Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вече не е тайна: Израел протяга ръка на арабските страни от Залива

1 коментар
Бенямин Нетаняху и султана Оман Кабус

Това бе сцена, немислима само допреди няколко седмици: министърка (на спорта) от израелското правителство, със сълзи от радост в очите, гордо пее националния химн на своята страна на спортно събитие в сърцето на Арабския свят.

Гледката с Мири Регев, която пее "ХаТиква", разказваща еврейския блян за отечество в Цион, бе само едно от поредицата публични появи на израелски официални лица в арабските страни от Залива, които изкараха наяве задкулисните доскоро канали за комуникация.

Премиерът Бенямин Нетаняху от години се хвалеше със затоплящите се отношения с главните арабски страни, които нямат дипломатически отношения с Израел. Но тези отношения - все още силно непопулярни сред арабската общественост - рядко бяха видими.

Това обаче се промени в петък, когато Нетаняху направи необявено предварително посещение в Оман, където се срещна с дългогодишния управник султан Кабус бин Саид. Това бе първото посещение на израелски лидер от над 20 години в малката държава от Залива - съюзник на САЩ, която в миналото е уреждала преговори между САЩ и Иран.

"Имахме съществени разговори - както за държавата Израел, но много важни и за израелската сигурност, - каза Нетаняху на заседание на своето правителство в неделя. - Ще има и още."

Докато той говореше, Регев бе с израелската делегация в Обединените арабски емирства на турнир по джудо, където плачеше от радост заради победата и златния медал за израелския джудист Саги Муки. В същото време министърът на комуникацията в кабинета на Нетаняху отиваше на конференция по сигурността в ОАЕ.

А следващата седмица израелският министър на транспорта Израел Кац ще ходи в Оман на транспортна конференция, където смята да изложи своя проект за железопътна връзка между арабските страни от Залива и Израел.

Движещата сила зад тези посещения изглежда е общото безпокойство от действията на Иран. Израел и много от арабските страни от района на Залива смятат Иран за дестабилизираща сила, която се меси в конфликти и подкрепя техни съперници из целия регион. Оман, който граничи със Саудитска Арабия и лежи на входа Персийския залив, често се нагърбва с ролята на регионален посредник.

Той също така създава възможности за тези арабски страни да печелят благоразположение във Вашингтон. Президентът Доналд Тръмп обеща да представи план за "Сделката на века" за мир в Близкия изток, а зависимостта от Саудитска Арабия като влиятелен канал (за връзки със САЩ) е поставена под въпрос в светлината на последиците от убийството на саудитския журналист Джамал Хашоги в саудитското консулство в Истанбул.

Емоционалната поява на Регев на неделната церемония за връчването на златния медал в Абу Даби беше безпрецедентна и особено забележителна поради нейните политически изяви. В родината си тя е гласовит националист, харесван от хардлайнерите.

В Абу Даби Регев разгледа също огромната джамия "Шейх Зайед". Тя носеше забрадка и дълга до земята мантия, наречена абая, и бе топло посрещната от местни официални лица.

Посещенията на Нетаняху и на министрите от неговата партия "Ликуд" са огромен пиар успех за него във вътрешен план, но не са непосредствен сигнал за арабско отваряне към Израел. Палестинско-израелският конфликт си остава емоционален проблем за арабската публика и тези отношения вероятно ще останат ограничени при липсата на мирно споразумение.

Израелските сили са убили досега над 160 палестинци при продължаващите от месеци протести в Ивицата Газа срещу израелската блокада и задълбочаващата се там хуманитарна криза. Мирният процес е замразен от години, а палестинският президент Махмуд Абас прекъсна връзките с Вашингтон, след като Белият дом призна м.г. Ерусалим за столица на Израел и премести посолството си в града.

Палестинците се страхуват, че Тръмп се опитва да печели подкрепа от Саудитска Арабия и другите страни от Залива, за да окаже натиск върху палестинците да приемат мирен план, който изобщо не удовлетворява техните искания.

Срещите на Нетаняху в Маскат, изглежда, се въртяха около подхода му към палестинско-израелския конфликт и близките му връзки с администрацията на Тръмп. Откликвайки на призивите на Нетаняху, САЩ тази година се изтеглиха от ядреното споразумение с Иран, което Оман бе подкрепил.

След посещението оманският външен министър Юсеф бин Алауи изрази мнение, че срещата е била само стратегически опит за справяне с някои от най-належащите проблеми на Близкия изток. В интервю пред телевизия "Ал Джазира" той каза, че Нетаняху е инициирал срещата, за да изложи възгледите си по близкоизточните въпроси пред султан Кабус.

"Това, което султан Кабус прави сега, е равнозначно на интервенция, - каза Сигурд Нойбауер, вашингтонски експерт по Оман. - Оман се намесва в израелско-палестинския мирен процес поради една очевидна причина, и тя е, че арабските страни са толкова разединени."

Оман също така е единствената арабска страна в Залива, която може да си позволи да приеме визита на Нетаняху без страх от дестабилизиращ ответен гняв, добави Нойбауер. Това е така, защото султан Кабус, който е на власт от 1970 г., има преки връзки за комуникация с редица играчи в региона, благодарение на неизменната си политика на ненамеса. Оман уреди чрез посредничество освобождаването на западните заложници в Йемен и осигури "задна врата" за комуникации между Вашингтон и Техеран по време на администрацията на Обама. Страната е член на предвождания от саудитците Съвет за сътрудничество в Залива, но не подкрепи бойкота на Катар, обявен от Рияд, нито пък войната в Йемен.

За отбелязване е, че дори палестинската партия "Фатах" и Иран не осъдиха пряко Оман заради посещението на Нетаняху, а вместо това критикуваха опитите на Израел да нормализира отношенията с арабските страни преди постигането на мирно споразумение.

За Оман гостоприемното отваряне на портите пред Нетаняху праща послание към администрацията на Тръмп, че Маскат е ценен регионален играч.

"Оман може да покаже, че е посредник, канал за връзка не само между Израел и палестинците, но, което е още по-амбициозно, между Иран и Израел", отбеляза Йоел Гузански, главен изследовател в израелския Институт за проучвания по националната сигурност.

По БТА

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. безпартийна
    #1

    Сложни отношения. Както винаги, причината е борба за ресурси. Но тук не става въпрос само за петрол. Става въпрос за борба за фундаментални ресурси като земя и вода между два етноса с общ семитски произход, но с коренно различна култура и степен на цивилизация.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.