Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ведомости": Кремъл "бори корупцията" по съветски

Протестите в Русия издават разединението в опозиционния лагер

5 коментара
Алексей Навални и Дмитрий Медведев

Доходите на руските чиновници са прозрачни за специалните служби и това е достатъчно. Ако за тях поиска да узнае още някой, това е покушение върху целостта на държавата. Официалните коментари на Кремъл по повод публикуваното преди месец разследване на Фонда за борба с корупцията, създаден от Алексей Навални, за корупционната империя на премиера Дмитрий Медведев и последвалите протести от 26 март, показват, че властта в Русия има съветска представа за борбата с корупцията.

Това пише в редакционен коментар руският делови всекидневник "Ведомости". Като илюстрация изданието цитира рессекретаря на президента Владимир Путин Дмитрий Песков, който разказа в събота в интервю за Ей Би Си нюз, че доходите на руската администрация са "много прозрачни за органите, които имат нужда от тези данни и отговарят за борбата с корупцията в страната". А обвиненията на "разни активисти" гонели популистки цели и не отговарят на истината, защото активистите "просто не могат да знаят информацията, с която разполагат тайните служби".

"Ведомости" се пита защо да не бъде предоставена на активистите тази информация. Може би тогава те ще спрат да гонят популистки цели? Но, "съдейки по коментара на Песков, активистите все едно ще използват такива данни неправилно", пише изданието.

Вестникът напомня и думи на президента Путин, че е неправилно политическите сили да използват темата за борба с корупцията. Това според руския лидер е инструмент на "арабската пролет", както и причина за "хаоса в Украйна".

Властта в Русия не приема обществото като субект в политиката, коментира "ведомости".

Руската власт се опитва да запази монопола си върху политическите дивиденти от борбата с корупцията, смята наблюдателят Алексей Макаркин - за управляващите е изгодно да подават тези данни дозирано, за да покажат, че успешно се борят с рушветчийството.

Традиционният телевизионен диалог на Путин в пряк ефир с народа на Русия, провеждан напоследък през април, е отложен за юни най-вероятно заради масовите протести от 26 март, "за които президентът явно не иска да говори", смята директорът на социологическия център "Левада" Лев Гудков, говорил пред "Комерсант".

"Темата за корупцията е много взривоопасна. Това хвърля сянка не толкова върху Дмитрий Медведев, колкото върху самия Владимир Путин", изтъква експертът.

А според колегата му Константин Калачов "пряката линия" с Путин през юни "може да стане отправна точка" за президентската кампания на президента, чийто пореден мандат догодина приключва.

"Необходимо е време, за да се обмисли драматургията, тактическият ресурс, имиджовите характеристики. Президентската администрация може би не успява да формулира дневния ред на кампанията, да представи стратегия", посочва анализаторът.

"По време на пряката линия трябва да обяснят защо хората в Русия трябва да гласуват за Владимир Путин, да покажат образа на едно привлекателно бъдеще"

Разединение в опозиционния лагер

На този фон руски медии коментират признаците за разединение сред опозиционните сили в страната, излезли наяве покрай протестите от 26 март.

"Независимая газета" коментира реакциите на руската опозиция след призива на известния критик на Кремъл и бивш олигарх в изгнание Михаил Ходорковски хората "да рискуват свободата и дори живота си", за да сменят режима в Русия.

Ръководството на партия "Яблоко" отвърна с критика на Ходорковски, който е планирал нов протест в Москва за 29 април. Председателят на партия ПАРНАС Михаил Касянов заяви, че опозицията трябва да се консолидира и съвместно да организира акции, чиито участници да не бъдат налагани с палки, пише вестникът.

Стотици руснаци бяха арестувани на 26 март при неразрешени демонстрации из цялата страна след призива на видния опозиционер Алексей Навални за борба с корупцията. Според изданието обаче фондацията на Навални и движението "Отворена Русия" на Ходорковски отправили сигнали, че независимо от преговорите с други демократи ще следват и занапред своя политика.

Играта им е разбираема, коментира "Независимая газета" днешната "интересна ситуация: Навални има възможност да акумулира протестен потенциал, а Ходорковски - финанси за юридическа подкрепа на активистите и възнаграждения на техните адвокати. Тоест за Навални и Ходорковски сегашният взрив от недоволство е добър шанс да увеличат политическия си капитал".

Но заявената цел - смяна на режима и нови избори в Русия, изисква на улиците да излязат стотици хиляди, а не десетки хиляди, както сега. "Яблоко" и ПАРНАС, помъдрели вече от натрупания опит, разбират, че предстоят големи трудности, затова отправят призив опозицията да внимава, пише всекидневникът.

Експертът Константин Калачов обаче вижда в тези призиви и малко ревност - тези партии не могат според него сами да съберат голям митинг, независимо дали ще е разрешен.

В друг материал "Независимая газета" коментира действията на московската полиция, задържала вчера няколко десетки души, за да предотврати неразрешен протест в столицата. Всички водещи опозиционни организации се разграничават от арестуваните активисти и "става ясно, че ударът е бил нанесен по т. нар. неделни разходки", организирани от новосъздаденото движение "Нова опозиция", твърди изданието.

Зад вчерашната московска "разходка на опозицията" стоят или непознати засега политически играчи, търсещи известност, или провокатори, смята аналитикът Николай Миронов.

"Властта също няма голям интерес да прави такива провокации, защото за нови криминални дела, ако потрябва, ще стигне и материалът от 26 март", посочва политологът Ростислав Туровски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    Колкото повече обеднява населението, толкова повече ще расте броя на недоволните, които излизат по площадите. С бой няма да се реши този проблем. Путин говори за корупцията, която ражда революции. Ердоган я предвиди и преструктурира обществото си. Има мирен и революционен начин. Мирният е бюрократичен, обвързан със законодателството, а вторият е разрушителен, свързан с гражданска война, която Русия вече веднъж е преживяла.

  2. Россияне растеряли патриотизм на фоне падения уровня жизни

  3. И това е от днес на корпоративно ниво:
    Руските компании се отвово се заринаха в дългове в чуждестранна валута -Bloomberg)
    Фирмите от Русия през първото тримесечие, пуснаха късосрочни облигации на обща стойност $ 4,550 милиарда и събраха заявления за още $ 1.66 милиарда, с плащания през април, според терминал Bloomberg.
    В същот овреме апетитът за нови крагкосрочни заеми не е пресъхнал: Според първия заместник-председател на СНКП "VTB Bank" Yuriya Soloveva, от гледна точка на банката ,през април

  4. Освен това икономиката пак почна да се спихва : Внешекономбанк : Руската икономика е подновила спада "Руската икономика след кратка пауза, се върна към Спад, въпреки засилените приходи на петрол и газ. През февруари руският БВП продължава да намалява и 0.1%. Спадът е записан дори и след отчитане на фактора календар (миналата година през февруари имаше повече работни дни), - оценка на Внешекономбанк. В рамките на два месеца икономиката се е свила с 0.4%

  5. Путин отлага общуването с народа заради протестите. Не му се говори за корупция/познато и у нас/. Директорът на "Левада-център" Лев Гудков :"Темата за корупцията е много взривоопасна. Това хвърля сянка не толкова върху Дмитрий Медведев, колкото върху самия Путин. Това не е само разследването на Алексей Навални. Филмът последва вече растящите отдолу негативни настроения. По мои изчисления, които в действителност са посмалени, само през последните две години са се появили 750-800 съобщения за корупционни скандали", заяви Гудков.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.