Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вече за всички найлонови торбички ще се плащат 35 ст.

12 коментара
Вече за всички найлонови торбички ще се плащат 35 ст.

От 1 октомври 2012 г. вече да се плащат по 35 ст. за всички видове найлонови торбички за пазаруване, предвиждат поправки в наредбата за екотаксите за продуктите, които след излизането си от употреба образуват отпадъци. Те ще бъдат обсъдени на редовното заседание на кабинета в сряда и на практика утежняват сегашните такси, плащани само за за найлоновите торбички с дебелина под 15 микрона.

Продуктовата такса върху торбичките за пазаруване бе въведена през октомври 2011 г. като начин за намаляване на употребата им от потребителите. Целта бе хората да се откажат да ползват най-разпространените и най-замърсяващи околната среда торбички тип потник, за които започнаха да се плащат по 15 ст.

От 1 януари тази година таксата бе повишена на 35 ст. с планове от 2013 г. да стане 45 ст., а година по-късно 55 ст., което да дисциплинира хората да си носят торби многократна употреба за пазаруване.

Сега обаче правителството ще въведе такса за всички торбички, произведени от конвенционални полимерни материали. Такава няма да се дължи само за торбичките, отговарящи на изискванията към опаковките, оползотворявани чрез компостиране и биологично разграждане, определени с българския стандарт EN 13432.

Производителите и доставчиците на полиетиленови торбички вече ще са длъжни и да докладват в Изпълнителната агенция по околна среда за пуснатите на пазара количества, за да има по-голяма проследимост и ограничаване на нерегламентирания внос на полимерни торбички, предвиждат още поправките в наредбата.

Правителственото намерение идва на фона на призиви на производители на найлонови торбички да се отложи облагането на всички техни продукти, тъй като бизнесът им ще бъде сериозно застрашен и част от мощностите ще фалират.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    До 7, явно е че никога не си стъпвал в САЩ, там са много по- често използвани торбичките тип потник отколкото рекламираните от теб хартиени пликове, които си виждал по филмите само с цел PR.
    Това е поредната леко казано недомислена наредба. Някой да чу МОСВ какво ще прави със събраните продуктови такси? И да видим кои чанти няма да се облагат с продуктова такса:
    1. Памучните - английско проучване показва, че една памучна чанта е по-екологична от PE чантичка единствено и само ако се използва 131

  2. Анонимен
    #11

    Не мога да не споделя тук разказаното от мои приятели - англичанин и българка - които решили да обиколят околностите на Луксембоург с колела. Никъде боклуци и т.н. и изжеднъж - пластмасова бутилка от вода насред полето. Те веднага отишли да я ижвърлят и какво да видят - от вода Горна Баня.

  3. Анонимен
    #10

    Ne moga da ne spodelja tuk razkazanoto ot moi prijateli - anglichanin i bylgarka - koito reshili da obikoljat okolnostite na Luksembourg s kolela. Nikyde bokluci i t.n. i izvednyv - plastmasowa butilka ot woda nasred poleto. Te wednaga otishli da ja ivwyrljat i kakwo da widjat - ot woda Gorna Banja.

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  5. Анонимен
    #8

    До № 6 - Поздравления за абсолютно точния коментар. Ниската гражданска култура или направо пълната й липса е причината само за 20-тина години да съсипем Черноморието и сега да сме на път да направим същото и с планините. Миналата година бях на Седемте рилски езера. Дъновистите кротко обикаляха и събираха отпадъците на нашенските простаци. В това време групи младежи до нас, почти всичките с фасове в уста, им се смееха отстрани.

  6. Анонимен
    #7

    Не данък - да се забранят изобщо пластмасовите плици! Смеехме се на САЩ за хартиените торби...

  7. Анонимен
    #6

    До 3.
    Малко е да кажа, че бъркате! Трябва да не сте стъпвали в България, за да говорите такива неща! Осраната природа е резултат от изключително ниската култура на сънародниците ни, повечето от които са класически лумпени и простаци /независимо от социалния си статус/. Когато посетите множество красиви кътчета сред прекрасната българска природа и видите как посещавалите ги преди вас са си оставили всичко - бутилки, фасове, пластмасови чашки, чинийки, чантички и какво ли не, тогава ще разберете, че

  8. Анонимен
    #5

    до 3: хайде, хайде, и да чакаме да се направят сметища? ти си носи торбичка за многократна употреба. до 1: ти явно с този половин хляб дето си купуваш няма да си от тези хванали самолета. какво ще правиш навън, другата половина хляб ще си купиш?

  9. Анонимен
    #4

    данък празна торбичка, влизаш в супера, купуваш си половин хляб за 50 ст. и го слагаш в торбичка от 35 стотинки, после си купуваш още една торбичка от 35 стотинки, слагаш вътре тиквата на Тиквуняка и повръщаш в нея в самолета докато летиш някъде далеч от България.

  10. Анонимен
    #3

    До 2 Осраната природа е резултат от липсата на сметища и предприятия за преработване на отпадъци, за което пък България ще плаща ежедневни екоглоби на ЕС. Това трябва да прави некомпетентното правителство, а не да си измива ръцете със безмислени забрани.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.