Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вече в половината изследвани за опасни щамове проби у нас откриват Делта варианта

От 95 секвенирани проби 43 са от индийския щам, една – от южноафриканския и 49 – от британския

24 коментара
Вече в половината изследвани за опасни щамове проби у нас откриват Делта варианта

Почти в половината от изследваните 95 клинични проби в Националния център по заразни и паразитни болести са засекли Делта варианта на коронавируса, известен още като индийски, съобщиха в сряда от здравното министерство.

Открити са 43 случая на Делта вариант, един случай на Бета вариант, известен като Южноафрикански, и останалите са от доминиращия досега – британски вариант.

"Анализирани са общо 95 клинични проби, при 93 от тях се установиха вирусни варианти с повишено значение за общественото здраве, от тях: 49 (51.6%) са B.1.1.7 Алфа (британски), 43 (45.3%) са B.1.617.2 Делта (индийски) и 1 (1.1%) е B.1.351 Бета (южноафрикански). Пробите са взети от пациенти с коронавирус в периода 01-25 юни 2021 г. и са от 14 области на страната", съобщават здравните власти.

Трима души, при които е установен Делта вариантът на коронавируса са починали.

Данните показват, че Делта вариантът започва да циркулира все по-сериозно в страната. За сравнение предходни данни от периода 6-14 юни показаха, че от 200 направени проби 190 са с британски вариант на коронавируса, едва 7 - с "Делта" и отново една - с южноафриканския вариант". От около 2 седмици вече 10% от положителните проби седмично се пращат за секвениране в НЦЗПБ, за да се търсят будещи безпокойство варианти.

Проф. Витанов: 2-3 седмици отнема на Делта вариантът да достигне застрашителни размери

По-рано математикът проф. Николай Витанов коментира пред Нова телевизия, че само 2-3 седмица са нужни на "Делта" варианта, за да придобие застрашаващи размери в България.

"Към този момент нямаме основания за притеснения. Лятото ще изкараме спокойно, а после може и да се случи нещо. Може да гледаме Гърция – те са месец пред нас. В Гърция пече, но още не е напечено. Август ще продължи да пече слънце, но и ситуацията в Covid-19 може да е напечена. Там се надига вълна, което не е никаква изненада. "Делта" вариантът на вируса действа там отдавна. Той бе държан в капан от мерките, но в някакъв момент ще пробие", обясни математикът.

По думите му научните данни показват, че Делта вариантът се удвоява на 8 дни.

"Ако стигнем 1000 новозаразени, след седмица ще сме на 2000. Ако не направим нищо след месец ще сме на рекорд – 8000 случаи на ден", каза той. Но подчерта, че все пак лятото е спокойно и "хората трябва да се насладят на почивката си".

Засега заболеваемостта в страната остава ниска

В сряда са отчетени нови 87 случаи на Covid-19 при направени 14 174 теста. Процентът а положителните тестове е 0,61. През последното денонощие са починали двама пациенти с коронавирусна инфекция. Общият брой на преките жертви на пандемията е 18 127.

В болници се лекуват 961 души, от които 111 в интензивни отделения. Активните случаи са 8196.

През последното денонощие са поставени 11 172 дози ваксина, а общо поставените дози са 1.81 милиона.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #24
    Отговор на коментар #23

    Не знам за какъв факт говориш, но грипни вируси са съществували и ще съществуват и мутират. И не разабирам туй с "укротяването":):) Грипни вируси се упротяват когато преминат бързо през здравото население(и старците да се опазят), а не с локдауниДори изкуствено създан, вируса е от същия тип.

  2. Dante Alighieri
    #23
    Отговор на коментар #21

    По отношение на ваксините за деца и младежи съм съгласен, това е твърд е опасно начинание при условие, че в дългосрочен план никой не знае какво става с организма, особено с РНК ваксините. За "грипчето" не мога да се съглася, самият факт, че тая чума не може да се укроти вече две години, говори доста. Притеснява ме това, че чумата е изкуствено създадена.

  3. Milenca
    #22

    Летният грип стана "делта вариант".

  4. Real ''Mickey''
    #21
    Отговор на коментар #20

    \"Опасявам се, че короната далеч не си е взела жертвите,...\"????И сезонния грип никога няма да си вземе на веднъж всички жертви и да го забравим. Това е живота! Стари и слаби умират ежегодно от грип усложнения. А антибиотици на много стри хора НЕ ПОМАГАТ. И никакви ваксини против грип не са помагали, но са предизвиквали сериозни проблеми. Преименуването на грипа, не помага с нищо. Болните и старците трябва да се опазват по време на епидемията. А за здавите и младите да изграждат БЪРЗО естествен

  5. Dante Alighieri
    #20
    Отговор на коментар #13

    Опасявам се, че короната далеч не си е взела жертвите, тъй като огромна част от възрастното ни население все още не се е срещало с вируса по ред причини. За средната възраст и младите съм съгласен, че са прекарали една или друга форма на това нещо, но уязвимите са все още под сериозен риск.

  6. Kruger
    #19
    Отговор на коментар #13

    Във всеки случай съм сигурен, че кабинета и практиката на доцент Мангъров ще продължат да са препълнени с клиенти, както е от много години. Просто защото е отличен специалист, с отлични резултати. Не познавам някой с достатъчно възможности да си позволи услугите му, да не го е правил. А НОЩ-ните "Калинки" ще продължат да се занимават с крадливата си "здравна" система и да стряскат наплашените от тях хорица. Друго не могат:)

  7. Kruger
    #18
    Отговор на коментар #16

    Изобщо не ги бъркам. Този от статията също не е математик. Завършил е "Физика на твърдото тяло" във Физическия факултет на СУ. Нищо друго. Не е завършил Математика във ФМИ. Наистина работи в Института по механика на БАН, а не в Института по математика. Нормално за физик и няма лошо. Но този Витанов лъже, че е математик. Той няма такова образование. Това е безспорен факт. Може да се представя и за балерина, ако му харесва и ако има кой да му вярва:)

  8. Филка Русофилка
    #17

    Твъpдeниeтo, чe пpoфecop Витaнoв, кoйтo 30 гoдини мoдeлиpa и изcлeдвa cлoжни cиcтeми и пpoцecи, нe бил учѝл виcшa мaтeмaтикa, мoжe дa xpумнe caмo нa фopмeн кoмуниcтичecки oлигoфpeн или тъп кaтo гaлoш pуcки тpoл. Нa тoя пpoтecтъpcки пpимитивизъм, кoйтo ce мoли нa кoлeнe кaтo нa cвeтeц нa гeн. Peшeтникoвия xибpидeнт, нa тия избopи тpябвa дa ce пocтaви нaчaлoтo нa кpaя cъc cилeн мaшиннo-xapтиeн удap пo кaлнитe клeвeтничecки у̀cтa.

  9. ЕС
    #16
    Отговор на коментар #1

    Има двама с името Николай Витанов, така че не ги бъркайте. Те сигурно са повече, но тези, които са професори и работят в България са двама. Първият е физик, работи в Софийския университет, но е член-кореспондент на БАН. Вторият (този от статията) е математик, работи в Института по механика на БАН. Впрочем и той е кандидат за член-кореспондент! Ако успее, объркването ще е пълно.

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #15

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.