Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВЕИ революцията залязва

22 коментара
ВЕИ революцията залязва

Ще направя доста крайна и ясна прогноза, която ще разочарова много хора – включително и моите студентски надежди – но пък има много основания да се окаже вярна.

ВЕИ революцията се проваля: Глобалните инвестиции и инсталациите на ВЕИ – преди всичко слънчева и вятърна енергия – ще започнат да намаляват ежегодно още преди 2020 г. Не мисля, че някога слънчевата и вятърната енергия ще достигнат значим дял в глобалното потребление на енергия.

Ясно помня първите лекции по "Възобновяеми енергийни източници“ в университета в Германия. Беше 2000 г., а преподавателят ни беше супер ентусиаст, който вече имаше и малка фирма за инсталиране на слънчеви панели. Вдъхновено обясняваше как Германия вече действа, за едно десетилетие ще промени енергийната си система и целият свят ще я последва. Субсидиите щели да бъдат нужни само в началото – за до 0.01 марки/квтч идеше реч – а после планетата щяла да има безгранично количество безплатна енергия, която ще я спаси от глобалното затопляне. Помня, че правих курсова работа за потенциала на геотермалната енергия и мечтаех как ще ги случваме тези неща като се върна в България.

Е, върнах се! И след няколко години работа в реалната икономика, особено след бума на ВЕИ в България през 2011-2012 г., изтрезнях. Днес осъзнавам, че ВЕИ имат предимства в определени приложения и места, особено извън мрежата, но никога няма да бъдат в основата на енергийната система на индустриална икономика. Поне докато нямаме изключително евтини решения за складиране и пренос на гигантски количества електричество на огромни разстояния. Последното все още е научна фантастика и според известната ми физика най-вероятно ще си остане там.

Какво се случи? Германският ентусиазъм се съюзи с Холивуд, а оттам заразата плъзна по целия свят. На крилете на приоритетно включване и използване в мрежата, субсидирани тарифи и червен килим за инвеститорите, слънцето и вятърът ежегодно отбелязваха огромен ръст на инсталациите. Стремителният спад на цените на оборудването след като Китай влезе в играта създаде илюзията, че съвсем скоро наистина ще имаме почти безплатна енергия.

Да, ама не! Звучи контра-интуитивно, но се оказва, че колкото по-евтини и масово разпространени са фотоволтаичните панели и ветрогенераторите, толкова по-висока е цената на електричеството за крайния потребител. Защото системата плаща твърде скъпо за ниската им енергийна плътност, нулевата надеждност и безконтролното разминаване между производство и потребление – практически всеки инсталиран ват ВЕИ изисква наличието на подсигуряваща мощност, която на теория би могла да бъде ПАВЕЦ или биомаса, но реално е на газ или даже въглища. Днес жителите на пионерите във ВЕИ – като Германия (зелената добавка там вече стигна 0.07 Евро/квтч и расте ежегодно), Дания и Калифорния – които имат най-много инсталирани мощности, се радват и на най-високите и пълзящи нагоре цени на тока. Разбира се, това води до естествено ограничаване на потреблението на електроенергия в индустрията, отоплението и транспорта, което фосилните горива с удоволствие запълват. Нетният ефект за въглеродните емисии е нулев – в Германия например не са намалели и с един грам след 2009 г., а на глобално ниво въпреки всички рекорди във ВЕИ инсталациите през 2017 г. отново имаме скок с около 1.5%.

Най-неочаквано, първите жертви на ВЕИ революцията се оказаха слънчевите колектори за топла вода. Тъй като са доста по-ефективни и смислени за отделния потребител, техният пазар растеше без много подпомагане и основно в страните с най-голям ресурс като Гърция. В Европа този процес продължи до 2008 г. и оттогава започна странен спад, който продължава до днес без признаци за възстановяване (виж графиката долу).

Какво стана? Правителствата в Европа се влюбиха в идеята за тотална декарбонизация, започнаха масово да субсидират фотоволатичните панели и създадоха огромно изкривяване в търсенето. Хората бяха стимулирани да слагат от тях, вместо термални – все пак всеки има ограничен ресурс за инвестиции. Подобен процес се случи по целия свят и днес соларните термални инсталации вече регистрират годишен ръст от само 4% (виж графиката долу), което е под нивото на амортизация, тоест в следващите години вече ще има повече отпадащи, отколкото новоинсталирани термални колектори. Така, целейки се във фосилните горива, слънцето за ток уби слънцето за затопляне на вода, а потреблението на газ даже скочи. Защото нещо трябва да вкарва електрони в мрежата, докато слънцето и вятърът са в платен отпуск без предизвестие, нали?

