Правителството да даде за директни енергийни помощи за социално слабите събраните от слънчевите и вятърните централи от началото на годината 150 млн. лв. от въведената 20-процентна такса върху приходите им, която обаче бе отменена от Конституционния съд като противозаконна. Това призова във вторник Меглена Русинова, председател на управата на Българската фотоволтаична асоциация (БФА).
Таксата от 20 на сто върху приходите на слънчевите и вятърните централи бе въведена от БСП и ДПС през Закона за бюджета за 2014 г., като очакваните от нея приходи бяха вкарани като буфер на бюджета. Макар да обясняваха как с парите може да се компенсира НЕК за това, че купува скъп ток от възобновяемите източници и продава по определени от енергийния регулатор цени под себестойността на електроенергията, или да се увеличат енергийните помощи, решение какво да се прави с парите така и не беше взето от предишните управляващи. Президентът Росен Плевнелиев пък пусна закона за бюджета, но с уговорката, че ще сезира Конституционния съд за ВЕИ-таксата.
Макар и съдът да отмени таксата, няма правен механизъм, по който тези събрани пари да бъдат възстановени на производителите на слънчева и вятърна енергия, коментира пред БНР Русенова. Затова, според БФА, тези пари целево трябва да отидат да енергийни помощи.
"Това е важно за българското общество, за да не се продължава спекулацията относно тежестта на ВЕИ-производителите, относно цената на тока или дефицита в НЕК", каза тя.
По думите ѝ за пръв път в последните два месеца държавната НЕК е спряла плащанията към фотоволтаичните производители. "За разлика от предпочитаните други замърсяващи производители с двама собственика, към които НЕК през последните 2 месеца издължи близо 98% от задълженията си. За нас това е двоен стандарт и откровен лобизъм", заяви представителят на организацията.
"Има отказ от комплексно решаване на проблемите в сектора. Имаме отказ от това да бъде поканена ЕК да актуализира доклада си от миналата година и да даде препоръки. Имаме едно откровено лобиране и протектиране на определени видове замърсяващи производители с определен собственик. беше удължена възможността за работа на определени агрегати, които са замърсяващи и трябваше да бъдат спрени. За удължаването на тяхната работа извън рамките на европейското екологично законодателство, България може да бъде наказана и с наказателна процедура от Брюксел", коментира Русенова, визирайки скорошното решение на служебното правителство да удължи работата на единия от двата блока на ТЕЦ "Бобов дол" на бизнесмена Христо Ковачки след протест в едноименната и свързана отново с него мина.
Най-големият дефицит в енергетиката е свързан с липсата на законност и прилагане на европейските норми, смята още тя.
"Много е важно да бъде предизвикана мисия на ЕК и България да бъде поставена под един мониторинг на изпълнение на европейските политики. Явно няма такава воля в страната в момента. И на ниво министерство няма капацитет да се справят с предизвикателствата от това, че трябва да има реформа в енергетиката", допълни Русенова.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
1 коментар
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Ежегодно прибират милиарди от НАШИЯ ДЖОБ, а подхвърлят трохи!