Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вдигането на възрастта с година ще позволи само ръст на минималната пенсия

Дянков допуска и по-голямо увеличение на възраста за по-високи пенсии

61 коментара
Вдигането на възрастта с година ще позволи само ръст на минималната пенсия

Вдигането на пенсионната възраст с една година от 2012 година няма да намали дефицита в НОИ през следващата година, а само ще осигури средства за вдигането на минималната пенсия от 136 на 145 лева. Това стана ясно от обясненията на заместник-финансовия министър Владислав Горанов в парламента в сряда. 

Едва през следващите години повишаването на възрастта би намалило дефицита в НОИ, но засега фискалният ефект остава неясен. Намеренията на управляващите срещнаха сериозна съпротива от синдикатите, които в четвъртък се събират да решат дали ще има стачка.

Обвинения прозвучаха и от депутати от опозицията, които заявиха, че по този начин се срива доверието в пенсионната система, а повишаването само на минималната пенсия дискриминира хората, които се осигуряват върху висок доход и отново внася разделение сред пенсионерите. Синдикати и депутати упрекнаха управляващите и за начина, по който се опитват да прокарат увеличението на възрастта – без социален диалог, директно през парламента чрез вече внесените бюджетни и социални закони.

Оказа се обаче, че и това предложение е предпоследно, а финансовият министър Симеон Дянков подхвърли, че се обмисля и увеличение на пенсиите до 200 лева, но за целта трябвало да има и по-голямо увеличение на възрастта за пенсия. "Има надежди за увеличение на пенсиите до 200 лв., но реалностите са такива, че, за да се даде нещо, трябва да има някаква допълнителна реформа в пенсионната система. Всичките алтернативи са свързани със съответните реформи", каза той. 

Спорно е и колко точно хора няма да могат да се пенсионират догодина заради повишаването на пенсионната възраст.

Горанов: Промяната обхваща 15 000 души

Според Горанов засегнати от промяната ще бъдат 15 000 души. Той заяви, че голяма част от хората, които трябва да излязат в пенсия при сега действащите условия, отдавна са придобили това право. “Ефективно увеличението на възрастта с една година от следващата година би засегнало само около 15 %-20 % от хората, които би трябвало да се пенсионират.“, посочи той. “В този смисъл това увеличение доста хора не ги засяга“, допълни той.

“Нищо няма да бъде спестено за пенсии, тъй като целият ефект, който в момента се изчислява, ще отиде отново за пенсии, тъй като успоредно с увеличаването на възрастта за пенсии, ще се предложи увеличаване на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст“, каза Горанов. Минималната пенсия ще бъде вдигната през май или юни.

Той обясни, че след това увеличението на възрастта ще продължи от 2015 година – с по четири месеца на година.

“Необходимо е много по-бързо да се търси намаляване на дефицита в бюджета на държавното обществено осигуряване, затова договорените през предходната година графици за нарастване на възрастта от 2021 година трябва да бъдат изтеглени“, посочи той.

Осигурителната вноска е ниска, но няма да се вдига

“Ние имаме много ниска осигурителна вноска – една от най-ниските в Европа, имаме много лоша демографска картина, дефицитът в НОИ е над 4.5 млрд. лв. – това, което републиканският бюджет финансира“, коментира Горанов.

Въпреки обаче че намира осигурителната вноска за ниска, Горанов увери, че увеличение на се предвижда.

Правителството на ГЕРБ дойде на власт с обещанието да намали осигурителната вноска с 5% до края на мандата, но много бързо ревизира политиката си. В първия бюджет на правителството тя действително бе намалена с 2%, но на следващата година беше вдигната с 1.8%, за да се намали дефицитът в НОИ.

Масларова: Ще бъдат засегнати 90 000 души

Според бившия социален министър и депутат от БСП Емилия Масларова от вдигането на възрастта ще бъдат засегнати много повече хора. “За мен това е прибързана и необмислена стъпка, която ще доведе до много сериозни сътресения. Защо ще лишим от пенсия над 90 000 души следващата година, колко ще спечелим?“, коментира тя. Масларова предлага да се увеличи максималният осигурителен доход, което да донесе около 150 милиона лева допълнителен приход за бюджета.

“Доходите в реалната икономика не нарастват, така че увеличението на максималния осигурителен доход ще доведе до увеличаване на данъчната тежест, което не ни е целта“, коментира обаче Горанов.

Масларова цитира данни на Евростат, според които за разлика от останалите европейци, българите не живеят толкова дълго след пенсия

Промяната можело да се атакува в Конституционния съд

Все още не е ясно как ще бъде облечено в закон вдигането на възрастта, но ако тя бъде прокарана през бюджета и Кодекса за социалното осигуряване директно на второ четене в парламента, тя може да бъде оспорена пред Конституционния съд. Това коментира депутатът от ДПС Хасан Адемов по време на дебатите около приемането на бюджета на НОИ за догодина. “Законите в тази държава се гледат на две четения“, посочи той.

 

По повод подготвяното увеличение само на минималната пенсия Адемов заяви че това демотивира хората, които се осигуряват върху максимален доход. Освен това според него не е справедливо едно поколение да понесе два пъти увеличаване на възрастта за пенсиониране.

