главна прокуратура бе разделена на Върховна касационна и Върховна административна прокуратура, а следствието бе децентрализирано, като НСлС бе прекръстена на Специализирана следствена служба /СпСлС/.

Днес Висшият съдебен съвет на среща със следователи обсъди мерки за подобряване работата на следствените служби. Бе прочетен и доклад от Димитър Димитров - председателя на комисията на ВСС, която проверява работата на следствените служби.

Според доклада е необходимо да се направи обрат в организацията и провеждането на предварителните производство. Данните показват, че за миналата година средно се падат по 3,19 дела на месец на един следовател, като 1,36 дела от тях са за съд. Справката показва, че натовареността на следователите е различна.

Приключването на предварителното разследване в срок е другият проблем за следователите. 52 222 са останалите предварителни производства от минали години към 31 март 2001 г. От тях 1087 са с опасност от прекратяване заради изтичане на давностния срок.

Качеството на разследването, така че делата да не се връщат от прокуратурата и от съда за дораследване е другият проблем. 30% от приключилите следствени дела за първите девет месеца на годината са били върнати за доразследване, пише в докладът на комисията. Не е добра и организационната работа в следствените служби след тяхната реорганизация, се отчита в доклада.

В заседанието на ВСС участваха апелативните и окръжните прокурори, както и началниците на отдели във Върховната касационна прокуратура.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.