Пикът в инсталациите на фотоволтаици и изобщо инвестициите във ВЕИ първо удариха тавана в Германия – още през 2010 г. Следващата година се оказа пикова за Европа и след това пазарът се срина до около 30% от върха. Същият типичен boom&bust цикъл се случи в Япония и САЩ. Китай – последният голям пазар за ВЕИ – направи рекорд през 2017 г. като регистрира почти 50% от глобалните инвестиции. През 2018 г. обаче рязко дръпна спирачката на субсидиите и ще запише огромен срив. Не остана икономика, която да ги замести в подобен мащаб. Да, в Индия, Арабския свят, Латинска Америка и Африка пиковете предстоят – вероятно още тази или следващата година – но те ще бъдат много по-малки и няма как да компенсират застоя във водещите икономики. Подобна е и историята на вятърната енергия, която достигна глобалния си пик на нови инсталации през 2015 г. и в следващите няколко години вероятно ще последва кривата на термалните панели.

Според последните прогнози на Goldman Sachs, през 2018 г. ще видим срив в новоинсталираните слънчеви мощности на глобално ниво с 24%, а спадът в инвестициите ще бъде още по-голям. Само за сравнение – инвестициите в нефт и газ тази година отново ще надхвърлят 800 милиарда долара, тоест ще бъдат поне 4 пъти повече от тези във ВЕИ. А делът на фосилните горива (нефт, газ, въглища) от глобалните енергийни инвестиции вероятно отново ще достигне отново около 70%, което ще върне ВЕИ революцията в изходна позиция (виж сивата линия на долната графика; IEA, World Energy Investment, 2018).

Това е началото на края. И никакви приказки за намаляване на СО2 емисиите, спиране на глобалното затопляне и политически пазарни изкривявания не могат да го отложат твърде задълго. Защото светът е гладен за изобилна, надеждна и евтина енергия, която ВЕИ не могат да осигурят.

Анализът е публикуван в блога на управляваната от Боян Рашев консултанска компания за устойчиво развитие на бизнеса "Денкщат България".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ianko74
    #22

    А сега всички субсидирани "инвеститори", заради които ни надписват сметките за ток години наред да върнат парите над пазарните цени до стотинка!

  2. pavel pavlov
    #21
  3. Ivan Ivan
    #20
  4. анита хегерланд
    #19

    Това е краят на очакванията за революция. Всъщност следващата стъпка е комбинирана енергия. Представете си ветрогенератор към ТЕЦ София, който добавя мощност и спестява гориво?! Проблемът е съвместяването на различни системи в едно цяло. Това трябва да бъде новата цел. От друга страна трябва да се научим да икономисваме. Например при подгряването на котлите, парата, която излиза от комините, да се използва повторно в затворен цикъл. Така няма вредни емисии и има допълнителен капацитет, което също пести газ.

  5. pavel pavlov
    #18
  6. Fireball
    #17
  7. Fireball
    #16

    "слънцето за ток уби слънцето за затопляне на вода" Човекот честно си е болднал това свое откритие, тази гениална мисъл. Инак може някой да я пропусне. А след като я прочетохме, може и да не четем повече. Всичко е ясно. Само с графомански напъни не става, и акъл трябва. И знания.

  8. Bлaдo
    #15

    класически ФЕЙК със самоцитиране и с "картинки" (за "доказателства"). И заданието е класическо - да бъде компрометирана всяка технология, която гангренясалата рУсия няма да може да развие поради изостаналост, поради санкции и поради вътрешния си канибалски разпад. ... Да не би "технологиите", с които пресушихте Аралско море (вече го няма на картите), с които радиоактивно облъчихте Европа и с които отровихте Северна (засега) Азия да са "бъдещето", бре, тавариши хибридно-светещи мутанти...??

  9. Ощавен маркиз
    #14

    От таквиз "студенокръвни научни аналИтики" силно намирисва на кремлинрашистански газо- и петролопроводи и втечнен шистов САЩ-овски газ. Както и от тех се разнася остатъчна радиоактивност от ... Чернобил, Фукошима и некои "по-дребни аварийки". Не бива така "розово-очилато" да разсъждава и говори за фосилите и ураня в 21.век, а на ВЕИ-тата да се фърля таков пренебрежителен и ЧЕРНОГЛЕД "обзор". Дори на най-обикновените и "нискоенергоемки" земляни отдавна са наясно, че многотрилионният "КЛАСИЧЕСКИ МОНСТЪР"

  10. bgp
    #13

    Водата е уникална със своите три агрегатни състояния на Земята.Тя е основата на живота и енергиен трансформатор.До тук коментарите я разглеждаха , като механична сила ВЕЦ и Генераторна пара пренасяща енергия.
    Водата е и химично съединение ,съдържащо основния енергиен елемент на Слънцето.
    Известни са водородните клетки , те до голяма степен могат да се разглеждат като съхранители на добита енергия.
    Всъщност, водородните клетки и днес са част от електротранспортните средства.
    Вселената е енергия която

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.