Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Велчев извади 7 нарушения на обществените поръчки от времето на Муравей

0 коментара

Министърът на финансите Милен Велчев и главният секретар на ведомството Тенчо Попов представиха 7 сделки на ведомството от времето на Муравей Радев, при които е нарушен закона за обществените поръчки. Работата по пет от тях е спряна, а документите са изпратени на компетентните органи. Попов обяви, че министерството ще създаде инспекторат, който да се занимава с подобни проверки. В него ще бъдат назначени 7 души, структурата ще бъде оглавена от Диана Иванова.

Седемте договора са за капитално строителство и са сключени в края на 2000 и началото на 2001 г. Бившият министър на финансите Муравей Радев е упълномощил директорът на дирекция "Капитално строителство" Виктор Майсторов да подписва договорите. В пълномощното обаче се казва, че то се отнася до проекти, които са включени в титулния списък на министерството. Такъв документ за 2001 г. така и не е изготвен, но въпреки това Майсторов е подписал седемте договора на обща сума 31 784 888 лв. Той е би освободен от заеманата длъжност през есента на миналата година.

Попов обясни, че една от причините титулния списък да не бъде одобрен, е че заявените проекти били за сума над три пъти по-висока от отпуснатия бюджет за капитални разходи на ведомството. Общо по всичките договори за капитално строителство на министерството са усвоени 11 893 160 лева.

Министърът на финансите Милен Велчев заяви, че става въпрос за незаконни и нецелесъобразни действия, които са продължили и след влизането му в министерството. Той се ангажира, че виновните ще понесат санкции за действията си.

Основното нарушение на закона за обществените поръчки и в седемте случая е, че фирмите, спечелили процедурите, подписват договори на цени, многократно надвишаващи офертите им. Попов обясни, че законът дава възможност за оскъпяване на една оферта с до 20%.

На 14 декември 2000 г. на фирма "Новел М" е възложен ремонт на сградата на данъчните на пл. "Св. Неделя" 6. Поръчката е спечелена с цена от 753 179, 18 лв., но е подписан за 5,760 млн.лв. Работата на обекта продължава, защото сградата е в много лошо състояние. От тази фирма, както и от останалите, са поискани разбивки за разходите им, каквито не са били представени в рамките на процедурата по закона за обществените поръчки.

На 19 януари 2001 г. е бил подписан договор за ремонт на база на Агенцията за държавни вземания в Пловдив с държавната фирма "Строителство и възстановяване" - София. Поръчката е спечелена с цена от 1 275 986 лв., а договорът е подписан за 4,110 млн.лв. На същия ден същата фирма получава договор за ремонт и на Районната митническа дирекция във Варна. Предложената цена е 1 925 837 лв., а сумата, за която е подписан договора, е 4 млн.лв.

Пак на тази дата бившият шеф на капитално строителство Виктор Майсторов подписва договор с "Пловдивстрой ресурс" за ремонт на учебен център и архив в Пловдив за 5,640 млн..лв. при положение, че поръчката е спечелена с цена от 776 883 лв.

Последният договор с дата 19 януари е със смолянската фирма "Стилстрой" за реконструкция на данъчната служба в Пловдив. Цената там е вдигната от 1 395 227 лв. на 7,150 млн.лв.

На 23 януари Майсторов сключва договор реконструкция на закрит склад на Агенцията за държавни вземания в Ботунец с фирма "Стоителство и възстановяване". Първоначалната цена от 1 284 888 лв. е завишена на 5,760 хил.лв. Тенчо Попов показа договори и с двете суми, които са заведени под един и същ номер в архива на министерството.

На 29 януари е подписан договор с фирма "Старсити" за реконструкция на последния, пети етаж на сградата на Министерството на финансите. Работата по този проект продължава и в момента, въпреки че цената по него е повишена от 823 985, 34 ст. на 3,840 млн.лв. Новата цена е постигната, като с един анекс е увеличена на два пъти с по 15 % и веднъж с 32 процента.

Главният секретар на министерството на финансите Тенчо Попов информира, че на компетентните органи са дадени данни и за предоставянето на финансиране от печатницата на ведомството "Фонопринт" на фирма "Сийдкор" в размер на 300 хил.лв. Парите са отпуснати без никакво обезпечение. Попов обясни, че управителят на печатницата е трябвало да поиска разрешение от министъра за тази операция, но това не било направено. Сега дължими оставали 215 862 лв., а за останалата сума бил сключен договор, според който "Сийдкор" ще предостави на печатницата строителни и рекламни услуги.

Министерството на финансите е установило и че по нареждане на същото ведомство през април от печатницата на БНБ са били изнесени плаките за бандероли. По думите на Тенчо Попов, те са били унищожени с киселина преди това, което ги прави негодни за използване. Проблемът обаче е в това, че са били натоварени на камион с пернишка регистрация и сега никой не може да каже къде се намират.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.