Синдикатите обмислят стачка, Дянков ги призова към смелост

Очаквано синдикатите реагираха остро и обявиха, че може да се стигне до стачка. От КНСБ определиха действията на управляващите като “безпрецедентен диктат по най-чувствителните за работниците и служителите теми“. Освен заради вдигането на пенсионната възраст синдикатите обмислят стачка и заради премахването на класа за прослужено време при възнагражденията в държавната администрация.

От КТ “Подкрепа“ също обявиха, че не приемат внезапното и несъгласувано със социалните партньори предложение. Оттам също ще се съберат, за да решат какви да бъдат по-нататъшните им действия.

Синдикатите упрекнаха управляващите, че прескачат социалния диалог и “суспендират“ подписаното миналата година споразумение за реформа.

Намерението на синдикатите да организират стачка беше коментирано от финансовия министър Симеон Дянков в кулоарите на парламента: "Надявам се, че те са достатъчно смели, за да знаят какво е в дългосрочната перспектива на България, а не да мислим за два месеца дали ще има стачка или няма стачка. Демокрация е и всеки има право да стачкува".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

61 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #61

    Така можеш да кажеш всичко. Осигурителна вноска - 5%. Но да мълчиш, че осигурителният праг е 10 000 лева. И сумата става 500 лева. Което при заплата 500 лева прави осигурителна вноска 100%!!! Но ти казваш само: "Осигурителната вноска е най-ниската на света - 5%!" И баламите вярват.

  2. Анонимен
    #60

    Работодатели и синдикати договориха по-високи осигурителни прагове за 2012 г.

    Изненадващо работодателите и синдикатите са на път да договорят рекорден ръст на осигурителните прагове от началото на кризата. Засега в 32 от 80 икономически дейности са подписани споразумения какви да са минималните суми за начисляване на осигуровки догодина.

    Те играят ролята и на минимални заплати по длъжности. Преди дни беше съобщено, че средният ръст ще е по-скромен от миналогодишния. След вторите преговори вчера

  3. Анонимен
    #59

    КАК ДА Е НИСКА ОСИГУРИТЕЛНАТА ВНОСКА И КАК ДА НЕ СЕ ВДИГА???!!! КАКВИ СА ТЕЗИ ГЛУПОСТИ!!! http://reporter.blog.bg/novini/2011/09/21/rabotodateli-i-sindikati-dogovoriha-po-visoki-osiguritelni-p.823460

  4. Анонимен
    #58

    Осигурителната вноска няма да се вдига като процент, но се вдига основата, на която се начислява - тоест, се вдига солидно. Значи, че не се вдига, е просто една нагла лъжа. Чудя се само защо на никого не му хрумва простата истина - че Данков просто е тъп и безпомощен навлек, който некомпетентно и безотговорно харчи чужди пари, и като не му стигнат, иска още. А хората трябва да плащат глупостта, че България изобщо го храни.

  5. Анонимен
    #57

    Няма друго правителство, което толкова да си мрази народа!

  6. Анонимен
    #56

    С баданарка или скалпел - там е проблема!Правителството вместо със скалпел да изчисти тунеядците в системата,подхваща реформа по бояджийски!Откъде накъде магистратите трябва да са първа категория?Сигурно работят в прах,студ,жега и кал,или пък бързо справедливо правараздават?Над половината от МВР и МО са НЕОПЕРАТИВЕН състав и работят зад бюро!Ако ги изкарат за седмица на улицата или на полето,ще увяхнат като попикани мушкати!Ами тия над 400 000 "инвалиди"?България в двете световни войни общо не е

  7. Анонимен
    #55

    НА ТЕЗИ, ЧИИТО ДЕЦА СА В ЧУЖБИНА И СА СЕ УСТАНОВИЛИ ТРАЙНО ТАМ, ПРЕДЛАГАМ ДА НЕ ИМ СЕ ИЗПЛАЩАТ ПЕНСИИ ИЛИ ДА СЕ НАМАЛИ РАЗМЕРА ИМ.ТАКА Е РЕДНО.

  8. Анонимен
    #54

    Вдовишката добавка е нормална, Даже е нормално вдовицата да избере пенсията на починалия си мъж Проблема е че има стотици хиляди ранно пенсионирани - фуражки и "инвалиди" Ей там е проблема

  9. Анонимен
    #53

    Бюджетът на НОИ е претоварен от "вдовишката добавка", въведена от Костов и увеличена от Борисов. Стига популизъм! Да се отмени "вдовишката добавка". На завареното положение, да се добавят като твърда сума. Да не се въвежда добавка за възраст, а да се прилага правилото за индексация. Така ще има пари за увеличение на всички пенсии без да е необходимо повишение на възрастта.

  10. Анонимен
    #52

    ГЕРБ си пасуваха миналата година и предизборно приеха онази схема с 2021. Сега следизборно я сменят с 2012. За чиновниците - О.К. още малко време на държ. трапеза, "сред хората"-както се казва, а тези от "черния труд" ...кой ги познава тях. А принципно в Англия се върви към 70 годишна възраст за пенсиониране-значи пооската за целия ЕС е тази, дори и той да се разпадне. Но не с предизборни трикове, господа...ЧЕ след година, две - пак има избори......

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.