Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ведомства правят некачествени съоръжения за хора с увреждания

3 коментара

Масово се правят некачествени съоръжения, които “формално” да осигурят достъп на хората с увреждания до обществените сгради в страната, каза в четвъртък пред журналисти Капка Панайотова, председател на Центъра за независим живот.

Вместо тези съоръжения да улеснят придвижването на хората с увреждания, те пречат и могат да застрашат здравето на хората, които ги ползват, обясни тя. По думите ѝ често се правят рампи за инвалидни колички без проект, като само се залива бетон на равнището на съществуващото стълбище.

Такива рампи не отговарят на изискванията за достъпност, защото тяхната височина и наклон са опасни, а освен това нямат перила и специална незамръзваща повърхността, които са задължителни, обясни тя.

Според Панайотова институциите бързат на изградят т.нар. достъпна архитектурна среда, защото по закон всички държавни и общински институции трябва да направят това до края на годината. За да изпълнят предписанията навреме, държавните и общинските ведомство напразно харчат пари, като изграждат некачествени съоръжения, допълни тя.

Панайотова подчерта, че няма контрол и санкции, ако една постройка не е достъпна за хора с увреждания. Единственото, което потърпевшите могат да направят, е да съдят собственика. Панайотова даде като пример спечеленото дело срещу столичното метро, което не е било достъпно за хора с увреждания.

В някои сгради обаче се оказва, че и когато има нужните съоръжения за достъпност, хората с увреждания не могат да ги използват. Когато има тоалетна за инвалиди, тя в повечето случаи стои заключена, обясни тя.

Петко Йовчев, председател на Камарата на архитектите, обеща, че с колегите си ще осигурят преференциални цени за ведомства, които искат да се изработи проект на архитектурно достъпна среда. Той коментира, че почти няма нови сгради, които да не са достъпни за хората с увреждания. 

В момента достъпността е задължителна при проектирането на обществени сгради, но това не важи все още за жилищните. По данни на социалното министерство хората с трайни увреждания в България са около 850 000.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Тони
    #4

    Прасе, засрами се!

  2. среднo дoстъпен
    #2

    Бре, квo ли значи "архитектурно достъпна среда"?!? ще да е нoв термин, архитектурно достъпен самo за прасетo Петкo!!

  3. Глупости
    #1

    Най-малко две трети са менте инвалиди.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.